چم و خم چمستان، راهنمای سفر پاییزی به جنگل های کشپل و دریاچه الیمالات

رها کیانی 22:07 - 1398/07/12

جامونه آماده است تا با اجاره سوئیت مبله ارزان اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

جنگل ها همان قدر که در فصل بهار سرسبز و پرآبند. در فصل پاییز هم خوش رنگ و زیبا هستند. قدم زدن در لابه لای درختانی که به رنگ نارنجی در آمده اند و صدای خش خش برگ های شان که در زیر پا شنیده می شود، خاطره خوشی از یک سفر پاییزی در ذهن خلق می کند که یاد آوری اش همیشه دل انگیز است.

یکی از بهترین مقاصد سفرهای پاییزی جنگل نوردان، جنگل های کهن هیرکانی است که با قدمت چندمیلیون سال، بین دریای مازندران و رشته کوه البرز قرار دارند و از گنجینه های طبیعت بکر در کره زمین محسوب می شوند. «جنگل کشپل» در نزدیکی شهر کوچک چمستان در استان مازندران، نمونه ای از این مناطق است.

 وجود آبشار و چشمه های آب، هوای معتدل و امکان استفاده از آبگرم های مجهز روستای لاویچ، انگیزه هایی قوی برای سفر به آنجاست. ضمن اینکه دریاچه زیبای «الیمالات» هم در همان نزدیکی است و با یک سفر دو روزه می توان همه این جاذبه ها را دید و ریه ها را به هوای سالم مهمان کرد و با کوله باری از سوغاتی های خوشمزه و عکس های زیبا و خاطرات دلنشین به خانه بازگشت.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

در نزدیکی دریا

چمستان بین آمل و نور قرار دارد و از هر دو شهر می توان به آنجا رفت. اگر از تهران می روید جاده هراز را انتخاب کنید.

از آمل: اگر از جاده هراز و یا از سمت بابل به شهر آمل رسیده اید، باید در میدان ۱۷ شهریور (مرکز شهر آمل) و از کنار پایانه تاکسی ها، وارد خیابان شیخ فضل الله نوری یا همان جاده چمستان شوید و ۲۲ کیلومتر ادامه دهید تا به چمستان برسید. یک کیلومتر بعد از چمستان، خروجی لاویج و کشپل در سمت چپ تان است و پنج کیلومتر بعد از آن هم جاده «دریاچه الیمالات» را در همان سمت چپ جاده خواهید دید.

 از نور: اگر از جاده چالوس و مسير نوشهر به شهر نور رسیده اید، وارد کمربندی جنوبی شهر نور شوید و جاده چمستان را انتخاب کنید.۹ کیلومتر که از نور نور شدید جاده دریاچه الیمالات را در سمت راست جاده می بینید و پنج کیلومتر بعد از آن هم تابلوی خروجی لاویج و پارک جنگلی کشپل در سمت راست تان است.

سکوت دریاچه جنگلی

 دریاچه الیمالات یکی از دریاچه های کوچک، اما زیبای استان مازندران است. اگر چه این دریاچه بکر و آرام، در تمام فصل های سال تماشایی است. اما در اواسط آبان ماه، این دریاچه چهره ای شگفت انگیز به خود می گیرد. درختان دور و برش با وزش نخستین بادهای پاییزی رنگ عوض می کنند و کم کم دریاچه تبدیل به قلب یک جنگل رنگارنگ می شود.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

چه می بینیم؟

آب سرد و آب گرم

پیاده روی در این بخش جنگل رنگارنگ چمستان و همین طور کنار دریاچه الیمالات و روستای لاویج می تواند آخرهفته خوشی برای شما بسازد. پیاده روی دور دریاچه می تواند مهم ترین بخش سفر شما باشد.

پارک جنگلی کشپل: وقتی در یک کیلومتری غرب چمستان از جاده جدا می شوید و مسیر لاویج را انتخاب می کنید. ابتدا از میان پارک جنگلی کشپل رد می شوید. این جنگل هیرکانی پر از درختان راش، توسکا، افرا و بلوط است و در نقاط مختلفش می توانید از آلاچیق و سرویس بهداشتی و وسایل بازی کودکان استفاده کنید. اگر هم علاقه به عکاسی دارید، از مناظر زیبا و خوش رنگ جنگل در پاییز غافل نشوید.

آبشار حرم او (حرم آب ): جاده را که به طرف بالا ادامه دهید. قبل از لاویج به این آبشار می رسید که آب خنک و گوارایی هم دارد. در دل جنگل، چشمه های متعدد دیگری هم پیدا می شود.

روستای لاویج: از ابتدای جاده فرعی کشپل تا روستای لاویج ۱۶ کیلومتر جاده کوهستانی را می پیمایید.این روستای ییلاقی، بر بلندای جنگل کشپل واقع شده و شهرتش را مدیون چشمه های آبگرمش است که به ترتیب از پایین روستا تا بالا شامل آبگرم شفا، طاهر، بی بی اور، ایران زمین و فیل سنگی است. فیل سنگی نام تکه سنگ بزرگی در روستاست که براثر فرسایش، به شکل فیل در آمده است.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

 بعد از آب تنی در آبگرم، از خرید سوغاتی در لاویج غافل نشوید. عسل، سیر، گردو، فندق و لبنیات محلی مهمترین سوغاتی های لاويجند. اگر هم می خواهید آنجا غذای محلی بخورید، می توانید مرغ ترش، قلیه سبزی و کدونار را امتحان کنید.

دریاچه الیمالات: از کشپل و لاویج که به جاده برگشتید، می توانید به دریاچه الیمالات بروید که در پشت یک سد خاکی ایجاده شده و حدود هفت هکتار وسعت دارد. از جاده تا دریاچه، چهار کیلومتر راه خاکی دارید که سواری ها آن را راحت می پیمایند. قدم زدن دور دریاچه و قایق سواری در آب دریاچه، لذت سفر شما را دو چندان خواهد کرد. اگر اهل ماهیگیری هستید مجهز به آنجا بروید.

جشن تیر ماه سیزده شو (سیزده شب): طبق تقویم تیری، هر سال در روز دوازدهم آبان جشن تیرماه سیزده شو در مازندران و به ویژه در لاویج برگزار می شود. لال بازی یکی از مراسم این شب است که با حرکات چوب وعصا همراه است و مثل قاشق زنی، به دریافت هدیه منتهی می شود.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما