از خشت تا آسمان، راهنمای گردشگری در مقبره امامزاده محمد(ع) مشهد

رها کیانی 22:05 - 1398/07/15

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

حرم مطهر امام رضا نزد ما ایرانی ها خاطره مشترک در همه عصرها و نسل ها بوده و هست. خادمان و متولیان این حرم مطهر هم نزد زائران، از احترام ویژه ای برخوردار هستند، به ویژه اگر از سادات باشند. «سلطان غیاث الدین محمد» که امروز به عنوان «امامزاده محمد» شناخته می شود از سادات موسوی است که از متولیان حرم مطهر رضوی بوده است.

 نسب امامزاده، با ۱۷ واسطه به امام موسی الکاظم می رسد. آن طور که از اسناد برمی آید، پدران، پدر بزرگ ها، فرزندان و نواده های این خانواده در آن روزگار و نسل در نسل عهده دار تولیت امور حرم مطهر بوده اند. سلطان غیاث الدین محمد در سال ۸۳۲ هجری از دنیا رفته است. مقبره او نزدیک ترین امامزاده به حرم مطهر رضوی است و زائران حرم مطهر می توانند پس از فارغ شدن از زیارت امام سری هم به این امامزاده بزنند تا هم زیارت دیگری کنند و هم یک اثر تاریخی زیبا ببینند. اگر از مشهدی ها خواستید نشانی این امامزاده را بگیرید، حواستان باشد این امامزاده بیشتر با نام «گنبد خشتی» مشهور است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد 

از دست ندهید

کوچه سیاوون

«کوچه سیاوون» که بنای امامزاده محمد(ع) در حاشیه آن قرار دارد، از کوچه های تاریخی اطراف حرم مطهر بوده. این کوچه در گذشته مرکزی برای مشاغلی مثل آهنگری و چلنگری بوده و بخش عمده ای از آن در طرح های توسعه اطراف حرم تغییر شکل داده، اما می شود معماری قدیم مشهد را در آن دید.

یک راست تا حرم

حرم مطهر رضوی محل تقاطع چهار محور بافت مرکزی مشهد است. پست بالا خیابان (خیابان آیت الله شیرازی)، پست پایین خیابان (خیابان شهید نواب صفوی) بلوار امام رضا در ضلع قبله در جنوب حرم مطهر و بلوار طبرسی در ضلع پشت قبله در شمال حرم مطهر. بنای امامزاده محمدا در ابتدای بلوار طبرسی قرار دارد و ورودی اش که تا پیش از این در یک کوچه فرعی معروف به کوچه گنبد خشتی قرار داشت، حالا در حاشیه خیابان قرار گرفته است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

تاریخ در قلب شهر

 اگر آبان امسال به شهر مشهد رفتید و زیارت تان از حرم امام هشتم به موقع تمام شد، حتما سری به بقعه تاریخی امامزاده محمد بزنید که در زمان حیات، از خادمان حرم امام بوده است. کافی است از حرم، چند دقیقه ای در بلوار طبرسي پیاده روی کنید تا یک اثر تیموری منحصر به فرد را در میان شلوغی مرکز شهر مشهد ببینید.

چه می بینیم؟

مقرنس های تیموری

بنای امامزاده محمد، متعلق به دوره تیموری است و بعد از حرم مطهر، قدیمی ترین بنا در بافت مرکزی مشهد است. بنای امامزاده، یک چهار تاقی است با یک ایوان ورودی این بنا در دوره های مختلف باز سازی شده است، اما شکل بنای اصلی تغییری نکرده است. آخرین بازسازی این امامزاده سال ۱۳۸۰ به پایان رسید.

جامونه اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

 گنبد خشتی: گنبد بنای امامزاده محمد و مهم ترین وجه شناسه این امامزاده است آنقدر که مشهدی ها این امامزاده را به عنوان گنبد خشتی می شناسند. گنبد امامزاده یک گنبد آجری دو پوشه است که ساقه ای استوانه ای مانند هم دارد که گنبد روی آن قرار گرفته است. در روزگار قاجار و در بازسازی حرم امامزاده، یک کتیبه کاشی کاری روی ساقه گنبد اضافه شد که حاوی سوره توحید بود. این کتیبه ناتمام، بعدها از دور گنبد برداشته شد و گنبد به وضعیت قدیم خود بازگشت

مقرنس های بقعه: در بالای اضلاع چهارتاقی بقعه، جایی که سقف بنا به قبه زیر گنبد می پیوندد، مقرنس های گچی قرار دارد که از قدیمی ترین نمونه های این شیوه مقرنس کاری در ایران محسوب می شوند. در چهار گوشه اضلاع بنا هم مقرنس کاری های زیبایی دیده می شود. مقرنس های بقعه امامزاده محمد، کاشی رنگی ندارد و صرفا گچی است. این مقرنس ها خوشبختانه در همه بازسازی ها، حفظ و نگهداری شده اند.

کتیبه ها: کتیبه های امامزاده جزو قدیمی ترین کتیبه ها در شهر مشهد به حساب می آید. این کتیبه ها در زیر قبه و در بالای اضلاع چهار تاقی بقعه قرار دارند. بخشی از این کتیبه ها در بازسازی بنای امامزاده در روزگار قاجار با گچ و خاک پوشانده شده بودند، اما در بازسازی نهایی کتیبه ها به شکل اول خود بازگشتند. در کتیبه زیر قبه، آیاتی از سوره «واقعه» نوشته شده و در کتیبه های اضلاع، آیاتی از سوره «ملک». همه کتیبه های بنا به خط ثلث است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما