رنگین کمان تهرانی، راهنمای گشت و گذار در بوستان جمشیدیه

رها کیانی 22:05 - 1398/07/16

جامونه آماده است تا با اجاره سوئیت مبله ارزان اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

در شمالی ترین نقطه تهران و در انتهای شیب تند خیابان فیضیه نیاوران، بین دیوارهای سنگی کوه کلک چال، بوستانی سرسبز با کف پوش های سنگی ناهموار به همراه نرده های چوبی قرار دارد که شما را به دل بوستان های جنگلی می برد. اینجا بوستان جمشیدیه است و مقصدی دلپذیر برای یک سفر درون شهری یک روزه.

 بنای این بوستان امروزی، ابتدا در مالکیت فردی به نام «جمشید دولو» از طوایف دولوی قاجار قرار داشت که بعدها به همسر محمدرضا پهلوی هدیه شد. در سال ۱۳۵۶ قرار بر آن شد تا در این زمین یک آسایشگاه سالمندان تاسیس شود، اما تقدیر این تکه زمین پر شیب شمالی پایتخت آن بود که تبدیل به یک بوستان عمومی برای تهرانی ها شود.

جمشیدیه دو بار مورد بازسازی قرار گرفت. در یکی از این بازسازی ها ۱۶ هکتار به وسعت پارک افزوده شد و به پاس شاعر نامدار فارسی، بوستان سنگی فردوسی نام گرفت. انتهای جمشیدیه به کوه می رسد و در بلندای آن پله هایی هست که بر فراز آن نمایی زیبا از تهران را در مسیری که پر از درختان رنگارنگ است می توان دید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

راهی نیاوران

کافی است با خط یک مترو به تجریش بروید و سوار بر تاکسی های خط «تجریش - نیاوران - دار آباد» شوید و در ابتدای خیابان فیضیه پیاده شوید. همچنین می توانید در میدان قدس سوار تاکسی هایی برای همین خط با خط میدان «قدس - جمشیدیه » شوید. خیابان فیضیه که از اواسط خیابان شهید باهنر (نیاوران) شروع می شود، حدود دو کیلومتر طول دارد و در انتها به پارک جمشید به می رسد.

از میدان نوبنیاد و خیابان پاسداران نیز امکان دسترسی به خیابان باهنر وجود دارد. خیابان مقابل پارک، عرض نسبتا مناسبی دارد و در روزهای عادی جوابگوی پارک مراجعین است، اما در روزهای تعطیل به خاطر شلوغی بهتر است برای پارک خودرو از قسمت های پایین تر خیابان استفاده و باقی مسیر را پیاده طی کنید.

بوستان شمال شهر

 یکی از محبوب ترین بوستان های تهران بوستان جمشیدیه است محبوبیت این بوستان شمالی در پاییز بیشتر هم می شود، چرا که جمشیدیه با درختان اقاقیا، نارون، چنار، زبان گنجشک، افرا، سرو، بیدمجنون و درختان میوه اش پراز رنگ می شود. ضمن آنکه می توانید در طول مسیر روی نیمکت های سنگی پارک بنشینید و از همنشینی رنگ و کوهستان حسابی لذت ببرید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

چطور بگردیم؟

کوهپایه جنگلی

بوستان جمشیدیه حدود ۶۹ هزار متر مربع وسعت دارد و از شمال به کوه ختم می شود. این بوستان از دو بخش تشکیل شده و چهار در دارد. بوستان جمشیدیه دو بخش دارد، بخش اول قدیمی تر است و پیشتر شامل بخش های شمالی تر پارک می شود و بخش دوم تقريبا تازه ساخت است.

گشت و گذار: در قسمت بالایی بوستان دریاچه زیبایی در انتهای پله های سنگی قرار دارد. بخش دوم نیز که بوستان سنگی فردوسی است و فرزند پارک جمشیدیه نامیده می شود، در واقع همان قسمتی است که بعد از بازسازی به پارک افزوده شده و دیدنی است. تماشاگران باید ۶۰۰ پله این بوستان را بالا بروند تا مجسمه های سنگی زیبایی را ببینند که توسط «هوشمند وزیری» ساخته شده اند و آنقدر جذاب و زیبا هستند که خستگی بالا رفتن از پله ها را از تن در می آورند.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

 دو مجسمه بز فلزی پارک هم نظر گردشگران را به خود جلب می کند. در قسمت شمال پارک سه قفس پرنده وجود دارد. البته تمام پرندگان پارک محدود به این پرندگان قفسی نیست و پرنده های مختلفی مثل قناری و بلبل در محوطه پارک آشیانه دارند که اگر دقت کنید، می توانید لانه بعضی را روی درخت ها تشخیص بدهید.

 امکانات: کتابخانه، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سالن آمفی تئاتر و ۲۵ سرویس بهداشتی که در جنوب، غرب و شرق پارک ساخته شده، از جمله امکانات این پارک برای شهروندان است. ضمنا برای پیاده روی در این پارک نباید نگرانی داشته باشید، چون این پارک با تاریک شدن هوا با چراغ های فراوان روشن می شود. حواستان باشد که هوای این بوستان در پاییز سرد است و بهتر است یک لباس سبک گرم بردارید. سنگفرش های این پارک هنگام بارندگی هم لغزنده است. پس در این فصل احتیاط بیشتری کرده و از پوشیدن کفش های غیر ورزشی خودداری کنید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما