چگونگی زندگی ساکنین روستای صخره ای میمند کرمان_1

رها کیانی 22:38 - 1398/07/19

جامونه با بیش از 1000 واحد اجاره سوئیت مبله ارزان در خدمت شماست

 روستای صخره ای میمند کرمان

ردیف حفره هایی که در میان این تپه به چشم می آید، خانه های اهالی میمند است که با دست در دل سنگ کنده شده تا جایی باشد برای زندگی. لایه سنگ های آذرین روی این تپه، خانه های سنگی میمندی ها را از گزند فرسایش در امان نگه داشته است. در بالادست روستای صخره ای میمند کرمان که بالاترین قسمت از این تپه است به خاطر ارتفاع مناسب برای کندن اتاق های دالان ها حذف شده اند و درهای ورودی خانه ها به راحتی به چشم می آیند. حدود ۳۵۰۰ اتاق دستکند در دل این تپه جا خوش کرده است. برخی از این خانه ها را صاحبانشان خیلی وقت است برای زندگی در شهر، ترک کرده اند و شاید فقط سالی یکبار، دوباره میزبان صاحبان شان شوند.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

روستای صخره ای میمند کرمان

رج به رج در روستای صخره ای میمند کرمان

چهار ماه آخر سال با آمدن فصل سرما تقریبا اهالی میمند جز پرداختن به صنایع دستی و رسیدگی به دام هایشان که در آغل های سنگی خانه هایشان نگه می دارند کاری ندارند. البته که دیگر خبری از دارهای قالی ریزنقش میمندی در خانه های روستاییست و بافت زیراندازهایی چون گلیم و نمدهای نقش دار و سبدهایی که محلی ها به آن «سفتو» می گویند. حالا با هدایت و فرهنگ سازی پایگاه میراث فرهنگی مستقر در روستا، بیشتر در خانه های میمندی ها به چشم می آید که می تواند سوغات مناسبی برای مسافران این روستای جهانی باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

علوفه ای برای زمستان

زنان میمندی علوفه ای را که از صحرا جمع کرده اند، در فضای کوچک جلوی خانه شان پهن می کنند تا خشک شوند و خوراک دام کوچکی باشد که در طویله سنگی کنار خانه شان نگهداری می کنند، علاوه بر «کاه کوهی» که علوفه ای برای دام های اهالی میمند است، گیاهان دارویی و خوراکی متنوعی در صحراها و تپه های اطراف روستا می روید. خانه های سنگی میمندی ها پر است از برگ و ریشه این گیاهان بومی که گاه چای خوش طعم و بویی می شوند برای نوشیدن و گاه جوشانده هایی شفابخش.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره سوئیت مبله ارزان است

روستای صخره ای میمند کرمان

خانه رنگارنگ

پوسترهای عکس، سفره های پلاستیکی، پرده های رنگارنگ، سقف و دیوارهای سیاه و دوده گرفته خانه سنگی را پوشانده تا قدری از سنگینی و تاریکی فضای داخل کم کند. دودهای که از آتش اجاق های سنگی میان هر خانه در میمند بر سقف و دیوارهای آن در طول سال ها نشسته، هم عایقی است تا نگذارد خاک سقف بریزد و عمرخانه کم شود و هم مانع از ورود حشرات به داخل اتاق ها می شود. این اجاق های سنگی یا به قول میمندی های «دیدان ها» گرچه در خانه با فرش پوشانده شده و جایش را به این چراغ نفتی داده، اما همچنان در خیلی از خانه های میمند برپاست تا هم گرمابخش خانه باشد و هم جایی برای پخت و پز.

ادامه دارد...

ویژگی های اجاره سوئیت مبله ارزان عبارتند از: اقامت ارزان، دسترسی های آسان به تمام مناطق شهر، امکان رزرو کوتاه مدت و بلند مدت

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما