چگونگی زندگی ساکنین روستای صخره ای میمند کرمان_2

رها کیانی 23:03 - 1398/07/20

جامونه با بیش از 1000 واحد اجاره آپارتمان مبله در تهران در خدمت شماست

روستای صخره ای میمند کرمان

چوپان میمندی گله های خانواده های میمندی را برای چرا به مراتع نزدیک «آبادی» می برد. آبادی ها محل استقرار ییلاقی اهالی میمند با آغاز تابستان های گرم منطقه است. روستای صخره ای میمند کرمان هیچ گاه محلی برای یکجانشینی نبوده. میمندی ها چهار ماه اول سال را با دام هایشان در دشت های اطراف میمند و در «سرآغل ها» می گذرانند؛ چهار ماه دوم را در آبادی ها و باغات اطراف میمند در خانه های سبک و خنکشان به نام کپر زندگی می کنند و محصولات کشاورزی را جمع آوری می کنند تا در چهار ماه سرد سال خود را به روستا برسانند و زمستان را در خانه های سنگی و گرم خود سر کنند.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

روستای صخره ای میمند کرمان

آبادی های میمند

زن میمندی در باغات اطراف روستا در حال جمع آوری سنجدهایی است که تازه از درخت تکانده است. سنجدهای خشک یا پودر شده توسط آسیاب های سنگی، برای فروش با مصرف شخصی در خانه اهالی پیدا می شود. گر چه کشاورزی دیم در این منطقه به خاطر کم آبی دیگر رونقی ندارد اما بادام و توت و انار محصولاتی هستند که هنوز در باغات اطراف میمند برداشت می شود، که البته شاید تنها جوابگوی مصرف شخصی اهالی روستا باشد. بنه یا پسته کوهی هم از محصولاتی است که اهالی روستا از طبیعت منطقه برداشت می کنند.

بره ها در کیچه

بعد از پخت نان نوبت به رسیدگی به بره های کوچک جامانده از چرا و گله است. همه کیچه های میمند یک ساختار ندارند هم اندازه و هم تعداد اتاق ها متفاوت است. معمولا در انتهای دالان های نه چندان طویل، اتاقی روبه روی دالان همیشه نشیمن خانه است و در فضای کناری بیشتر انبارند و طويله و فضای جلوی آن ها جایی است برای نگهداری علوفه دام ها و هیزم اجاق ها.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره آپارتمان مبله در تهران با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

بازگشت به روستای صخره ای میمند کرمان

 میمندی هایی که روستایشان را ترک کرده اند هر سال عاشورا و تاسوعا به آن جا باز می گردند تا همراه با سایر اهالی دست در کمرهم «جوش» بزنند. جوش شیوه سینه زنی میمندی هاست که با حرکات پا همراه است. شاید فقط در همین ایام است که میمند بیشترین جمعیت از اهالی اش را به خود می بیند. دو علم چوبی که با پارچه های نذری رنگارنگ پوشیده شده نیز به همراه طبل و سنج در میان دسته عزاداری میمندی ها در میان روستای سنگی حرکت می کند.

عزاداری در دل سنگ

اهالی روستای میمند در ایام محرم، در حسینیه دور هم جمع شده اند و پای روضه خوانی شیخ محمود، روحانی خوشنام میمند نشسته اند. این جا بزرگ ترین فضای دستکند روستاست «ملاعلی محمد»، ۳۰۰ سال پیش سه خانه میمندی را خریده، با برداشتن بخش هایی از دیواره های بین اتاق ها این فضای بزرگ را ساخته تا میمند حسینیه داشته باشد.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

روستای صخره ای میمند کرمان

 بنای حسینیه مدام در حال تغییر بوده و در دوره های مختلف فضاهایی به آن اضافه شده است تا مساحت داخلی آن جوابگوی ساکنین باشد. میمند علاوه بر حسینیه، مسجدی هم دارد که «حاج محمد مسیحا» بانی آن حدود ۱۹۰ سال پیش بعد از بازگشت از مکه برای روستایش بنا می کند، ساختمان مسجد آخرین بنای دستکند ساخته شده در روستاست.

ویژگی های اجاره آپارتمان مبله در تهران عبارتند از: اقامت ارزان، دسترسی های آسان به تمام مناطق شهر، امکان رزرو کوتاه مدت و بلند مدت

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما