زیبای تیموری، راهنمای بازدید از مدرسه ی غیاثیه خرگرد در خراسان رضوی

رها کیانی 20:35 - 1398/07/29

جامونه با بیش از 1000 واحد اجاره سوئیت مبله ارزان در خدمت شماست

راهنمای بازدید از مدرسه ی غیاثیه خرگرد در خراسان رضوی

در یکی از شرقی ترین نقاط خراسان، جایی که مردمانش نخستین ایرانیانی هستند که هر روز صبح به خورشید سلام می دهند. می توان یکی از شاهکارهای معماری عهد تیموری را دید و از شکوه و عظمتش حیرت زده شد. سال ها پیش از آن که «غیاث الدین پیراحمد خوافی» همت کند و بانی مدرسه ی غیاثیه شود، در عهد ترکان سلجوقی، آبادی خرگرد صاحب مدرسه ی نظامیه شد اما پیراحمد، وزیر شاهرخ تیموری که خود زاده ی خرگرد بود، آرزوهای بزرگ تری در سر داشت.

او دوست داشت زادگاهش در ملک خراسان به علم و فرهنگ شهره شود. پس قوام الدین شیرازی را فراخواند تا آستین بالا بزند و یکی از شاهکارهای معماری عهد تیموری را برپا کند. کلنگ مدرسه ی غیاثیه خرگرد در خراسان رضوی در نیمه ی قرن نهم هجری به زمین خورد و در اندک زمانی غیاثیه تحویل مدرسان و طلاب دین و علم شد. غیاثیه ی خرگرد یکی از آخرین تلاش های سلاطین تیموری برای ماندگار کردن اسم شان در تاریخ ایران است. نام قدیمی تر این آبادی «خرجرد» بوده که به مرور این طور معروف شده.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

مدرسه ی غیاثیه خرگرد در خراسان رضوی

چطور به مدرسه ی غیاثیه خرگرد برسیم؟

به دیدار مدرسه ی دیروز

کم دردسر ترین و مطمئن ترین راه برای سفر به خرگرد و دیدن مدرسه غیاثیه از سمت مرکز ایران سوار شدن به قطار مسیر تهران خواف است.

قطار: باید در ایستگاه شهر خواف که پنج کیلومتر تا روستای خرگرد فاصله دارد، قطار را ترک کنید و مسیر مدرسه ی غیاثیه را با خودروهای سواری طی کنید. اگر نمی توانید برنامه ی سفرتان را با ساعت حرکت قطار خواف هماهنگ کنید. این امکان هست که با قطار نیشابور یا تربت حیدریه عازم خراسان شوید و ادامه ی راه را با خودروهای سواری طی کنید.

سواری و اتوبوس: در یکی از سفرهای زیارتی به مشهد می توانید راه خرگرد را در پیش بگیرید. مسیر کوتاه تر راهی است که از تربت حیدریه می گذرد. این مسیر ۲۷۵ کیلومتری را می توانید در سه ساعت و نیم طی کنید. در عین حال می توانید از مشهد به فریمان، سپس تربت جام و تایبلا و سنگان بروید و نهایتا پس از طی ۳۰۰ کیلومتر خود را به خرگرد برسانید در این مسیر می توانید از مجموعه ی مفصل تاریخی آرامگاه شیخ احمد جامی هم بازدید کنید. اگرهم از مسیر تهران و سمنان عازم سفر هستید، می توانید از نیشابور به سمت تربت حیدریه و سپس خرگرد بروید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

مدرسه ی غیاثیه خرگرد؛ مجمع فرهنگیان

سال هاست از روزگار پرماجرای مدرسه ی غیاثیه ی خرگرد می گذرد. اما غیاثیه همچنان خود را سرپا نگه داشته تا میزبان مشتاقان تاریخ و فرهنگ ایران باشد، خرگرد، خرجرده خور گیرد یا خردگرد هیچ وقت آبادانی چندان مهم و بزرگی نبوده است اما به خاطر مدارس معظمش همیشه محل بر و بیا و تجمع صاحبنظران، اهل فرهنگ و جویندگان علم و فرهنگ بوده است.

مدرسه ی غیاثیه خرگرد؛ یک مدرسه ی شاهکار

مدرسه غیاثیه ی خرگرد در عهد شاهرخ تیموری و توسط خواجه قوام الدین شیرازی معمار مسجد گوهرشاد ساخته شده است. تماشای شاهکار معماری عهد تیموری را باید از همان خارج مدرسه آغاز کنید.

نمای مدرسه: دیدنی ترین و فریبنده ترین جداره ی بیرونی مدرسه رو به جاده ی اصلی خواف به تایباد دارد. دورنمای مدرسه مجموعه ای منسجم از یک ایوان خوش فرم که دیگر چندان رنگ و لعابی به رو ندارد، طاق نماهایی رنگین شده از قطعات آجر و کاشی های فیروزه ای و لاجوردی و دو برج نصف و نیمه در دو سوی طاق نماهاست. دو گنبد کم ارتفاع کلاه خودی شکل هم در همین دورنما اعلام وجود می کنند.

هشتی ورودی : یکی از دیدنی ترین فضاهای مدرسه بلافاصله پس از عبور از در چوبی ورودی از راه می رسد. هشتی ورودی که در نوری ملایم فرو رفته، پر است از اشکال و حجم های هندسی، اشکالی که متوجه گنبد و نور گیر میانی هستند.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره سوئیت مبله ارزان است

مدرسه ی غیاثیه خرگرد در خراسان رضوی

اگر چه نمای اصلی بنای هشتی از گچ پوشیده شده است اما قوام الدین چنان اشکال متنوعی در تزئین این فضا تدارک دیده که نبود رنگ در این ترکیب، نقص به حساب نمی آید. از همین هشتی میتوانید مسیر گشت و گذارتان را در مدرسه انتخاب کنید. در سمت راست هشتی مسجد، سمت چپ سالن اجتماعات و روبه روی تان صحن مدرسه قرار دارد.

مدرسه ی چهار ایوانی: مدرسه ی غیاثیه ی خرگرد صاحب یکی از نمونه های منسجم و خوشایند صحن های چهار ایوانی ایران است. به جز میانه ی هر ضلع صحن که از آن ایوان هاست، مابقی اضلاع مدرسه با ۳۲ حجره ی طلاب پر شده است. در هر کدام از كنج های صحن هم حجره های بزرگ تری وجود دارد که محل درس و بحث های اساتید و طلاب در فصل زمستان بوده است.

در دیگر فصل های سال طلاب در سایه ی ایوان های مدرسه جمع می شدند تا از سخنان و علم مدرس بهره مند شوند. اگر چه بخش قابل توجهی از تزئینات ایوان ها و جداره ی صحن ریخته است، اما بر اساس آنچه مانده می توانید مدرسه باشکوه غیاثیه را تصور کنید.

نقوش تیموری: حجم قابل توجهی از تزئینات مسجد ترکیبی از کاشی های لاجوردی، فیروزه ای، نخودی سبز و سفید با آجر است. محصول این هم نشینی عالی ترین نمونه ها از قاب های مزین به نقوش هندسی، خطوط کوفی و بنایی است. کلمات الله، محمد، آیات قرآنی و اسم و رسم بانی و معمار بنا از جمله مضامین این تزئینات است. تزئینات کاشی مدرسه به سبک معقلی و محصول کنار هم قرار گرفتن خرده کاشی های رنگی است. البته در این میان کتیبه های سنگی و اشکال گچی را هم نباید از قلم انداخت.

ویژگی های اجاره سوئیت مبله ارزان عبارتند از: اقامت ارزان، دسترسی های آسان به تمام مناطق شهر، امکان رزرو کوتاه مدت و بلند مدت

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما