کوشک قجری، راهنمای بازدید از کوشک احمدشاهی مجموعه ی نیاوران

رها کیانی 20:40 - 1398/08/01

جامونه با بیش از 1000 واحد اجاره آپارتمان مبله در تهران در خدمت شماست

بازدید از کوشک احمدشاهی مجموعه ی نیاوران

مجموعه ی نیاوران که زمانی فقط باغ ییلاقی فتحعلی شاه دومین پادشاه قاجارها بود، امروز یکی از مجموعه های مهم تاریخی پایتخت است. این عمارت باشکوه که قدمت عمارت های پرشمارش از اوایل دوره ی قاجار تا آخر دوره پهلوی است، مجموعه ای تماشایی محسوب می شود که گشت و گذار تمام و کمال در آن بیشتر از یک روز از شما وقت خواهد گرفت.

اگر از ما می شنوید در یک بعداز ظهر خنک پاییزی، راهی باغ بزرگ نیاوران شوید و یک راست راهی یکی از کاخ های زیبای اینجا شوید؛بازدید از کوشک احمدشاهی مجموعه ی نیاوران با آن ستون های سفید و استخر زیبای مقابلش که زمانی برای اقامت های ییلاقی آخرین شاه قاجارها؛ یعنی احمدشاه ساخته شد. این بنا اگرچه در دوره ی پهلوی دوم، برای اقامت ولیعهد پهلوی ها مرمت و بازسازی شد، اما همچنان حال و هوای قاجاری اش را حفظ کرده است. پس از انقلاب اسلامی به این بنا مدت ها به صورت انبار در بسته ای باقی ماند تا این که در سال ۱۳۷۹ پس از یک دوره ی دیگر تعمیرات بازگشایی شد.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

کوشک احمدشاهی مجموعه ی نیاوران

چطور به کوشک احمدشاهی مجموعه ی نیاوران برسیم؟

همسایه با میدان

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در ضلع شمال شرقی میدان کوچک نیاوران قرار دارد. می توانید از سمت میدان تجریش یا میدان نوبنیاد، با تاکسی به میدان نیاوران برسید. وارد محوطه ی مجموعه که شوید، بعد از گذشتن از دو حیاط جنوبی، وارد حیاط شمالی باغ نیاوران شده و از آنجا می توانید کاخ اختصاصی نیاوران را ببینید.

کوشک احمدشاهی مجموعه ی نیاوران؛ عروس نیاوران

کوشک احمد شاهی اواخر دوره ی قاجار به عنوان سکونتگاه ییلاقی احمد شاه در میانه ی این باغ ساخته شد. یک عمارت با رنگ های سفید و شیری رنگ در دو طبقه با سقف شیروانی و با مساحتی بیش از ۸۰۰متر که در میان باغ نیاوران قرار گرفته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره آپارتمان مبله در تهران با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

در کوشک احمدشاهی مجموعه ی نیاوران چه می بینیم؟

خانه ی ییلاقی

ورودی کوشک از قسمت جنوبی عمارت است که با چند پله از کنار حوض بیضی شکل به کاخ می رسد. کوشک احمدشاهی اواخر دوره قاجار، به عنوان خوابگاه ییلاقی احمدشاه در میان باغ نیاوران و در دو طبقه با سقف شیروانی ساخته شد.

طبقه ی اول: نخستین طبقه ی این عمارت شامل اتاق های مطالعه، خواب، غذاخوری، آجودان و یک فضای نمایشگاهی و دو راهرو می شود. انواع اشیای نفیس از جنس برنز، نقره، عاج، چوب و همین طور استاد مربوط به دوران احمدشاه، کلکسیون شخصی او و همین طور بخشی از وسایل شخصی رضا پهلوی در این طبقه به نمایش گذاشته شده است.

پس از ساخت کاخ نیاوران، این بنا به دستور پهلوی دوم بازسازی شد تا به عنوان محل کار و سکونت رضا پهلوی مورد استفاده قرار بگیرد. از میانه ی دهه ی ۴۰ و تا زمان انقلاب اسلامی این ساختمان به عنوان محل اقامت وی استفاده می شد.

طبقه ی دوم: طبقه ی بالای عمارت یک سالن مرکزی و ایوانی چهار طرفه دارد. سالن مرکزی این طبقه، اتاق موسیقی شاه بوده و در اطراف آن قفسه های چوبی ویترین دار قرار دارد. از این اتاق برای میهمانی های خصوصی و خانوادگی استفاده می شده است.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

کوشک احمدشاهی مجموعه ی نیاوران

ایوان و محوطه: ایوان های طبقه ی بالای کوشک، قابل بازدید عمومی نیست، اما می توانید از بیرون آنها را تماشا کنید. دورتا دور ایوان را شش ستون با نمای آجری بدنه و ۲۶ ستون مدور با نمای گچی فرا گرفته است. نقش شیر و خورشید گچبری شده را هم بر بالای دیوارهای ضلع شمالی ایوان می توانید ببینید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، حوض داخل کوشک احمدشاهی، در گذشته پر آب بوده و در واقع این آب از میان بنا عبور می کرده است.

این آب پس از عبور از حوض مقابل کوشک در حیاط، وارد کاخ صاحبقرانیه می شده است. درحال حاضر مسیر عبور قنات به دلیل جلوگیری از نفوذ رطوبت به بنا و تخریب آن تغییر کرده است و آب پس از گذشتن از حوض های حیاط مجموعه به سمت پارک نیاوران هدایت می شود.

ویژگی های اجاره آپارتمان مبله در تهران عبارتند از: اقامت ارزان، دسترسی های آسان به تمام مناطق شهر، امکان رزرو کوتاه مدت و بلند مدت

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما