دره ی شگفتی ها، راهنمای سفر به شیروان دره در استان اردبیل

رها کیانی 22:49 - 1398/08/02

جامونه با بیش از 1000 واحد اجاره آپارتمان مبله در تهران در خدمت شماست

سفر به شیروان دره در استان اردبیل

اگر نماد طبیعت استان اردبیل را قله ی سبلان بنامیم اغراق نکرده ایم. این قله که سومین کوه بلند ایران بعد از دماوند و علم کوه است، در دامنه های اطرافش چشمه های آبگرم، جنگل های سرسبز، رودهای پر آب و آبشارهای زیبایی را پرورش داده که هر کدامشان به تنهایی می توانند مقصد یک سفر جداگانه و فراموش نشدنی باشند.

در دامنه ی شمالی این کوه پر برکت در شهرستان «مشگین شهر» علاوه بر آبگرم های متعدد، یکی از زیباترین دره های کشور را می توان دید. شیروان دره در استان اردبیل، که در زبان ترکی «شیروان دره سی» نامیده می شود.

این جا اگر چه دره است اما حدود ۲۲۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است و مقصدی خنک برای سفرهای تابستانی نزدیکی این دره به چند آبگرم معروف سبلان، همچنین جاری بودن آبشار ها و چشمه های فراوان در دل آن و از همه مهم تر وجود تخته سنگ هایی با شکل های هندسی حیرت انگیزه شیروان دره را به یکی از جاذبه های گردشگری شمال غرب ایران تبدیل کرده است.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

شیروان دره در استان اردبیل

تا مرزهای شمال غربی

شیروان دره در جنوب لاهرود است. لاهرود در ۷۵ کیلومتری اردبیل و ۶۳۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

خودروی شخصی: اگر از سمت تهران می آیید، در آزادراه تهران زنجان - تبریز، حدود۸۵ کیلومتر بعد از زنجان، خروجی اردبیل را در منطقه ی سرچم خواهید دید. از اینجا ۱۸۰ کیلومتر تا اردبیل دارید. در کمربندی شمالی اردبیل و از میدان وحدت، وارد جاده ی پارس آباد و مشگین شهر شوید و تقریبا ۷۰ کیلومتر بعد از اردبیل، سه راه را به طرف چپ (تابلوهای مشگین شهر و اهر) بپیچید و دوباره ۵۰۰ متر جلوتر هم سه راه را به چپ بروید تا به شهر لاهرود برسید.

از تبریز باید وارد جاده ی قدیم تهران شوید و در همان اوایل مسیر، خروجی سمت چپ را انتخاب کنید که به اهر می رود. سپس کمربندی جنوبی اهر را به سمت شرق ادامه دهید تا به مشگین شهر برسید. فاصله ی تبریز تا مشگین شهر ۱۵۰ کیلومتر است از انتهای شرقی مشگین شهر و جاده ی پارک جنگلی هم حدود ۲۰ کیلومتر تا لاهرود خواهید داشت.

با اتوبوس: تعاونی های ۹ و ۱۳ در ترمینال غرب تهران و تعاونی کجاوه در ترمینال تبریز، اتوبوس به مقصد مشگین شهر دارند. در مشگین شهر هم باید تاکسی به مقصد لاهرود بگیرید یا مستقیم به مقصد شیرواندره سوار تاکسی دربست شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره آپارتمان مبله در تهران با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

شیروان دره در استان اردبیل

عمیق دوست داشتنی

دره شیروان در استان اردبیل یکی از دره های خشک و زیبای ایران است. این دره ی وسیع، بين مشگین شهر و قله ی سبلان است و پیمایش آن گر چه کار راحتی محسوب نمی شود، اما خاطره اش فراموش نشدنی خواهد بود. بنابراین اگر برنامه ای برای گشت و گذار در این دره دارید، علاوه بر آن که باید مجهز باشید، همراهی با بلدهای آشنا به مسیر یکی از ضروریات سفر است.

چطور در شیروان دره در استان اردبیل بگردیم؟

مجهز و ماجراجویانه

در شیروان دره همه چیز خواهید دید از چشمه و آبشار تا سنگ های عجیب و پرنده. برای گشت و گذار در دره باید چند ساعتی زمان بگذارید.

از لاهرود تا شیروان دره:

در خیابان «امام» لاهرود وقتی به میدان رسیدید وارد بلوار سبلان شوید. این خیابان از شهر خارج شده و به آبگرم های «قوتورسویی» و «شابيل» می رود و مسیر صعود به قله ی سبلان (از دامنه ی شمالی اش) هم از انتهای این جاده شروع می شود. از قبل از آبگرم های شیروان دره در سمت راستتان نمایان می شود که تقریبا موازی با جاده است و در واقع، بستر یکی از رودهایی است که از کوه سبلان به سمت شمال جریان دارد.

آبگرم شابیل جنوبی ترین نقطه ی این دره است و از هر جا که موقعیت مناسب بود، پیاده شوید و دره پیمایی خود را شروع کنید. یکی از این راه ها، کمی بعد از سه راهی روستای «داش کسن» است و راه رایج بعدی، پنج کیلومتر مانده به آبگرم شابیل است که باید از صخره های کنار یک آبشار ۴۰ متری خود را به پایین دره برسانید.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

شیروان دره در استان اردبیل

در قعر دره: شیروان دره حدود ۱۲ کیلومتر درازا دارد و برای گشت و گذار در آن حتما حواستان به زمان بازگشت باشد. هر چه به طرف کوه سبلان نزدیکتر شوید، دره کم عرض تر و گودتر می شود و دیوارهای بلند در دو طرف دره، عمودی تر می شوند. هر چه هم به سمت شمال بروید، دره فراخ تر و بازتر خواهد شد.

در قعر دره، علاوه بر رود اصلی می توان چشمه های مختلفی را هم دید که بسیاری از آنها گوگردی اند. همچنین سنگ ها و صخره هایی با اشکال هندسی زیبا و در عین حال عجیب خواهید دید که شامل هر مهار ستون ها و تخت های متعدد هستند، علاقه مندان به حیات وحش هم شانس دیدن انواع روباه، فوج، میش، کبک و قمری را در آن جا خواهند داشت.

آبشار شیروان دره:

گرچه روی صخره های شیروان دره آبشارهای کوچک و بزرگ متعددی را خواهید دید، اما آبشاری که به آبشار شیروان دره معروف است، در غرب این دره واقع شده و مسیر دسترسی اش از مشگین شهر است.

در جنوب مشگین شهر وارد جاده ی آبگرم «موییل» شوید و وقتی به روستای موییل و آبگرمش رسیدید، باید مسیر پاکوب را حدود دو ساعت بروید تا به آبشار برسید. به جز آبگرم های موییل، شابیل و قوتورسویی که در مسیرتان هستند، از پل معلق پارک جنگلی مشگین شهر هم غافل نشوید که ۳۶۵ متر درازا دارد و در ایران کم رقیب است.

ویژگی های اجاره آپارتمان مبله در تهران عبارتند از: اقامت ارزان، دسترسی های آسان به تمام مناطق شهر، امکان رزرو کوتاه مدت و بلند مدت

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما