یک منزلگاه مصفا، راهنمای زیارت امامزاده اسماعیل (ع) شهر اصفهان

رها کیانی 21:39 - 1398/08/04

جامونه با بیش از 1000 واحد اجاره آپارتمان مبله در تهران در خدمت شماست

راهنمای زیارت امامزاده اسماعیل (ع) 

در میان کوچه پس کوچه های محله ی هاتف و در فاصله ی چند ده متری از خیابان پر رفت و آمد هاتف اصفهانی، تاجری درستکار عمارت و دستگاهی دارد که سالیان سال مورد توجه و احترام مردم اصفهان بوده است. صاحب این دستگاه نواده ی امام سوم شیعیان است و اصفهانی ها از او با نام اسماعیل دیباج یاد می کنند.

در عمارتی که به امامزاده اسماعیل (ع) معروف شده است. علاوه بر ضریح فولادی نواده ی امام حسن مجتبی می توان سراغ ضریحی چوبی را گرفت که بر سیاهی چاهی نه چندان عمیق استوار شده است. چاهی که بنا به قول مردم این محله، همان چاهی است که قوم «شعیا»ی نبی بعد از بریدن سر پیامبرشان، پیکر او را به آن انداختند.

این دستگاه کهنسال برای آن هایی که در پی دیدن هنر و مهارت های ایرانی هستند، بهشت کوچکی است پر از رنگارنگی گل و بته های صفوی و پرندگان زیبایی که آرامگاه اسماعیل دیباج(ع) را منزلگاه و باغ خود می دانند. زیارت این امامزاده می تواند گشت و گذار در شهر تاریخی اصفهان را تکمیل کند، پس با راهنمای زیارت امامزاده اسماعیل(ع) با مجله جامونه همراه باشید.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

راهنمای زیارت امامزاده اسماعیل (ع) 

چطور به زیارت امامزاده اسماعیل (ع) برسیم؟

مسیر تاریخی

بنای امامزاده اسماعیلی به دو مجموعه تاریخی معروف و پرطرفدار اصفهان یعنی میدان نقش جهان و مسجد جامع اصفهان بسیار نزدیک است.

از نقش جهان: اگر در میدان نقش جهان گشتی زده اید و می خواهید آرامگاه اسماعیل دیباج را هم زیارت کنید، می توانید از میدان نقش جهان به خیابان حافظ بروید. در نخستین چهارراه پیش روی تان؛ یعنی تقاطع خیابان حافظ و هاتف، کافی است به سمت چپ برانید تا در میانه ی خیابان هاتف به کوچه ی امامزاده اسماعیل برسید.

از مسجد جامع: اگر در صحن و شبستان های مسجد جامع چرخیده اید، کافی است از همان میدان امام که در مجاورت مسجد جامع قرار گرفته به خیابان هاتف بپیوندید و پیاده یا سواره در اندک زمانی سر از کوچه ی امامزاده در بیاورید. اگر هم دوست داشته باشید یک راست تا امامزاده بروید، بهتر است مسیر چهارراه تختی، خیابان عبدالرزاق، میدان امام علی، خیابان هاتف را در پیش بگیرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره آپارتمان مبله در تهران با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

نمایشگاه تماشایی

به گواهی کتاب «مجمل التواریخ و القصص» حداقل از عهد ترکان سلجوقی به بعد اسماعیل دیباج صاحب صحن و سرا بوده است، اما دیدنی های تاریخی و معماری امروزی این زیارتگاه مربوط به دوره ی شاه عباس اول در اصفهان است. زیارتگاهی که سراسر سقف و دیوارهایش نمایشگاهی از هنر ایرانی است.

در زیارت امامزاده اسماعیل (ع) چه می بینیم؟

موزه ی تاجر دیباج

اساس و پایه ی بنای فعلی امامزاده اسماعیل در عهد شاه عباس صفوی ریخته شده است. تزئینات آجری و نقاشی های امامزاده، مهم ترین جذابیت این بناست.

ضریح: خوشبختانه هنوز دو ضریح عمارت امامزاده اسماعيل با نمونه های جدید سری سازی شده ای که در اغلب امامزاده های ایران دیده ایم، جایگزین نشده است. بنابراین وقت زیارت مرقد دو آرامگاه این عمارت، می توانید به دو ضریح فولادی اسماعيل و ضریح چوبی شعیانبی دست بکشید. ضریح های تاریخی که از جمله آثار هنری قابل توجه این بنا هستند، به حرمین امامزاده حال و هوایی تاریخی داده اند.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

راهنمای زیارت امامزاده اسماعیل (ع) 

کتیبه ها: کتیبه های کاشی، آجری، سنگی یا نقاشی شده ی امامزاده که در جای جای با حضور دارند شامل آيات قرآن، نسب امامزاده، تاریخ ساخت و سازها، بانیان و سازندگان عمارت و فرامین شاهان صفوی هستند.

از جمله اطلاعات تاریخی کتیبه ها این است که بنایان و معماران بنای امامزاده از عهد شاه عباس تا شاه صفی مشغول ساخت و ساز در این مجموعه بوده اند و البته شاه سلطان حسین هم بانی تغییرات اندکی بوده است. حتی دستور معافیت مردم محله را از تکلیف پر هزینه ی یراق پوشی و نخل بستن در ایام محرم که در سال ۱۱۱۵ قمری (حدود ۱۰۸۲ خورشیدی) توسط آخرین پادشاه صفوی صادر شده را هم می توان در همین کتیبه ها یافت.

نقاشی ها: در و دیوار امامزاده مزین است به انواع و اقسام نقوش تزئینی که بعد از گذشت سالها همچنان تر و تازه و تماشایی هستند. بخش عمده ی نقاشی ها در حرم و راهروهای منتهی به آن نقش شده اند. در این فضا می توانید از شاخ و برگ های پیچان و پرندگان رنگارنگ که از دیوارها و طاق ها بالا می روند و چشم را به دنبال خود می کشند، دیدن کنید. همچنین در راهروهای ورودی حرم با سوارانی مواجه خواهید شد که به سبک نقاشی های مذهبی در راه میدان کارزار حق علیه باطل اند.

سنگاب ها: گشت و گذار تان در بهشت اسماعیل دیباج ها را با دیدن سنگاب هایی که در حیاط عمارت و در میان محفظه های شیشه ای محافظت می شوند، کامل کنید. سنگاب هایی که به وسیله ی حاجیه شاهمیر در ۱۱۱۵ قمری( ۱۰۸۲ خورشیدی) وقف امامزاده شده اند و هر کدام نمونه هایی عالی از هنر حجاری عصر صفوی اند.

ویژگی های اجاره آپارتمان مبله در تهران عبارتند از: اقامت ارزان، دسترسی های آسان به تمام مناطق شهر، امکان رزرو کوتاه مدت و بلند مدت

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما