10 پیشنهـاد جـذاب و هيجـان انگيز براي تنگه گـردی_1

رها کیانی 20:41 - 1398/08/08

جامونه با بیش از 1000 واحد اجاره آپارتمان مبله در تهران در خدمت شماست

معرفی تنگ بهرام چوبین و تنگ قیر

طبیعت و چشم اندازهای طبیعی، در هر فصل و هر اقلیم، گونه های مختلف دارد. همان قدر که چشم اندازهای مسطح و فراخ کویر زیباست، مناظر کوهستانی را هم شاهکاری دلفریب از طبیعت میدانیم. دره ها با اینکه فراخیِ دشت ها را ندارند اما هیبت و عظمت بعضی شان آنقدر هست که بتوان ساعت ها مبهوتشان شد.

تنگ یا تنگه عموما به مناطقی گفته می شود که یا به شکل دره ای عمیق با دیواره هایی بلند در اطرافش است و رودخانه ای هم در قعرشان جاریست یا شکاف هایی باریک و عمیق و طولانی در دل کوه باشند. این پدیده ی زمین شناسی که حاصل فرسایش سنگ توسط آب یا نتیجه ی شکست و انشقاق در میانِ کوه یا ترکیبی از هر دو است، یکی از جاذبه های توریستی برای گردشگران اعم از آماتور و حرفه ای است.

در ایران هم که رشته کوه های متعددي دارد، تنگه های فراوانی می توان یافت که مسافران و کوهپیمایان و دره نوردها را به سوی خود می کشانند. در این جا به معرفی 10 تنگه می پردازیم که میتوانید به آنها سفر کنید و از تماشا و پیمایش شان لذت ببرید.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

تنگ بهرام چوبین و تنگ قیر

تنگ بهرام چوبین

پناهگاه ساسانیان استان ایلام یکی از مقاصد اصلی برای تنگه گردی است. دیدن تنگ بهرام چوبین می نشستند و اکنون نیز معدود آثاری از قلعه های نظامی آن دوران را می توان را در این استان از دست ندهید. بهرام ششم (بهرام چوبین) همچون بهرام پنجم، در دیواره های بلند اطراف تنگه دید که با سنگ و ساروج بنا شده اند، همچنین از سرداران سپاه ساسانیان بود و هر دو علاقه مند به زندگی در دل طبیعت بودند.

سنگ نگاره هایی از مراسم شکار را می توان در این تنگه که نام بهرام چوبین همانند شکار گاه بهرام گور در فارس، بهرام چوبین هم یکی از تنگه های موجود آن مانده، مشاهده کرد. لشکر بهرام چوبین به نگهداری آب چشمه ی پرآب تنگه در کبیرکوه ایلام را برای زندگی طولانی مدت در طبیعت انتخاب کرده بود که در آب انبارهای دست سازشان که در دل تخته سنگ های بزرگ حفاری شده اند البته کاربرد نظامی هم برایش داشته و در اواخر دوران ساسانی که شورش هایی می پرداختند. دسترسی به تنگه، از طریق پلکان سنگی قدیمی (که مرمت شده) عليه خسرو پرویز انجام می شد، لشکر بهرام چوبین در همین تنگه به کمین صورت می گیرد.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

تنگ بهرام چوبین و تنگ قیر

چطور به تنگ بهرام چوبین برسیم؟

جاده ی ایلام به دره شهر، از مجاورت رشته کوه «کبیرکوه» می گذرد و تنگ بهرام چوبین هم در همین رشته کوه است. دره شهر را هم رد کنید و از دره شهر که به طرف پلدختر حرکت کنید، حدود ۱۲ کیلومتر باید از دره شهر دور شوید تا تابلوی تنگ بهرام چوبین را در سمت راست خود ببینید.

یک جاده ی فرعی خاکی و خیلی کوتاه، شما را به این تنگه می رساند و حدود ۲۰ دقیقه هم پیاده تا پای آب و کوه باید بروید و بعد از آن هم بستگی به توان بدنی تان دارد. اگر از لرستان به آنجا می روید باید پنج کیلومتر بعد از پلدختر به راست بپیچید و قبل از دره شهر حواستان به سمت چپ جاده باشد.

تنگ قیر

در استان ایلام که هستید، دیگر خبری از کوه های بسیار بلند زاگرس (مثل تاریخی روستای تنگ قیر را نام برد. مجاورت تنگه با روستا، مزیتی برای دتا و زردکوه) نیست و با کوتاه تر شدن کوه ها، موقعیت های راحت تری گردشگرانش به شمار می رود.

از کرمانشاه که عازم ایلام باشید، قبل از تنگ برای تنگه گردی و دره نوردی فراهم می شود. تنگ قیر در مرز استان ایلام قیر می توانید «تنگ منصوری» را هم ببینید. در کف تنگ قیر، یکی از سرشاخه های رود سیمره جاری است که در سرتاسر مسیرش، یادگارهای دوره اشکانیان را هم در خود جای داده که از آن جمله می توان گورستان تاریخی متعددی از دوران ساسانی و اشکانی دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره آپارتمان مبله در تهران با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

تنگ بهرام چوبین و تنگ قیر

چطور به تنگ قیر برسیم؟

با توجه به ایجاد مسیر جدید دسترسی به شهر ایلام که از «حمیل» و «سرابله» می گذرد و بخش هایی از آن در مجاورت با تنگ قیر است، رسیدن به این مقصد کار دشواری نیست. در اسلام آباد غرب، به جای مسیر قدیم ایلام (جاده ی ایوان و گردنه ی قلاجه) ، به حمیل بروید و در راه ایلام، قبل از رسیدن به سرابله (یا همان شیروان و چرداول) و کمی مانده به سه راه سنگ سفید، تنگ قیر را در کنار جاده خواهید دید. می توانید خودرو را در نزدیکی رودخانه پارک کنید و به راحتی در تنگه قدم بزنید.

ادامه دارد...

ویژگی های اجاره آپارتمان مبله در تهران عبارتند از: اقامت ارزان، دسترسی های آسان به تمام مناطق شهر، امکان رزرو کوتاه مدت و بلند مدت

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما