گشت و گذار در روستای وزوار گلوگاه + مسیر دسترسی

رها کیانی 22:16 - 1398/08/22

پاییز روستای وزوار گلوگاه

پاییز که از راه می رسد، نه فقط جاده های آرام و خلوت و بادهای خنک که طبیعت رنگارنگ هم با خودش وسوسه ی سفر دارد. وسوسه ی پیاده روی در میان درختان رنگارنگ و دیدن مردمانی در شهرها و روستاهای دور که حالا دور از شلوغی مسافران، به سبک زندگی عادی خودشان برگشته اند.

در ماه آبان که شهرها و روستاهای بیشتر نقاط ایران رو به سرما می روند، می شود وارد یک جاده ی فرعی شد، از خلوتی و رنگارنگی جاده لذت برد و دست آخر در روستایی خلوت و آرام چند روزی را سرکرد. روستایی مثل «وزوار» هزار جریب که در شرقی ترین نقطه ی استان مازندران جا خوش کرده است.

وزوار در ارتفاعات شهرستان گلوگاه و در دل جنگل های هیرکانی قرار گرفته، اگرچه فصل تابستان این روستای ییلاقی بسیار دلچسب است. اما ما پاییز روستای وزوار گلوگاه را به شما پیشنهاد می کنیم که با گذر از پیچ و خم جاده ی رنگارنگ، انگار وارد دنیای دیگری شده اید.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

پاییز روستای وزوار گلوگاه

چطور به روستای وزوار گلوگاه برسیم؟

در راه نوکنده

از نوکنده تا گلوگاه ۱۹ و تا گرگان ۴۷ کیلومتر راه دارید. برای رسیدن به وزوار، باید اول از همه به شهر جدید «نوکنده» در غرب استان گلستان برسید. از نوکنده وارد جاده قدیم گلوگاه به گرگان یا به قول محلی ها جاده ی رضاشاهی شوید. در این جاده وقتی در سمت راست جاده به فرعی روستای «تلور» رسیدید که با تابلوی راهنما مشخص شده، به سمت جنوب بپیچید تا به روستای وزوار برسید.

در طول مسیر ایستگاه امداد و نجات هلال احمر را هم خواهید دید و از جنگل زیبای نرگسیه که قرار است تبدیل به پارک جنگلی شود هم عبور خواهید کرد. بعد از رسیدن به جنگل و روستا در صورت صاف بودن هوا چشم انداز قله ی دماوند را هم در جنوب غربی خواهید دید.

چه می بینیم؟

یک روستای ییلاقی؛ روستای وزوار گلوگاه

در سفر به وزوار باید دقت کنید، جاده ی نوکنده به وزوار پرپیچ و خم است. اگرچه جاده معمولا خلوت است، اما گاهی موتورسواران با سرعت زیاد در آن می رانند. وزوار ماه أبان حسابی سرد می شود، لباس گرم را فراموش نکنید.

روستای وزوار گلوگاه و طبیعت اطراف:

وزوار یک روستای جنگلی زیباست با معماری سنگی پلکانی، تفاوت وزوار با بیشتر روستاهای پلکانی ایران این است که بیشتر سقف خانه های روستا، شیروانی است. کوچه های وزوار سنگفرش شده و بسیار تمیزند.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

پاییز روستای وزوار گلوگاه

غیر از معماری زیبای روستا، وزوار یک حمام قدیمی و مخروبه دارد که معماری آن به سبک حمام های قدیم ایرانی است و در کنار آن می توانید چند درخت گردوی کهنسال ببینید که به گفته ی اهالی ۴۰۰ سال عمر دارند. می توانید با هماهنگی دهیار روستا و راهنمای بومی، پیاده یا با کرایه ی اسب و قاطر سری به چشمه های اطراف روستا بزنید که «کوره پیش» و «دهنه شمشیربر» از همه معروف ترند.

در شمال روستا و مسیر جاده ی توکنده، اگر دقیقا روی بال کوهی به نام «جول کالی» بایستید، در صورتی که هوا صاف باشد، دریای خزر و خلیج گرگان و شهرهای پایین دست مثل بندرگز و بندرترکمن را می توانید به خوبی ببینید.

خرید: پاییز هزارجریب مثل بیشتر روستاهای ایران، وقت برداشت محصولات کشاورزی و باغی است. شیر، ماست، کره، کشک و تخم مرغ از محصولات معمول وزوار است. غیر از اینها، آب زرشک کوهی، رب ازگیل کوهی که اهالی به آن «کاندس ترشی» می گویند و نوعی گلابی کوهی به نام «تلكا» و همین طور سیر و عدس کوهی را هم می توانید به فهرست خریدتان اضافه کنید.

 

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما