گشت و گذار در بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه

رها کیانی 20:01 - 1398/08/23

بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه

خرید کردن یکی از لذت های سفر است. معمولا در روزهای سفر، دغدغه ها و مشغولیت های هر روزمان را نداریم و آزادانه تر می توانیم در بازارها بگردیم. از طرفی، بعضی از سفرها با هدف اصلی بازار گردی انجام می شوند. بازارهای هفتگی شهرستان های استان گیلان از معروف ترین بازار های سنتی به شمار می روند که از دیرباز مشتریان منظم خود را داشته اند.

شهرستان «آستانه اشرفيه» تعدادی از این بازارها دارد که در خود شهر یا مناطق اطرافش برپا می شوند و فروشندگان از روستاهای اطراف به آنجا آمده، انواع محصولات خوراکی و پوشاکی و صنایع دستی را به خریداران عرضه می کنند.

بافت سنتی این بازارها نوع محصولات و مهمتر از همه نحوه ی تعامل فروشندگان با خریداران، فضای متفاوتی ایجاد می کند که باعث می شود هر مسافری بخواهد برای یک بار هم که شده، لذت گشت و گذار در این روز بازارهای متفاوت از پاساژهای شهری را تجربه کند. در این راهنمای سفر، به معرفی بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه که هر کدامشان در روز خاصی برپا می شود پرداخته ایم.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه

چطور به شهرستان آستانه اشرفیه برسیم؟

پیش به سوی گیلان

آستانه اشرفیه ۳۳۰ کیلومتر با تهران و ۳۵ کیلومتر با رشت فاصله دارد که با خودروی سواری می توان چهار ساعته از تهران به آنجا رسید.

خودروی شخصی: به جز خود گیلانی ها و مازندرانی ها که از جاده ساحلی خزر برای رسیدن به آستانه اشرفیه استفاده می کنند بقیه باید وارد مسیر قزوین به رشت شوند. در انتهای آزاد راه قزوین- رشت و حدود ۱۵ کیلومتر مانده به رشت جاده ای در سمت راستتان شما را به شهر سنگر می برد. بعد از سنگر هم به کوچصفهان می رسید و آن جا باید به راست بپیچید تا کمتر از ۲۰ کیلومتر بعد به آستانه اشرفیه برسید.

با اتوبوس: تعاونی سیر و سفر در ساعات مختلف روز، اتوبوس در مسیر پایانه ی غرب تهران به آستانه اشرفیه و بالعکس دارد.

بفرما اصل سنتی

بازارهای شمالی ایران مخصوصا روز بازارها شبيه به هم هستند. مخصوصا روز بازارهایی که به صورت هفتگی در شهرهای مختلف برپا می شود این بازارها از سنت های قدیمی ایرانی است که هنوز آنها را به ویژه در استان گیلان بسیار می توان سراغ گرفت. محصولات کشاورزی دست یافته و محصولات بامی مهم ترین محصولات این بازارهاست.

چه می بینیم؟

هر روز یک بازار؛ بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه

در سفرتان به آستانه اشرفیه این فرصت را خواهید داشت که در هر یک از روزهای هفته، به جز جمعه ها به یک یا چند بازار هفتگی در این شهرستان سر بزنید. بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه در روزهای مختلف و در شهرها و روستاهای آن شهرستان برپا می شود.

دوشنبه و پنجشنبه: بازار هفتگی و اصلی آستانه اشرفیه در روزهای دوشنبه و پنجشنبه هر هفته برپا می شوند. محل این بازار، خیابان اصلی شهر یعنی خیابان بهشتی است. به جز برنج که کالای اصلی این بازار است، می توانید بعضی از انواع صنایع دستی را که با کتف، ابریشم یا پشم بافته می شود و البته بادام زمینی و تخم مرغ محلی هم در این بازار بخرید. البته به جز این بازار، پاساژها و مغازه های جدید هم در شهر دیده می شود و همه روزه مشتریان خود را دارند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

بازارهای هفتگی آستانه اشرفیه

شنبه: شنبه ها میتوانید به روستای «لسکوکلایه» یا روستای «تجن گوکه» بروید. برای رفتن به لسکوکلایه باید در شمال آستانه، وارد جاده آستانه به کیاشهر شوید و حدود دو کیلومتر که از شهر دور شدید جاده ی فرعی سمت راستتان را انتخاب کنید.

تجن گوکه هم در حومه جنوب غربی آستانه است و برای رسیدن به آن باید از میدان کیسم وارد جاده ای شوید که در کنار مسیل حشمت رود است. در لسکوکلایه برنج و در تجن گوکه انواع خوراک و پوشاک به فروش می رسد.

یکشنبه: روستای است که در کنار دریاست و به جز بازار ماهی اش که همه روزه برقرار است، یکشنبه بازار هم دارد برای رفتن به دست باید ابتدا به بندر کیاشهر در شمال آستانه اشرفیه بروید و آن جا مسیر سمت راست را انتخاب کنید تابه این روستا برسید. برنج، بادام و مرکبات خوبی در این بازار پیدا خواهید کرد.

سه شنبه: اگر سه شنبه در آن منطقه هستید، به بازار دھکا یا (دهگاه) بروید و برنج و مرغابی بخرید. دھکا در جاده کیاشهر به دستک و کمی بعد از لسکوکلایه واقع شده است و منطقه ای ساحلی به شمار می رود.

چهارشنبه: چهارشنبه بازار بندر کیاشهر معروف است و انواع گوشت مرغ و ماهی و سبزیجات در آن به فروش می رسد. همچنین اگر مشتری خاویار یا بادام زمینی هستید، حتما به این بازار سر بزنید.

آثار تاریخی: در شهر آستانه اشرفیه، به جز بازارهای داخلی و حومه ای می توانید به آرامگاه استاد معین (در کنار حشمت رود)، پل خشتی نیاکو (در شرق شهر) و بقعه سید جلال الدین اشرف (در مرکز شهر و مقابل بازار) بروید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما