آشنایی با شهرستان تفت یزد و مراسم آیینی آن

رها کیانی 21:02 - 1398/08/24

جاذبه های گردشگری تفت

در نواحی کویری ایران، جمعیت جذب شهرها و روستاهایی شده است که منابع آب داشته اند و به واسطه ی وجود کوه ها و چشمه ها، امکان سکونت در آنها فراهم شده است. شهر تفت در استان یزد، یکی از این نمونه هاست که به دلیل نزدیکی اش به قله ی بلند شیرکوه به ارتفاع تقریبا چهار هزار و ۷۵ متر.

از منابع آبی دامنه هایش سیراب شده است و باغ های متعدد در اطراف شهر، شاهدی بر این ادعاست. شهر تفت، نه گرمای سوزان یزد را دارد و نه سوز سرمای کوهستان را. البته شب های زمستانش کمی سرد است، ولی وجود امکانات خوب و مناسب در شهر، سفری بی دغدغه را به شما ارزانی می دارد.

در میان آثار تاریخی موجود در جاذبه های گردشگری تفت، مسجد «کبیر التوبه» و حسینیه ی گرمسیر بیش از بقیه معروفند و بسیاری از آیین های مذهبی در آن جا برگزار می شود که از آن جمله می توان مراسم روز اربعین را نام برد که امسال مصادف با آخرین روز آبان است. علاوه بر بناهای تاریخی، چند جاذبه ی طبیعت گردی اطراف تفت هم انگیزه ی شما را برای این سفر بالاتر می برند.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

جاذبه های گردشگری تفت

چطور به شهرستان تفت یزد برسیم؟

درهمسایگی یزد

تفت با تهران ۶۰۰ کیلومتر و ۱۵ کیلومتر با یزد فاصله دارد و سر تاسر مسیر تهران - تفت جاده یک طرفه است.

وسیله ی شخصی: اگر از تهران می آیید، آزادراه تهران - قم - کاشان را به طرف اصفهان ادامه مسیر دهید. از اما قبل از نطنز، خروجی یزد را انتخاب کنید که در سمت چپ تان است. به کمربندی یزد که رسیدید باید حدود ۲۰کیلومتر برانید تا خروجی نفت را در سمت راست تان ببینید. از اینجا تا شهر تفت کمتر از ۱۵ کیلومتر فاصله دارید. اصفهانی ها هم باید ابتدا به نایین بروند و سپس مسیر یزد را انتخاب کنند. از شیراز وارد جاده اصفهان و شوید و تقریبا ۲۵ کیلومتر قبل از آباده، در سورمق جاده ی سمت راستتان را انتخاب کنید که به ابرکوه می رود. مسیر را که به سمت یزد ادامه دهید ۱۲۰ کیلومتر بعد از ابرکوه به تفت خواهید رسید.

وسایل نقلیه ی عمومی: با توجه به نزدیکی تفت و يزد می توانید از پروازها، قطارها و اتوبوس های متعدد به مقصد یزد استفاده کنید و در پایانه ی یزد سوار تاکسی های تفت شوید. اتوبوس های یزد به نفت هم، در میدان های باهنر و امام علی شهر ایستگاه دارند.

در شهرستان تفت یزد چه می بینیم؟

مراسم آیینی وبناهای تاریخی

آثار تاریخی شهر تفت در دو محله ی قدیمی تر شهر قرار گرفته اند. در این دو محله هم می توان آثار تاریخی دید و هم به مناسبت اربعین، سوگواری خاص مردم شهر را. تفت دو محله ی اصلی سردسیر و گرمسیر دارد. مسجد معروف تفت، در محله ی گرمسیر است.

آثار تاریخی داخل شهرستان تفت: بازار سنتی تفت در کنار بلوار اصلی یا همان آیت الله کاشانی و در ضلع غربی میدان مرکزی شهر واقع شده است. در همان جا می توانید به دیدن مسجد جامع شاه ولی هم بروید که از دوران شاگردان شاه نعمت الله ولی در قرن نهم هجری بر جای مانده است و یک آب انبار قدیمی هم در کنارش وجود دارد.

صحن مسجد هم یک سنگ مرمر بزرگ و زیبا و یک در چوبی ظریف و مشبک دارد. در همان بلوار کاشانی و در شرق میدان اصلی شهر، عمارت «نمبر» معروف به باغ صدری و بادگیر معروفش را نبش خیابان شهدا خواهید دید. این بنا مربوط به دوران زندیه بوده و بعدا بازسازی شده است. این بناها در جنوب شهر هستند که به محله ی سردسیر معروف است و به شیرکوه نزدیکترند.

اگر به شمال شهر بروید که به کویر نزدیک تر است و گرمسیر نام دارد، می توانید قلعه ی گرمسیر را در کنار مسجد و حسینیه معروف کبیر التوبه ببینید که بر فراز یک بلندی است و قدمت قاجاری دارد. آسیاب آبی گرمسیر هم در همین محله است .

حسینیه ی گرمسیر و مراسم اربعین: مهم ترین جاذبه ی محله ی گرمسیر را می توان حسینیه اش نامید که به کبیرالتوبه معروف است و تمامی مراسم مذهبی شهر مثل شب های قدر، عزاداری عاشورا، نخل گردانی، تعزیه و... در آن انجام می شود. در آخرین روز آبان ماه امسال و روز اربعین هیئت های مذهبی از نقاط مختلف شهر به آنجا رفته، پس از عزاداری نماز ظهر را به جماعت می خوانند.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

جاذبه های گردشگری تفت

دیدنی های خارج از شهر تفت: اگر فرصت دارید می توانید گشتی هم در اطراف شهر بزنید. علاوه بر باغ های متعدد در حومه ی شهر، آبشار «دره گاهان» در جنوب غربی تفت را می توان معروف ترین جاذبه ی طبیعی تفت نامید. از شهر که به سمت ابر کوه و غرب خارج شوید، تقریبا ۵۰۰ متر بعد از تقاطع کمربندی، یک جاده ی فرعی در سمت چپتان است که پنج کیلومتر طول دارد و به طرف دره گاهان می رود.

بعد از پیاده شدن از خودرو، باید اندکی هم پیاده روی کنید تا به دره و آبشار زیبایش برسید. همچنین در مسیر تفت به ابرکوه و حدود ۱۰ کیلومتر بعد از شهر، روستای «اسلاميه» را که رد کردید یک کوه کوچک در سمت چپ تان می بینید که به شکل سر عقاب است و «عقاب کوه» نام دارد.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما