بازدید از موزه کتاب کتابخانه ملی تهران؛ میراث مستند

رها کیانی 21:55 - 1398/09/05

موزه کتاب کتابخانه ملی تهران

شاید ندانید که یکی از مجهزترین کتابخانه های خاورمیانه در همین پایتخت خودمان قرار دارد. موزه کتاب کتابخانه ملی تهران، بر بلندای اراضی سرسبز عباس آباد و در دل ساختمانی طبقه طبقه که معماری آن از بنای عظیم زیگورات چغازنبیل الهام گرفته شده است.

ساختمانی که گنجایش هفت میلیون نسخه کتاب را در بخش های مختلفش دارد از دل دارایی های کتابخانه ی ملی که طی عمر هشتاد ساله اش جمع شده، گنجینه ای به دست آمد که مجموعه ای نفیس و تاریخی از میراث مکتوب ایرانی است.

همین شد که بهمن ماه سال گذشته در فضایی به وسعت ۸۰۰ متر مربع، این گنجینه زیر عنوان «موزه ی کتاب و میراث مستند» تشکیل و درهایش برای بازدید به روی عموم مردم گشوده شده است. از نخستین روزنامه های ایرانی تا فرامین شاهانه و تعدادی از آثار ایرانی فهرست حافظه ی جهانی یونسکو، از جمله آثار دیدنی موزه کتاب کتابخانه ملی تهران هستند.

دو رویداد مرتبط یعنی روز فرهنگ عمومی و روز کتاب و کتابخوانی در ماه آبان هستند، به همین بهانه می توانید راهی این موزه شوید و گنجینه ای از آثار مکتوب و مستند ایرانی را تماشا کنید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

موزه کتاب کتابخانه ملی تهران

چطور به موزه کتاب کتابخانه ملی تهران برسیم؟

زیگوراتی در حقانی

با تاکسی و مترو می توانید به موزه کتاب کتابخانه ملی تهران برسید. مسیر مترو برای رسیدن به موزه سرراست است. خط یک مترو یا همان خط قرمز را انتخاب کنید و در ایستگاه شهید حقانی از قطار پیاده شوید و از آن جا می توانید پیاده به کتابخانه ملی بروید یا در پایانه ی حقانی تاکسی های کتابخانه ی ملی را سوار شوید.

بعضی اتوبوس های مسیر بزرگراه حقانی مثل مسیر ونک - رسالت هم در مسیر غرب به شرق، در خود ایستگاه کتابخانه مسافران را پیاده می کنند. اگر هم خودروی شخصی دارید، از میدان ونک وارد بزرگراه حقانی شوید. دقیقا بعد از ایستگاه متروی حقانی، وارد خروجی کتابخانه شوید که با تابلوی نارنجی مشخص شده است.

در ورودی کتابخانه هم از ورودی تخصصی راهی طبقه ی منفی یک در ساختمان اصلی شوید برای بازدید از ساختمان کتابخانه ی ملی و موزه ی استاد مکتوب می توانید از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت هشت صبح تا ۳ : ۴۵ دقیقه بعداز ظهر راهی شوید و رایگان به گشت و گذار بپردازید.

میراث نزدیک

در موزه ی کتاب کتابخانه ملی تهران نمی توانید مثل موزه های معمول عمل کنید یعنی یک نگاه گذرا بیندازید و رد شوید. برعکس، باید سرتان را نزدیک ویترین کنید و گنجینه ی کاغذی و نوشته های روی آنها را پیش چشم بیاورید و در آنها دقيق شوید. از فرامین شاهانه گرفته تا روزنامه ها و مجلات قدیمی را می توانید در این موزه ببینید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

موزه کتاب کتابخانه ملی تهران

در موزه کتاب کتابخانه ملی تهران چه می بینیم؟

از روزنامه تا فرامین شاهانه

تعدادی از آثار ثبت شده در حافظه ی جهانی یونسکو و همین طور آثاری نفیس از میراث مکتوب ایرانی را می توانید در موزه کتاب کتابخانه ملی  تهران تماشا کنید. آنچه در این موزه پیش چشم شماست، آثاری از نفیس ترین میراث مکتوب ایرانی است.

آثار نفیس: در بخش آثار نفیس، آثاری خطی، قرآنی، ادبی و تاریخی به نمایش در آمده اند و در بخش اسناد عمومی هم آثاری مثل روزنامه های تاریخی در آنجا نگهداری می شود. اولین نشریات ایرانی در دوره قاجار که برای نخستین بار و همزمان با انقلاب مشروطه منتشر شده اند و نشریات سیاسی و فرهنگی مصور مانند نشریه ی شکوفه، صور اسرافيل، ماهنامه ی بهار و آثار ادبی مثل کلیات سعدی، مثنوی، تاریخ طبری، استادی از دوره ی قاجار و پهلوی و فرمان هایی از نادر شاه و شاه سلطان حسین صفوی در این مجموعه نگهداری می شود. این آثار به صورت ثابت در ویترین های شیشه ای در وسط موزه کتاب کتابخانه ملی تهران نگهداری می شوند.

آثار مناسبتی: بخش دیگر آثار مجموعه هم به صورت دوره ای در مجموعه به نمایش در می آیند و موضوع آنها طبق مناسبت های مختلف تغییر می کند. مثلا در هفته ی کودک، آثار مربوط به این مناسبت مثل تمبرهای روز جهانی کودک، کتاب های چاپ سنگی کودکانه پشت شیشه ها می نشینند. تابلوهایی از آثار کهن و معاصر هم از آثار تماشایی موزه است که روی دیوارهای مجموعه آنها را می توانید تماشا کنید.

مخزن مجموعه: اگر این آثار چاپی برای مدت طولانی در معرض نور قرار بگیرند، دچار آسیب می شوند. به همین دلیل مخازن موزه کتاب کتابخانه ملی تهران در طبقه ی چهارم زیرزمین قرار دارد که البته مجهز به سیستم های کنترل نوره حرارت، رطوبت و اطفای حریق هستند. به محض آن که اصطلاحا «دوره ی استراحت» آنها شروع می شود، دوباره به این مخازن باز گردانده می شوند.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما