سفر به آبشار آبگرم کلات نادری

رها کیانی 22:43 - 1398/09/06

سفر به آبشار آبگرم کلات نادری

آبتنی کردن که فقط مخصوص تابستان نیست؛ چشمه های آبگرم در ماه های سرد سال هم مشتری های خودشان را دارند. به ویژه آبشارهایی هایی مثل آبشار آبگرم کلات نادری که در مسیرهای بکر کوهستانی هستند و خود یک آبشار آبگرم بلند خلق کنند.

بله اشتباه نمی کنید در بعضی نقاط ایران نه فقط چشمه های آبگرم روبازی وجود دارد که می توان در فصل سرما تنی به آن ها زد که آبشارهای آبگرم هم وجود دارد که می توان در خنکای پاییز زیر آب گرم شان دوش هم گرفت. آبشار «آبگرم» در کلات نادری استان خراسان رضوی، یکی از این آبشارهای منحصر به فرد است.

اگرچه آب آبشار آبگرم کلات نادری آن قدرها جوشان نیست، اما آن قدر گرما دارد که حتی در همین روزهای سرد آبان ماه بشود در حوضچه ی پای آن آبتنی کرد و زیر دوش آب آن رفت. قدم زدن در مسیرهای کوهستانی در یک هوای ابری پاییز که آب یک چشمه در مسیرش یک آبشار بلند گرم هم ساخته باشد. فرصت نابی برای یک تجربه ی ویژه است؛ در گوشه ای در شمال شرقی ایران پهناور.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

آبشار آبگرم کلات نادری

چطور به آبشار آبگرم کلات نادری برسیم؟

در راه کلات نادری

روستای آبگرم در هشتاد کیلومتری شمال شرقی مشهد در حاشیه ی جاده ی مشهد به کلات قرار دارد. مسیر فرعی روستای آبگرم یک راه آسفالته است و از کیلومتر ۷۵ جاده منشعب می شود. این مسیر کمتر از پنج کیلومتر طول دارد. روستای آبگرم مینی بوس هم دارد که از مشهد مسافران را به روستای آبگرم می رساند.

پایانه ی این مینی بوس ها در ابتدای بلوار خواجه ربيع قرار دارد از روستا تا آبشار آبگرم کلات نادری هم یک مسیر پنج کیلومتری پیش رو دارید که باید آن را پیاده طی کنید. دو کیلومتر پایین تر از روستاه به یک آبگیر سیمانی می رسید که «بند» نام دارد، سه کیلومتر بالاتر از بند در امتداد رودخانه ای که از دل دره می گذرد به آبشار آبگرم می رسید.

در آبشار آبگرم کلات نادری چه می بینیم؟

آبتنی در پاییز کوهستان

آبشار آبگرم کلات نادری، احتمالا تنها آبشار ایران است که آبی گرم دارد. همین ویژگی این آبشار را به مقصد مناسبی برای سفرهای پاییزی تبدیل کرده است. در سفر به آبشار آبگرم کلات نادری انتخاب های دیگری هم برای گردش دارید.

مسیر ویژه ی کوهستانی: مسیر رسیدن به آبشار آبگرم کلات نادری، یک مسیر ویژه ی کوهستانی است. مسیر سبکی که در هر فصل سال، زیبایی های ویژه ای دارد. این مسیر نسبتا هموار کوهستانی می تواند مسیر مناسبی برای پیاده روی های کوهستانی و مورد علاقه دوچرخه سواران کوهستان هم باشد.

 رباط شاه عباسی:

پیش از رسیدن به آبشار آبگرم کلات نادری، درست در پیچ انتهایی مسیر، یک رباط تاریخی قرار دارد که به اعتقاد مردم مربوط به دوره ی شاه عباس صفوی است. رباط شاه عباسی یک رباط خشتی و سنگی است که بخش های بزرگی از آن همچنان باقی است و بخش هایی از آن در چند سال اخیر آسیب دیده است.

آبتنی در آبشار:

آبشار آبگرم کلات نادری، حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد. آب آبشار به شکل قابل توجهی، گرم است. نه البته آن قدر گرم که در زمره ی چشمه های آبگرم محسوب شود، اما بین ۳۰ تا ۳۵ درجه گرما دارد. آبشار آبگرم کلات نادری یک حوضچه ی نسبتا بزرگی هم دارد. به خاطر گرم بودن آب آبشار و همچنین فضای پوشیده ای که صخره ها و درخت ها ساخته اند، حتی در هوای سرد پاییزی هم می شود در حوضچه ی پای آبشار شنا کرد. البته بهتر است از قبل حوله و لباس آماده کنید تا در فاصله ی بیرون آمدن از آب و لباس پوشیدن سرما نخورید.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

آبشار آبگرم کلات نادری

سرچشمه های گرم:

سر چشمه های آبشار آبگرم کلات نادری حدود دو کیلومتر بالاتر از خود آبشار و وسط دشت قرار گرفته اند مسیر رسیدن به سرچشمه های آبشار از دل یک دشت هموار می گذرد. آب سرچشمه ها از اب آبشار هم گرمتر است. البته چشمه ها آنقدر وسعت ندارند که بشود در آنها آبتنی کرد.

امامزاده های آن طرف کوه:

منطقه ی آبشار آبگرم کلات، همسایه ی منطقه ی «تبادکان» از مناطق حاشیه ای شهر مشهد است، اما به خاطر وجود کوه های بلند تنها راه دسترسی به منطقه ی آبگرم، جاده ی کلات است. با این حال یک جاده ی مالرو کوهستانی این منطقه را به منطقه ی تبادكان وصل می کند این مسیریک مسیر سخت کوهستانی است که به کار کوهنوردها می آید. روستای تبادکان مدفن پنج امامزاده است که در مشهد به «پنج تن» مشهور هستند.

دو آبشار دیگر: آبشار قره سو، ۱۶۰ کیلومتر با مشهد و ده کیلومتری با شهر کلات فاصله دارد و در حاشیه جاده ی کلات نادری به درگز قرار گرفته. از حاشیه ی جاده تا روستای قره سو، کمتر از پنج کیلومتر راه است. آبشار قره سو که مجموعه ای از چند آبشار است در نزدیکی روستا قرار دارد و مسیر دسترسی به آن ها، از طریق یک مجموعه نردبان فلزی است. آبشار ارتکند، یکی دیگر از آبشارهای هزارمسجد است. این آبشار با مشهد ۱۰۵ کیلومتر و با کلات نادری ۴۵ کیلومتر فاصله دارد.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما