غارگردی پاییزی در غار بورنیک تهران

رها کیانی 19:03 - 1398/09/08

غار بورنیک، غاری برای پایتخت نشینان

وقتی تصمیم برای غارگردی در فصل پاییز دارید و در اطراف واکناف ساکن هستید، جذاب ترین گزینه غار بورنیک تهران است. غاری در مسیری انبوه از باغ ها و درختانی که در این فصل زیبا خزان کرده اند. می توانید در برنامه ای یک روزه هم یک غارنوردی سبک را تجربه کنید و هم یک گشت و گذار پاییزی خوب را از سر بگذرانید.

غار بورنیک تهران هم برای حرفه ای ها مناسب است و هم برای مبتدی ها و گردشگران عمومی، فقط باید حواستان باشد که کدام بخش را برای گردش انتخاب می کنید. غار بورنیک تهران در طبقه بندی های زمین شناسی و غارشناسی غاری آهکی محسوب می شود که طی صدها میلیون سال به دلیل شیب دار بودن لایه های آهکی موجود در این کوه، به صورت طبقه های مختلف تشکیل شده است و چندین چاه و پرتگاه دارد.

به همین دلیل، هم مناطقی مناسب گردشگران معمولی دارد و هم غارنوردان حرفه ای، این غار از غارهای فنی استان تهران است که معمولا کلاس های غارنوردی چه برای مبتدیان و چه برای حرفه ای ها در آن برگزار می شود.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

غار بورنیک

چطور به غار بورنیک تهران برسیم؟

پاییز در سه ساعت

خود غار بورنیک با شهر تهران ۱۴۰ کیلومتر فاصله دارد و در نزدیکی شهرستان فیروزکوه قرار دارد.

تا هرانده: اگر از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید ۱۲۱ کیلومتر بعد از تهران و تقریبا ۱۰ کیلومتر مانده به شهر فیروزکوه، به خروجی روستای هرانده در سمت راست جاده میرسید که با تابلو مشخص شده بعد از ورود به جاده ی فرعی و تقریبا بعد از یک کیلومتر رانندگی در جاده ی آسفالت به روستا خواهید رسید.

اگر نیاز دارید که باک خودرو را پر کنید آخرین پمپ بنزین مسیر تقریبا هشت کیلومتری فیروزکوه قرار دارد، می توانید در آن جا بنزین بزنید و برگردید. از تهران تا هرانده حدود سه ساعت راه دارید.

اگر در تهران هستید و وسیله ی شخصی ندارید، می توانید به پایانه ی شرق (چهارراه تهرانپارس) بروید و سوار مینی بوس ها و تاکسی های خط تهران - فیروزکوه شوید و از راننده بخواهید تا شما را ابتدای خروجی روستای هرانده پیاده کند از کنار جاده تا روستا ۱۰ دقیقه بیشتر پیاده روی ندارید.

 تا غار بورنیک تهران: برای رسیدن به غار بونیک تهران باید ماشین ها را در روستا پارک کنید و در مسیر پاکوبی که کنار رودخانه و به سمت دهانه ی غار می رود، راه بیفتید. مسیر پاکوب حدود یک ساعتی از میان باغ های سیب روستا ادامه پیدا می کند و با گذر از چندین نیزار و چمن زار به پای کوهی می رسد که غار در بالای آن قرار دارد. برای رسیدن به ورودی غار هم، باید از مسیر پاکوب جداشوید و حدود نیم ساعت در کنار رودخانه بالا بروید تا به دهانه ی بزرگ و عریض غار بورنیک تهران برسید.

غار بورنیک تهران، غار زیرزمینی

این جا ورودی زیبا و البته شگفت انگیز غار بورنیک تهران است. ابعاد این ورودی را می توانید از مقایسه ی آدم های در قاب و دیواره های غار پیدا کنید. اگر همان ورودی غار، غارنوردانی را دیدید که از این صخره ها با طناب از در و دیوار تالار ورودی آویزان شده اند اصلا تعجب نکنید. این جا محل برگزاری کارگاه های حرفه ای بسیاری است.

 در غار بورنیک تهران چه می بینیم؟

ورود از دروازه ی عظیم

از همان ابتدای ورود به دهانه ی غار بورنیک تهران باید با شیبی تند به سمت ورودی غار پایین بروید و در تالار ابتدایی جمع شوید.  گشت و گذارتان در این غار باید بر اساس توانایی و تخصص تان باشد. غار بورنیک تهران در همان ابتدای ورود به دو شاخه ی اصلی تقسیم می شود که بعضی غارنوردان این دوشاخه ی اصلی را در غار جدا از هم پنداشته و آنها را غارهای بورنیک بزرگ و کوچک نامگذاری کرده اند.

اما این دو، شاخه ی اصلی یک غار هستند که در لایه های زیرین با دالان هایی به هم مرتبط هستند مسیر غار بزرگتر پلکانی سیمانی دارد که با شیب زیاد وارد غار شده، غارنوردان را به داخل شاخه ی اصلی هدایت می کند.

چند ده متری که پایین بروید، پلکان تمام می شود و باید بر کف غار که معمولا در تمامی فصول سال خیس، گل آلود و لیزاست، مسیر را ادامه دهید. تقریبا تا اینجای کار، نور دهانه به پایین می تابد و نیاز به چراغ قوه ندارید، اما از اینجا به بعد باید لامپ ها و چراغ قوه ها را روشن کنید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

غار بورنیک

پس از اتمام پله ها، مسیر گشت و گذار برای گردشگران معمولی، دالان و تالاری بزرگ در سمت راست قرار دارد که اگر چند صد متری درون آن پیش بروند به انتهای آن می رسند. برای آنها این انتهای غارگردی غار بورنیک تهران به حساب می آید، اما برای حرفه ای ترها تالار سمت چپ بعد از اتمام پلکان تازه ابتدای ماجراجویی است.

داخل غار بورنیک تهران تزئینات آهکی زیادی وجود ندارد، بیشتر بدنه انحلال یافته خود لایه آهکی غار است که خود نمایی می کند، اما در بعضی نقاط غار پوشش اهکی معروف به «گل کلمی» را می توانید ببینید. در برخی از تالارهای درونی غار بورنیک هم تعدادی ستون و استلاگميت و استلاکتیت آهکی هم وجود دارد که باید برای رسیدن به آن از تالارها و دالا نهای بسیاری عبور کرد.

بخش های فنی دیگری هم در غار بورنیک تهران وجود دارند که به چاه های عمیق ختم می شوند که برای بازدید از آنها باید مجهز به لوازم فنی غارنوردی و طناب بود. اگر به غار و غارنوردی علاقه دارید و البته اگر خوش شانس باشید، ممکن است در روز بازدید تان از غار بورنیک با تیمی حرفه ای از غارنوردان یا کسانی که مشغول برگزاری کلاس آموزشی هستند، برخورد کنید.

می توانید از آن ها راهنمایی بگیرید و برای شرکت در کلاس های آموزشی بعدی با آنها در ارتباط باشید. اگر قرار است بیشتر از یک ساعت داخل غار  بورنیک بمانید، لباس گرم و دستکش را فراموش نکنید. موقع خروج از غار هم فراموش نکنید که هیچ زباله ای را درون غار جا نگذارید، حتی یک تکه دستمال کاغذی.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما