بازدید از امامزاده پیرمردان (ع) در طرود

رها کیانی 19:11 - 1398/09/09

امامزاده پیرمردان (ع) در طرود

کویر مرکزی ایران پر از شگفتی های تماشایی است. از دریاچه های نمک و رمل های ماسه ای روان گرفته تا قنات های قدیمی و نیزارها و چشمه سارهای پنهان. اما غیر از این شگفتی های طبیعی جالب یادگارهای انسانی هم در این محدوده کم نیستند. در حاشیه ی کویر و روستایی در جنوب شاهرود، امامزاده ای روی قله ی کوه قرار دارد که به امامزاده پیرمردان(ع) طرود معروف است.

امامزاده نورالله (ع) بر بلندای روستای سر تخت منطقه ی طرود، زیارتگاهی است که برای رسیدن به آن باید رنج سفر کشید مزار این امامزاده منحصر به فرد بالای یکی از قله های کوه «زر» در منطقه ای در جنوب شاهرود قرار گرفته است و مهم ترین امامزاده ی منطقه ى طرود و معلمان است.

به همین دلیل هر سال و مخصوصا در مناسبت های مذهبی، اهالی منطقه از شاهرود گرفته تا معلمان و طرود برای زیارت به آن جا می روند. زیارت این امامزاده برای اهالی هم زیارت است و هم تفرجی با یک کوهپیمایی نه چندان دشوار امامزاده ای که وقتی بر مزارش می ایستید، چشم اندازی به وسعت کویر مرکزی ایران زیر پای شماست.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

امامزاده پیرمردان(ع) طرود

چطور  به امامزاده پیرمردان (ع) در طرود برسیم؟

دو راه به امامزاده ی مرتفع

دو جاده ی اختصاصی برای رسیدن به امامزاده پیرمردان(ع) طرود وجود دارد؛ یکی جاده ی شاهرود - طرود و دیگری جاده ی دامغان - معلمان – طرود.

اگر مسیر اول را انتخاب کنید، بعد از رسیدن به شاهرود باید به سمت جنوب و جاده ی طرود بپیچید. از شاهرود باید تقریبا ۱۵۰ کیلومتر تا روستای طرود رانندگی کنید اما اگر از تهران و شهر دامغان بخواهید به سمت امامزاده بروید، باید از دامغان وارد جاده ی معلمان شوید و پس از رسیدن به معلمان به سمت جاده ی شاهرود و روستای طرود تغییر مسیر بدهید.

این مسیر از دامغان تا معلمان ۱۲۰ کیلومتر و از معلمان تا طرود نزدیک به ۳۵ کیلومتر راه دارد. بعد از رسیدن به طرود تابلوی امامزاده پیرمردان را خواهید دید. از این جا هم دو جاده تا پای امامزاده دارید؛ یکی جاده ی معروف به جاده بالا که اهالی شاهرود تا طرود از آن استفاده می کنند و دیگری جاده پایین است که حدود یک هزار متر پایین تر است و مختص اهالی روستاهای سرتخت، سطوه، معلمان و اطراف آن است.

هر کدام از این دو جاده ی خاکی حدود ۱۵ کیلومتر از جاده ی اصلی تا امامزاده فاصله دارند و هر کدام به طور اختصاصی برای اهالی خواسته مرمت و بازسازی هر کدام از این جاده های خاکی منتهی به امامزاده هم توسط اهالی مرتبط با همان جاده صورت می گیرد.

امامزاده پیرمردان (ع) در طرود امامزاده ای بر سر کوه

امامزاده نورالله معروف به پیرمردان در فاصله ی بیست کیلومتری شهر طرود قرار گرفته است. امامزاده ای که بر بلندای یک کوه قرار گرفته اگرچه طرود در ابتدای کویر مرکزی ایران قرار دارد و آب و هوایش گرم و خشک است اما از آن جایی که اطراف طرود کوهستان است، این منطقه از کویر دارای آب و هوایی نسبتا معتدل است.

در امامزاده پیرمردان (ع) در طرود چه می بینیم؟

بلندای زیارت

اولین ویژگی منحصر به فرد امامزاده نورالله (ع) شکل و محل قرار گیری آن است. اگر به زیارت رفتید، چند دقیقه ای در حیاطش بایستید و تماشا کنید.

نمای عمومی: بعد از حدود ۴۰ دقیقه پیاده روی از پایین می توانید به امامزاده برسید. امامزاده با گنبد و گلدسته های طلایی روی قله ای صخره ای کوه زر قرار گرفته که در طول مسیر و از فاصله ی دور هم پیداست. وقتی هم که به قله ی کوه صعود کنید، می توانید در حیاط کوچک آن بایستید و نمای دوردست کوه های جنوب شاهرود و کویر مرکزی ایران را از ارتفاع بالا ببینید.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

امامزاده پیرمردان(ع) طرود

ساختمان و ضریح: ساختمان مقبره ساز های قدیمی و سنگی است که از سنگ های سیاه خود قله ی کوه ساخته شده است. بالای ساختمان مقبره یک گنبد و گل دسته های طلایی ساخته شده است. ضریح امامزاده فولادی است و سقف گنبد مقبره هم از داخل آینه کاری شده است، داخل ساختمان با پرچم های رنگین مذهبی و تمثال ائمه تزئین شده است.

روستای سرتخت: در دامنه ی شرقی کوه زر و زیر قله ی کوه منتهی به امامزاده، روستای کوچک سر تخت قرار دارد که کمتر از ۳۰ خانوار در آن سکونت دارند. بیشتر اهالی این روستا ساکن شهرهای شاهرود و دامغان هستند، به همین دلیل در این وقت سال، جمعیت چندانی در روستا نخواهید دید.

در دره ی کنار روستا هم اهالی، زمین های کوچکی برای کاشت محصولات در حاشیه ی کویر دارند. اگر به روستا رفتید، غیر از محصولات کشاورزی، می توانید از قالیچه های دست بافت و دیگر محصولات دستبافت زنان روستا هم خرید کنید.

در نزدیکی امامزاده، دو زائرسرای مجهز با چندین اتاق و یک چشمه آب کوچک وجود دارد. معمولا مسافران و زائران شب را در یکی از این دو زائر سرا می مانند.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما