دیدنی های روستای بلیران آمل + مسیر دسترسی

رها کیانی 18:39 - 1398/09/10

جنگل بلیران آمل

طبیعت گردها می دانند که سفر در هر فصلی زیباست. اما گشت و گذار در پاییز زیبا و خوش رنگ لطفی دیگر دارد. اگر قصد سفری رویایی در دل جنگلی بکر دارید و در عین حال عاشق دیدن مناظر خوش آب و رنگ پاییزی هم هستید، می توانید به جمگل بلیران آمل سفر کنید که مسیر چندان شناخته شده ای نیست.

مسیری که از کنار مجتمع نارنجستان در جاده هراز شروع می شود و ۲۵ کیلومتر بعد، در روستای جنگلی بلیران به انتها می رسد، مسیری مسحور کننده که برگ های زرد و قرمز با ترکیبی از سبز و نارنجی، لذت پیاده روی پاییزی را دو چندان می کنند.

در یک طرف این مسیر تابلوی نقاشی از یک جنگل پاییزی قرار دارد و در طرف دیگرش شالیزارهای برنج که بوی خوشش در اطراف پراکنده است. پیاده روی روی برگ های بر زمین ریخته، چیدن میوه های وحشی جنگلی مثل ازگیل و زالزالک، دیدن چشمه و رودخانه و آب تنی در چشمه های آبگرم، بخشی از تجربه ی لذت بخش شما از این سفر خواهد بود.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

جنگل بلیران آمل

چطور به جنگل بلیران آمل برسیم؟

درمیان برگ های پاییزی

اگر از سمت تهران راهی شده اید، باید وارد جاده هراز شوید و حدود ۲۰ کیلومتر مانده به آمل، منتظر دیدن مجتمع رفاهی نارنجستان هراز شوید. دقت کنید، جاده ی فرعی که باید از آنجا به سمت شرق و روستای بلیران بپیچید، پیش از رسیدن به رز که قرار دارد. نشانی جاده فرعی، همان پمپ بنزین نارنجستان است، دقیقا رو به روی این پمپ بنزین، یک جاده ی فرعی وجود دارد که شما را وارد راه فرعی و پر پیچ و خم روستای بلیران می کند.

طبیعت بی انتهای روستای بلیران

مجتمع نارنجستان در حاشیه جاده ی هراز قرار دارد و می توان از آن مبدا به روستاهای مختلفی در این منطقه یک برنامه ی گشت و گذار ترتیب داد. یکی از این مسیرها، مسیر بیست و پنج کیلومتری نارنجستان تا روستای بلیران است. می توانید این مسیر پر درخت را که در پاییز پر از رنگ می شود با خودروی شخصی و دوچرخه و بخش هایی را پیاده طی کنید.

کجای روستای بلیران بگردیم؟

جنگل نوردی با چاشنی آبگرم

به سه شیوه مسیر نارنجستان تا روستای بلیران را طی می کنید. شیوه ی اول و دوم در طول مسیر مشترک است؛ تقريبا ۲۵ کیلومتر که با دوچرخه با خودرو می توانید آن را طی کنید. شیوه ی سوم کاملا متفاوت است و با یک میانبر، می توانید مسیر را تبدیل به ۱۷ کیلومتر کنید و پیاده آن را طی کنید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

جنگل بلیران آمل

از رودخانه هراز تا رودخانه گرمارود:

در کنار رودخانه هراز و روبه روی مجتمع نارنجستان پل هایی برای عبور خودروی های سنگین معادن شن و ماسه وجود دارد. می توانید با کمک آنها از رودخانه رد شوید. اگر مسیر را با خودروی شخصی طی می کنید، بعد از حدود ۲۵ کیلومتر به ابتدای جنگل های روستای بلیران در نزدیک عوارضی روستای بلیران خواهید رسید.

مسیر روستای بلیران مناسب دوچرخه سواری کوهستان هم هست. پنج کیلومتر مانده به انتهای مسیر دوچرخه سواری، با یک مسیر فرعی می توانید راه را کوتاه تر کنید و پس از طی ۲۰ کیلومتر در ابتدای روستای بلیران مسیر را به انتها برسانید. مسیر سوم روستای بلیران، راهی است که باید آن را حتما با بلدهای محلی طی کنید. برای پیاده رفتن مسیری را در پیش خواهید گرفت که در یک طرف آن شالیزارهای برنج و در طرف دیگرش جنگل انبوه درختان راش قرار دارد.

در ادامه ی مسیر هم به برخی کلبه های دامداران می رسید که می توانند محل خوبی برای استراحت شما باشند. بعد از حدود پنج شش ساعت پیاده روی در میان جنگل و گذشتن از مراتعی که دامداران آنها را به نام های «سورسولا»، «مينو»، «کرات کتی»، «موزاشكن»، «پلم سی» و «شیردخال» می شناسند به رودخانه ی گرمارود خواهید رسید.

اطراف رودخانه ی گرمارود که از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز و کوهستان «هلیار» سرچشمه می گیرد. دو چشمه ی آب معدنی اصلی به نام های «گرو» و «لاله زار» و البته ده ها چشمه ی آب معدنی دیگر وجود دارد که به علت دارا بودن املاح معدنی گوگردی و آهكی گوناگون، خاصیت درمانی برای بعضی از دردهای مفصلی و امراض پوستی دارند.

چشمه های آب معدنی: برای دیدن چشمه های آبگرم باید در طول مسیر رودخانه حرکت کنید، بوی گوگردی که به مشام شما می رسد، بهترین نشانه برای رسیدن به این چشمه هاست. چشمه ها تقریبا روبه روی هم در دو طرف رودخانه قرار گرفته اند.

جنگل بلیران آمل

چشمه ی گرو در تنهایی با ارتفاع تقریبی ۱۰ متر بالاتر از سطح رودخانه قرار گرفته است و از آن آبی با املاح سفید رنگ خارج می شود و روبه روی آن چشمه ی لاله زار با آبی زلال تر و البته بوی خاص ترکیبات گوگردی وجود دارد. برای برداشتن آب شیرین باید حدود ۲۰۰ متر بالاتر از چشمه ها رفته از چشمه ای که در آنجا قرار دارد آب آشامیدنی بردارید.

از چشمه تا روستای بلیران:

پس از آبتنی در آب های گرم و معدنی چشمه ها باید مسیر پاکوب کنار رودخانه را در پیش بگیرید. بعد از حدود دو ساعت پیاده روی و گذشتن از مراتع «اسپه اش» و «آغوزنو» به روستای بلیران می رسید.

معماری بومی روستای بلیران، منحصر به فرد است. ارتفاعات اطراف روستای بلیران که به نام قلعه های «تسكاسرا»،  «هليا»، «اردشیرون» و «خشت سی» شناخته میشوند. چشمه و مرتع ییلاقی «کال چنگوم» و امامزاده ولی از جمله مناطق گردشگری روستای بلیران هستند.

سوغاتی روستای بلیران هم شامل انواع ظروف و قاشق های چوبی، ترشی و شرینی جات محلی می شود. اگر قصد دارید مسیر را دو روزه پیمایش کنید باید امکانات لازم و غذای کافی همراه ببرید؛ چون در طول مسیر هیچ آبادی با روستایی وجود ندارد. برای اقامت هم حتما چادر همراه ببرید. آب آشامیدنی هم همراه ببرید؛ چون ممکن است بیشتر آنها خشک شده باشند.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما