راهنمای گشت و گذار در روستای داماش

رها کیانی 20:39 - 1398/09/11

آشنایی با روستای داماش

حتما نام داماش را به خاطر تیم فوتبال یا کارخانه آب معدنی اش شنیده اید. اما شاید ندانید که شهرت ملی داماش بیشتر به سوسن چلچراغ، گل منحصربه فردش است. در روستای داماش، این روستای کوهستانی جنگل های گیلان، هم می توانید این گل زیبای ایرانی را ببینید که در فهرست ملی هم به ثبت رسیده، هم از آب و هوای یک روستای ییلاقی لذت ببرید.

گفته می شود این گل در خاورمیانه رویشگاه های محدودی دارد. از جمله مناطقی از گیلان و منطقه «لنکران» در جمهوری آذربایجان باقی نقاط پرورشگاه های مصنوعی این گل هستند. اگر قصد روستاگردی دارید و البته تماشای این گل در دل طبیعت، فقط چند هفته کوتاه از بهار را و آن هم در ماه خرداد فرصت دارید.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

آشنایی با روستای داماش

این زمان با توجه به گرما یا سرمای هوا در هر سال کمی متفاوت است. پس قبل از برنامه ریزی سفر از زمان رویش مطمئن شوید سپس راهی این روستای پرگل شوید. روستای داماش منطقه ای است کوهستانی و به همین دلیل هم آب وهوایی بی نظیر دارد. شب ها در این منطقه کمی هوا سرد می شود و بهتر است لباس گرم به همراه داشته باشید.

چطور به روستای داماش برسیم؟

پرپیچ وخم تا درفک

مسیر ۲۴۰ کیلومتری تهران تا لوشان را تقریبا سه ساعته طی می کنید. از لوشان تا روستای داماش هم ۵۲ کیلومتر راه دارید که به دلیل باریک بودن جاده حدود یک ساعت و نیم طول می کشد. از تهران به سمت قزوین و سپس لوشان حرکت کنید، در میدان بسیج لوشان به سمت جاده «بره سر» بروید و با احتیاط برانید.

در سمت چپ، قله مه گرفته «درفک» در بیشتر طول مسیرتان شما را همراهی می کند. جاده بره سر یا «جيرنده» یک جاده کوهستانی، پر پیچ و خم و پر از فرعی های زیاد است، بنابراین در این جاده با سرعت مطمئنه برانید.

چلچراغ  روستای داماش

داماش در ارتفاعات گیلان قرار دارد؛ جایی معروف به دیلمان که با آب وهوای کوهستانی و زمین سبزش یکی از بهترین مقاصد گردشگران در فصل های بهار و تابستان به حساب می آید. گل سوسن چلچراغ که به ثبت ملی هم رسیده است. در این روستا و حوالی آن می روید و برای همین هم خرداد ماه که وقت گل دادن آنهاست جذابیت رفتن به داماش چند برابر می شود.

در روستای داماش چه می بینیم؟

زیباتر از چلچراغ

بهترین زمان برای تماشای گل سوسن چلچراغ اواخر خرداد است. معروف ترین منطقه برای دیدن این گل طبیعت اطراف روستای داماش است. مهم ترین جذابیت این منطقه، گل های زیبایی است که در سال فقط در یک ماه می رویند و فرصت برای تماشای آن ها کم است.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

آشنایی با روستای داماش

سوسن چلچراغ روستای داماش:

بهترین زمان برای دیدن گل های سوسن چلچراغ اواخر خرداد ماه است. با این حال این زمان بسته به دمای هوای سال، متفاوت است. بنابراین بهتر است قبل از برنامه ریزی برای سفر با کارشناسان مرتبط تماس بگیرید.

گل سوسن چلچراغ گلبرگ هایی برگشته و دانه هایی برجسته روی آنها دارد و پرچم های بلندی دارد که حاوی موادی بازتاب دهنده نور است. احتمالا به دلیل این پرچم های نورانی در شب است که اسم این گل را سوسن چلچراغ گذاشته اند.

سوسن چلچراغ به طور کامل توسط سازمان حفاظت محیط زیست گیلان حفاظت می شود. هرگونه بهره برداری از این گل ها تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن است.

آشنایی با روستای داماش

محدوده نگهداری از سوسن چلچراغ که به صورت یک کلونی فنس کشیده شده چند هکتاری است، توسط محیط بانان محافظت می شود و ورود به محدوده رویش گل ها، فقط با همراهی نگهبانان امکان پذیر است. تخریب هر گونه گیاه در محدوده رویش سوسن چلچراغ ممنوع است. حواستان باشد آسیب زدن به سوسن چلچراغ جریمه نقدی سنگینی دارد.

دریاچه بره سر: در ۱۰ کیلومتری روستای داماش، یک دریاچه دیدنی به نام دریاچه «بره سر» یا «يسان» وجود دارد که گردش در اطرافش را نباید از دست بدهید. این دریاچه در منطقه «خور گام» قرار دارد و مسیر آن از روستای داماش، یک جاده خاکی ۱۰ کیلومتری است. در اطراف دریاچه درختان و گیاهان فراوانی وجود دارد، اما امکانات گردشگری چندانی در اطرافش وجود ندارد.

آشنایی با روستای داماش

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما