راهنمای سفر به روستای طبس سبزوار + مسیر دسترسی

رها کیانی 18:48 - 1398/09/12

روستای طبس سبزوار

بخش بزرگی از مساحت ایران را نواحی کویری تشکیل می دهند که گرمای تابستانی شان از اردیبهشت شروع می شود. اما در حاشیه همین کویرها و در روستای طبس سبزوار نقاطی که کوه ها و چشمه هایی به چشم می خورد، مناطقی وجود دارند که اقلیم شان ییلاقی است و اتفاقا از نیمه بهار به بعد، پذیرای مسافرانی می شوند که طالب هوای معتدل در ماه های گرم سالند.

روستای خوش آب وهوای «طبس» در نزدیکی سبزوار چنین وضعیتی دارد. سبزوار از جنوب با کویر و از شمال با کوه همسایه است. در واقع خود روستای طبس سبزوار در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. این روستا از توابع شهرستان «خوشاب» بوده و نباید آن را با شهر طبس خراسان جنوبی اشتباه گرفت.

روستای طبس سبزوار مقصد مناسبی برای گردشگرانی است که می خواهند شبی را در هوای معتدل و دور از هیاهوی شهر سپری کنند و روز را هم به قدم زدن در کوچه باغ ها بپردازند. نزدیک بودن روستای طبس سبزوار به جاده ترانزیت تهران مشهد و نیز راه آهن، سفر به آن را آسان کرده است. اگر اهل روستاگردی هستید، خردادماه روستای طبس سبزوار را از دست ندهید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

روستای طبس سبزوار

چطور به روستای طبس سبزوار برسیم؟

دیار سربداران

روستای طبس سبزوار در ۶۸۰ کیلومتری تهران و ۲۵ کیلومتری شمال سبزوار قرار دارد. کل مسیر تهران تا سبزوار، جاده دوبانده یک طرفه است.

از جاده تهران - مشهد: تهرانی ها از مسیر سمنان و شاهرود و مشهدی ها از مسیر نیشابور، به سبزوار می رسند. وارد سبزوار که شدید به بلوار دانشگاه در شمال شهر بروید و مسیر مستقیم را به طرف شمال ادامه دهید. تقریبا ۲۰ کیلومتر بعد از شهرک توحید شهر به روستای طبس سبزوار می رسید.

از بجنورد: اگر از بجنورد به روستای طبس می آیید نیازی نیست که تا خود سبزوار بروید. به طرف اسفراین رفته، اسفراین را هم رد کنید. اندکی بعد از حکم ابد که خروجی «جوین» و «قاب» را آنجا می بینید، خروجی طبس را در سمت چپ خود خواهید دید و از آن جا کمتر از ۳۰ کیلومتر راه تا روستای طبس سبزوار خواهید داشت.

وسایل نقلیه عمومی: به جز اتوبوس های مسیر تهران - سبزوار - مشهد (و گرفتن تاکسی دربست از سبزوار به طبس)، امکان استفاده از قطار را هم دارید. اگر در ایستگاه راه آهن نقاب پیاده شوید، می توانید تاکسی به مقصد روستای طبس سبزوار بگیرید.

ارتفاع خوش آب وهوا

روستای طبس سبزوار یکی از زیباترین روستاهای ایران است که نباید آن را با شهر طبس اشتباه گرفت! روستایی در حاشیه کویر با باغ های سرسبز و زیبا و قرار گرفته در ارتفاع کوهستانی آب وهوای این روستا برای سفر در بهار بسیار مناسب است. معماری خانه ها و کوچه های روستای طبس سبزوار نیز از دیگر جاذبه های دیدنی آن است.

در روستای طبس سبزوار چه می بینیم؟

باغ ها و چشمه ها

روستای طبس سبزوار در حاشیه کویر و در نقطه ای خوش آب وهواقرار گرفته؛ یکی از جذاب ترین و شگفت انگیزترین روستاهای ایران.

روستای طبس سبزوار

اقلیم روستای طبس سبزوار:

طبس حدود یک هزار و ۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به همین خاطر، آب و هوایش به مراتب خنک تر از سبزوار است. هنگامی که از سبزوار عازم روستای طبس باشید، از گردنه «سنگ سفید» رد می شوید و گذر از اقلیم کویری به کوهستانی را حس می کنید.

به روستای طبس سبزوار هم که برسید، دره های سرسبز و رودخانه و چشمه ها و باغ ها توجه شما را جلب می کنند. در این منطقه ییلاقی، منابع فراوانی از آب را خواهید دید که به آبادانی روستا کمک کرده اند.

معماری روستای طبس سبزوار:

در حاشیه راه اصلی خانه های روستا هم ترازند و هر چه به طرف دامنه کوه بروید معماری روستا بیشتر حالت پلکانی به خود می گیرد. البته نه به آن شکل که بام هر خانه ایران خانه بالایی باشد، ولی چشم انداز خانه های کوهنشین، از دور حالت پلکانی دارد.

اگر از بالای کوه به روستای طبس سبزوار نگاه کنید، کوچه باغ های سرسبز در میان خانه های خشتی و آجری خودنمایی می کنند. روستای طبس سبزوار حدود ۳۰۰ هکتار باغ دارد.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

روستای طبس سبزوار

سوغاتی و غذاهای محلی روستای طبس سبزوار: در باغ های منطقه، محصولاتی از قبیل انگور، بادام، گردو، خربزه و پسته به عمل می آید. بسته به فصل، می توانید این محصولات را مستقیما از باغداران خریداری کنید. اگر هم می خواهید طعم غذاهای محلی شان را بچشید می توانید آش رشته ماستی، قرمه جوش و ماست جوش را امتحان کنید. برای خوردن این غذاها باید در خانه روستاییان یا در اقامتگاه بومگردی که اخیرا تاسیس شده، اقامت داشته باشید. طبسی ها در شب عید سمنو هم می پزند.

روستای طبس سبزوار

آیین های مذهبی روستای طبس سبزوار:

مشهورترین آیین مذهبی طبسی ها، تعزیه خوانی هایی است که در ایام محرم انجام می دهند اما در نیمه ماه رمضان هم یک رسم جالب داشته اند و هنوز توسط قدیمی ترها انجام می شود؛ آن هم این است که به تشبیه ماه رمضان که از نیمه رد شده و رو به سرازیری است، به گردنه نزدیک روستا می روند و سرازیر به روستا برمی گردند.

آثار تاریخی روستای طبس سبزوار:

قدمت سکونت در روستای طبس سبزوار را حدود ۱۰۰۰ سال برآورد کرده اند. یک آسیاب قدیمی که مربوط به سده های میانی پس از اسلام است، گواهی بر این مدعاست. دیدن این اسباب باستانی را از دست ندهید. اگر در مسیر برگشت فرصت داشتید، می توانید در شهر سبزوار بازار سرپوش، آرامگاه ملاهادی سبزواری (اسرار)، منار خسروگرد و یخدان های سبزوار را ببینید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما