دیدنی های تاریخی ساری؛ بازدید از عمارت های تاریخی ساری

رها کیانی 19:16 - 1398/09/16

عمارت های تاریخی ساری

ساری یکی از شهرهای زیبای تاریخی ایران است؛ هم طبیعتی تماشایی دارد و هم تاریخی پرقدمت. ساری در کنار جاذبه های طبیعی فراوانی که دارد، از جاذبه های تاریخی مهمی همچون آب انبارها، مساجد، برج ها، حمام ها و عمارت ها و کاخ های قدیمی نیز بهره مند است که کمتر مورد توجه گردشگران واقع شده است.

پیشنهاد ما به شما این است که تا بهار نشده سفر به ساری را در برنامه خود بگذارید و در اولین سفری که به ساری خواهید داشت. حتما سراغی از خانه ها و عمارت های تاریخی ساری همچون عمارت منوچهرخان کلبادی و حمام وزیری، عمارت فاضلی، تکیه آب انبار نو، خانه رمدانی، خانه سردار جلیل کلبادی، خانه میرگتی، تکیه عباسخانی و مسجد و مدرسه مصطفی خان بگیرید.

شما می توانید در این خانه ها سری به زوایای پنهان معماری سنتی و تاریخی بافت قدیمی شهر ساری بزنید و با هنر معمارانی که در گذشته با عشق و علاقه ای وافر به ساختن این عمارت ها پرداخته اند، از نزدیک آشنا شوید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

عمارت های تاریخی ساری

چطور به ساری برسیم؟

به سوی میدان ساعت

از تهران تا ساری، از جاده فیروزکوه حدود۲۸۰ و از جاده هراز حدود ۲۶۰ کیلومتر راه دارید. هر جای ساری که باشید تابلوهای راهنما شما را به سمت مرکز شهر و میدان ساعت ساری راهنمایی می کنند.

عمارت های تاریخی ساری در بافت قدیمی و پیرامون میدان ساعت واقع شده اند. برای بازدید از خانه تاریخی کلبادی که حالا موزه تاریخ شهر ساری است، باید از میدان ساعت وارد خیابان انقلاب شده، درست روبه روی کوچه مسجد جامع، وارد کوچه انقلاب دو شوید و حدود ۱۰۰ متر جلوتر بعد از مسجد و مدرسه مصطفی خان و حسینیه تاریخی عباس خلی، به در چوبی بزرگ موزه میرسید اینجا پارکینگ هم مهیاست.

حدود ۱۰۰ متر بعدتر، در نبش یک کوچه بن بست به عمارت فاضلی می رسید. در انتهای همین کوچه بن بست هم عمارت تاریخی زمینی است برای رفتن به خانه سردار جلیل، راه شما خیلی نزدیک است. دور میدان ساعت و در میان مغازه های بازار یک کوچه به نام سردار وجود دارد که در انتهای این کوچه خانه تاریخی سردار جلیل قرار دارد.

در میان رنگ و نور

این جا عمارت فاضلی ساری است؛ عمارتی زیبا در محله آب انبار نو که دارای دو عمارت مسکونی متعلق به دوره قاجار و پهلوی است. این عمارت که یکی از زیباترین خانه های تاریخی این شهر است با تزئینات و شیشه های رنگین خود، فضای دلچسبی از یک خانه قدیمی ایرانی را به نمایش گذاشته است.

چه می بینیم؟

یادگار زندگی

عمارت های تاریخی ساری مربوط به تجار با افراد صاحب نفوذ این شهر بوده که حالا بعضی از آنها بازسازی شده اند.عمارت های تاریخی قرار گرفته در محله آب انبار نو، مهم ترین عمارت های تاریخی ساری هستند.

خانه منوچهر خان کلبادی: این عمارت تاریخی ساری، در محله «آب انبار نو» قرار دارد. حدود ۱۳۰ سال پیش سردار جليل از امرای ارتش دوره قاجار، این بنای دو طبقه را با یک حیاط مرکزی و دو بخش اندرونی و بیرونی، به صورت شمالی جنوبی برای فرزندش «اميرنصرت شکوه نظام» ساخت، اما با فوت امیرنصرت این بنا به فرزند او منوچهرخان کلبادی به ارث رسید.

این عمارت به موزه صنایع دستی ساری تغییر کاربری داده است. منوچهرخان کلبادی بعدها از ملاكين منطقه و زمانی نیز نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود که در سال ۱۳۶۳ فوت شد و این بنا در سال ۱۳۷۰ در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.

عمارت های تاریخی ساری

در هر طبقه این عمارت تاریخی زیبا، یک شاهنشین و اتاق هایی به صورت قرینه در دو طرف آن قرار دارد پنجره اتاق های طبقه بالا تزئینات زیبای قاجاری دارند. این بنا حالا موزه ساری است، البته مجموعه موزه های ساری، در واقع از ترکیب سه بنای خانه کلبادی، حمام وزیری و آب انبار نو که در یک کوچه واقع هستند، در سه بخش تقریبا مستقل راه اندازی شده است.

عمارت رمدانی: عمارت ۱۸۰ ساله رمدانی یکی دیگر از خانه های قدیمی دوره قاجاریه ساری است که شامل دو بنای اصلی با سر در قدیمی و نمایی بسیار زیبا است. متاسفانه الحاقات نامناسب و عوامل طبیعی مثل رطوبت، شکستگی سفال ها، پوسیدگی چوب ها و از بین رفتن کف پوش ها موجب تخریب بیشتر بنا شده اند.

مرمت عمارت رمدانی از سال ۸۳ شروع شده و یک سال بعد از آن ثبت ملی شد. این خانه مراحل پایانی مرمت را می گذراند و دست کم می توانید از بیرون تماشایش کنید.

عمارت فاضلی: قسمتی از پیشینه عمارت تاریخی فاضلی مربوط به دوران قاجار بوده و قسمتی الحاق شده دیگر مربوط به دوران پهلوی اول است. قسمت قاجاری و اصلی بنا در سه طبقه با سردابی در قسمت زیرزمین آن است.

نمای بنا آجری بوده و درها و کتیبه های بالای آن با طرح های اسلیمی، شمسه ای و ستاره ای با شیشه های رنگی تزئین شده است. ورودی عمارت در غرب بنا قرار دارد و دیوار حیاط در این بخش دارای تزئیناتی به شکل طاق نماهایی با طرح های گلدانی و ستاره هشت پر است. در حال حاضر، مرمت بنا مراحل پایانی اش را می گذراند و می توانید مثل خانه رمدانی از بیرون تماشایش کنید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

عمارت های تاریخی ساری

خانه سردار جلیل: سردار جلیل کلبادی، در مجاورت بازار قدیمی ساری در محله بهرام «اتر» تنها عمارت باشکوه سه طبقه در دوران خود را برای خانواده اش بنا کرد. حیاط بزرگ این عمارت، ۲۵۰۰ مترمربع مساحت دارد.

گروهی از معماران و نجاران اصفهانی تمام بنا را با خشت خام ساخته و برای تزئین نمای آن از آجر، آهک و ساروج استفاده کرده اند. بالای درها و پنجره ها را طاق نماهای قوسی زده اند. در و پنجره و ستون های ایوان طبقه سوم و زیر سقف ها را با چوب های آزاد و کاج ساخته اند و روی آن را با سفالینه های زیبایی پوشانده اند.

این عمارت در سال ۱۳۸۰ ثبت ملی شده و تاکنون هیچ مرمتی در آن صورت نگرفته و در شرف ویرانی است و امکانی برای بازدید آن وجود ندارد.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما