«خانه موزه دکتر علی شریعتی» کجاست؟ خانه موزه ای از جنس انقلاب +عکس

رها کیانی 19:26 - 1398/09/17

خانه موزه دکتر شریعتی

در انتهای خیابان جمالزاده تهران که این روزها پر از هیاهوی ماشین ها و رفت و آمد است، تابلوی کوچکی وجود دارد که شما را به سوی خانه مهمی در تاریخ معاصر ایران راهنمایی می کند؛ خانه ای که دکتر علی شریعتی در سال های پایانی عمر، اندکی پیش از آخرین زندان و چند سال بعد آزادی از زندان، در آنجا زندگی می کرد. خانه موزه دکتر علی شریعتی از آن جهت اهمیت فراوانی دارد که محل سکونت یکی از متفکران انقلاب اسلامی و محل رفت و آمد جمعی از انقلابیون محسوب می شده است. پس از پیروزی انقلاب، این خانه به محمل گردهمایی های فرهنگی - سیاسی تبدیل شد وجرقه شکل گیری سازمان هلال احمر نیز در همین خانه زده شد.

در سال های اول پس از انقلاب، هر دوشنبه خانه موزه دکتر علی شریعتی، محل مباحث فرهنگی سیاسی و تردد سیاستمداران بود. این خانه که در سال ۵۲ توسط همسرشریعتی خریداری شده بود، در سال ۸۳ به ثبت ملی رسید و نهایتا پس از بازسازی و ضدزلزله شدن، در تاریخ هفتم اسفند ۱۳۸۵ بازگشایی شد.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

خانه موزه دکتر شریعتی

چطور به خانه موزه دکتر شریعتی برسیم؟

با "دکتر شریعتی" در خیابان جمالزاده

خانه موزه دکتر شریعتی در خیابان جمالزاده شمالی کوچه نادر، پلاک ۱۰ قرار دارد. اگر می خواهید با وسیله شخصی به دیدن موزه بروید فراموش نکنید که موزه در محدوده ی طرح زوج و فرد واقع است و پارکینگ مناسبی هم در نزدیک موزه نیست، اما با مترو و تاکسی به راحتی به آن جا خواهید رسید.

می توانید در خط شماره چهار مترو (خط زرد)، در ایستگاه انقلاب از قطار پیاده شوید. به خیابان جمالزاده بروید و با تاکسی تا ابتدای خیابان نادر؛ یعنی دو کوچه مانده به خیابان فاطمی در دست راستتان بروید و بعد از کمی پیاده روی به خانه موزه دکتر علی شریعتی برسید.

خانه موزه دکتر شریعتی؛ یک خانه سیاسی

همین جا که مجسمه علی شریعتی را گذاشته اند، بسیاری از جلسات او با دیگر انقلابیون تشکیل می شد؛ مجسمه ای که از موزه عبرت به اینجا آورده شده است. جلسات عمومی سخنرانی های کاندیداهای دور اول ریاست جمهوری ایران هم در این خانه برگزار می شد که یکی از معروف ترین این جلساته جلسه سخنرانی «احمد خمینی»، «آیت الله لاهوتی» و «آیت الله مجتهدی تهرانی» است که مجموعه این سخنرانی ها بعدها در جزوه ای به نام راه سوم منتشر شد.

در خانه موزه دکتر شریعتی چه می بینیم؟

سرگذشت یک خانه

دیوار جلویی موزه، یک دیوار بازسازی شده است که قسمت هایی از آن با شیشه زیباتر شده است. این موزه، خانه ای دو طبقه است که یک ایوان کوچک در ابتدای ورودی آن قرار دارد. خانه شریعتی که حالا به موزه تبدیل شده، یادگار روزهای انقلاب است.

خانه موزه دکتر شریعتی

حیاط خانه موزه دکتر شریعتی:

پس از ورود به حیاط سنگفرش شده، تندیس علی شریعتی را درست مقابل ورودی خواهید دید در کنار این تندیس، خودروی سرمه ای رنگ «مسکوویچ» دکتر شریعتی قرار دارد یک خودروی استیشن قدیمی که مورد استفاده دکتر شریعتی در زمان حیاتش بوده حیاط بزرگ خانه باغچه ای کوچک و چند درخت دارد که در انتها به ساختمان اصلی خانه منتهی می شود.

خانه موزه دکتر شریعتی:

وارد ورودی خانه که شوید، در رختکن خانه، کفش ها، لباس ها و کراوات های دکتر شریعتی را خواهید دید. بخشی از اشیا و لوازم موجود خانه همان لوازمی است که همسر دکتر از مشهد به این خانه منتقل کرده بوده فرش ها، تلویزیون، تخت یک نفره روسی، ضبط صوت، پشتی ها، تشک و لحاف دکتر، سماور، اشیای عتیقه، تخته های کتابخانه عکس ها و ماشین تحریر.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

خانه موزه دکتر شریعتی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، دکتر شریعتی این ماشین تحریر را در فرانسه و در اوایل دهه ۶۰ میلادی خرید پایان نامه های دکترای شریعتی و همسرش با همین ماشین تایپ شده است. پنجره دسترسی سالن با آشپزخانه، هنگام مقاوم سازی پوشانده شده است. برای رسیدن به آشپزخانه باید از کنار اتاق استراحت مهمان ها واقع در ضلع جنوبی خانه بگذرید.

به غیر از سه مبل با روکش زرشکی باقیمانده اشياء از اشیای خانه و از جمله وسایلی است که توسط «پوران شریعت رضوی» در تهران خریداری شده است؛ از جمله مبلمان، لوسترها میز تحریر، تخت دو نفره، پرده ها، فرش ها و کمدها؛ البته غیر از لوسترهای اتاق های پذیرایی، ناهارخوری و اتاق دکتر، باقی لوسترها از اشیای افزوده شده توسط موزه بر مبنای لوسترهای مشابه زمانی است که دکتر در خانه سکونت داشتند. نمونه هایی از دست نوشته های دکتر شریعتی، اشیای شخصی و برخی از کتاب ها نیز در سالن اصلی قرار دارند.

خانه موزه دکتر شریعتی

بخش غیر تاریخی خانه موزه دکتر شریعتی:

از جمله آخرین بازسازی های مرتبط به خانه که با مشارکت سازمان های زیبا سازی شهر تهران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انجام گرفت، ساخت جایگاه استقرار خودروی دکتر علی شریعتی و ساخت جایگاه در قسمت انتهایی پشت بام (به نحوی که به نمای موزه لطمه ای نزند) برای استقرار واحد اداری موزه بود تا وسایلی که ارتباطی با دوره سکونت دکتر شریعتی نداشت موجب برهم ریختگی تمرکز مخاطبان نشود. در صورت نیاز به توضیحات دقیق تر درباره اشیا یا بخش های مختلف خانه، می توانید از مدیریت، که در همین بخش اداری مستقر است، راهنمایی بگیرید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما