مسیر کوهستانی دوچرخه سواری در محدوده روستای داماش + نقشه و عکس

رها کیانی 20:16 - 1398/09/18

دوچرخه سواری در محدوده روستای داماش

خرداد ماه آخرین روز فصل مطبوع بهار است و از آخرین فرصت های باقی مانده برای یک برنامه دوچرخه سواری خنک چون اگر دیر بجنبید آن قدر گرم خواهد شد که باید تا مهر و آبان برای بازدید از منطقه دلخواه تان صبر کنید. به همین دلیل در این جا، دوچرخه سواری در محدوده روستای داماش خوش آب و هوا را به شما پیشنهاد می کنیم.

یک مسیر تقریبا ۱۰۲ کیلومتری برای رکابزنی که از لوشان شروع می شود و بعد از عبور از جیرنده، داماش، بره سر و توتکابن، در رستم آباد به انتها می رسد؛ اگر چه تمام این منطقه بسیار زیباست اما شهرت آن به خاطر روستای داماش و سوسن های چلچراغ است.

شما در بیشتر ماه های سال می توانید برنامه دوچرخه سواری در محدوده روستای داماش را انجام دهید، اما خرداد ماه زمان رویش گل سوسن چلچراغ در این منطقه است. بنابراین اگر می خواهید هم رکاب بزنید و هم گل سوسن چلچراغ را ببینید، راه بیفتید. یادتان باشد برای این سفر ماجراجویانه باید از قبل آمادگی بدنی داشته باشید و حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دوچرخه سواری در محدوده روستای داماش

چطور به روستای داماش برسیم؟

به سوی لوشان

برای رفتن به منطقه داماش باید از جاده قزوینرشت به آن جا برسید. در این جاده دو مسیر دسترسی به سمت داماش وجود دارد؛ مسیر لوشان جیرنده و مسیر رستم آباد-بره سر.

مسیر اول: مسیر لوشان - جیرنده از جاده قزوین به رشت در شهر لوشان جدا شده، به سمت روستای جیرنده می رود و پس از جیرنده و عبور از گردنه ای مرتفع از سمت جنوب وارد منطقه داماش می شود. این مسیر جنوبی داماش است و برای کسانی که می خواهند از شهرهای تهران، کرج با قزوین به داماش بروند، نزدیک تر است.

مسیر دوم: مسیر دیگر جاده رستم آباد - بره سر است که از شهر رستم آباد و توتکابن از جاده اصلی جدا شده، پس از عبور از روستاهای چهارمحال و بره سر به داماش می رسد. این جاده خوش آب و هواتر است، اما برای کسانی که از سمت جنوب، قصد رسیدن دارند، طولانی تر است.

تند و تیز در گیلان

رکاب زدن در ارتفاعات گیلان در منطقه بزرگ و بكر دیلمان، یکی از بهترین سفرهای ماجراجویانه شما خواهد بود؛ سفری به یادماندنی که از ییلاقات گذر می کند، به مناطق مرتفع کوهستانی می رسد و یاد و خاطره دیدن سوسن چلچراغ را برایتان به ارمغان می آورد.

کجا بگردیم؟

۱۰۲ کیلومتر در دو روز

مسیر رسیدن ما به داماش از چند بخش تشکیل می شود بخشی از آن را باید با خودرو طی کرد و مابقی تفسیر و پخش سرازیری را رکاب زد. تمام مسیر رکابزنی، تقریبا سرازیری است. در تمام طول مسیر لوازم ایمنی و کلاه کاسک همراه داشته باشید و ترمزها را قبل از شروع برنامه چک کنید.

دوچرخه سواری در محدوده روستای داماش

جاده لوشان به جیرنده؛ 41 کیلومتر: این بخش از مسیر بسیار طولانی و سربالایی های بسیار تندی دارد. پس بدون این که بخواهید انرژی و وقت زیادی تلف کنید، بهتر است با ماشین این بخش از مسیر جاده ای را طی کنید تا زودتر به روستای جیرنده برسید.

جیرنده به داماش؛ ۱۱ کیلومتر: از روستای جیرنده دوچرخه سواری را شروع کرده، به سمت داماش و در سربالایی جاده رکاب بزنید. مسیر جیرنده به داماش ۱۱ کیلومتر است و چندان طولانی نیست. حدود شش کیلومتر آن سر بالایی و مابقی آن بعد از عبور از گردنه سرازیری خواهد بود.

این بخش از مسیر حدود دو ساعت زمان می برد و تقریبا در بعدازظهر روز اول به روستای ییلاقی داماش خواهید رسید. در این بخش از مسیر مخصوصا بعد از عبور از گردنه و سرازیر شدن به سمت داماش چشم اندازهای سبز استان گیلان پیش چشم شما قرار می گیرد.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دوچرخه سواری در محدوده روستای داماش

بخش سوم: رکاب زنی در داماش و طبیعت اطراف؛ پنج کیلومتر: اگر اهل طبیعت گردی هستید، این بخش از رکابزنی بسیار برای شما جذاب خواهد بود. در روستا می توانید آدرس چشمه آب معدنی را از اهالی بگیرید و به دیدن آن بروید.

بعد از دیدن چشمه نشانی محل رویش سوسن چلچراغ را بپرسید و اگر خوش شانس باشید می توانید این گل را در محدوده روستا یا حتی در باغچه خانه مردم محلی پیدا کنید. بخش بعدی رکاب زدن در میان جاده های فرعی و خاکی روستا و در میان گندم زارهای آن است. تقریبا این بخش از روستاگردی می تواند چند ساعت و تا غروب نیز ادامه داشته باشد.

دوچرخه سواری در محدوده روستای داماش

رکاب زنی از داماش تا بره سر؛ ۱۰ کیلومتر: اولین بخش از برنامه رکابزنی روز دوم جاده جنگلی حد فاصل داماش تا بره سر است. این مسیر از میان جنگل های منطقه و زمین های زراعی عبور می کند که بسیار زیبا و دیدنی است و تمامی آن سر پایینی بسیار تند است، پس مراقب طول مسیر باشید و با کنترل تمام وقت روی ترمزها به پایین سرازیر شوید. این بخش از مسیر با احتساب توقف برای عکاسی، حدود یک ساعت طول می کشد.

بخش پنجم: جاده بره سر به توتکابن و رستم آباد؛ 43 کیلومتر: آخرین بخش سفر، بخش نفسگیر آن هم محسوب می شود؛ چون طولانی و پر پیچ و خم است. شهر رستم آباد در جاده قزوین- رشت نقطه پایانی مسیر رکابزنی دو روزه ما خواهد بود.

دوچرخه سواری در محدوده روستای داماش

این مسیر طولانی سرازیری های بسیار تند، چند گردنه و سربالایی دارد که کار رکابزنی را سخت می کند، اما سرازیری های آن بسیار لذت بخش و از کنار روستاهای کوچک و بزرگ و در نهایت از کنار شالیزارهای توتکابن عبور می کند.

رکابزنی در این مسیر، تقریبا پنج تا شش ساعت زمان می برد و با احتساب زمان نهار، استراحت و عکاسی، در بعد از ظهر روز دوم به رستم آباد می رسد.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما