راهنمای گشت و گذار در روستای ده تنگه و آبشار چهل پله

رها کیانی 19:59 - 1398/09/19

روستای ده تنگه و آبشار چهل پله

در فصل گرما، دمای هوای بیشتر مناطق کشور بالاست. از این رو مردم ما همیشه در این مواقع سال به مناطقی می روند که دمای متعادل تری دارد. در بهار و تابستان، بیشتر تهرانی ها به فکر جایی مثل روستای ده تنگه هستند تا برای آخر هفته از این گرمای طاقت فرسا فرار کنند و از خنکای ییلاق های اطراف شهر لذت ببرند.

خوشبختانه وجود کوه های مرتفع البرز در شمال تهران و مخصوصا شمیرانات و لواسانات این امکان را برای ساکنان این شهر فراهم کرده است. شاید تعجب کنید که اختلاف دمای مناطق ییلاقی اوشان و فشم با تهران در تابستان و ماه های گرم سال بسیار بالاست.

در منطقه اوشان از توابع رودبار قصران در شهرستان شمیرانات، دره های متعددی وجود دارد که همگی سرسبز و خوش آب و هوا هستند. یکی از این دره ها، در روستای ده تنگه است که یک آبشار معروف به نام «چهل پله» دارد.

با یک سفر کوتاه آخرهفته ای به روستای ده تنگه و آبشار چهل پله، هم می توانید از خنکای این آبشار لذت ببرید و هم در میان کوچه باغ های کوچک و بزرگ بگردید و حال و هوای تان را عوض کنید. این سفر می تواند دو روز و یک شب از وقت شما را بگیرد و به همین دلیل هم جان می دهد برای یک آخر هفته همراه با خانواده.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

روستای ده تنگه و آبشار چهل پله

چطور به روستای ده تنگه برسیم؟

راهپیمایی در کنار رودخانه

از تهران تا روستای «آهار» ۳۰ کیلومتر است که حدود یک ساعت و نیم زمان خواهد برد. فاصله پنج کیلومتری آهار تا روستای ده تنگه هم با یک پیاده روی سبک حدود یک ساعته طی خواهد شد. از تقاطع اتوبان شهید بابایی و جاده لشگرک به سمت لواسان بروید. به دو راهی فشم و لواسان که رسیدید، مسیر فشم را انتخاب کنید و پس از طی ۱۱ کیلومتر به تابلوی خروجی اوشان خواهید رسید و از جاده فرعی سمت چپ به سوی روستای آهار حرکت کنید.

در این جاده باریک و پر پیچ و خم، با احتیاط برانید به دلیل کمبود جای مناسب برای پارک خودرو در داخل روستا، در انتخاب جای پارک دقت کنید تا برای اهالی مزاحمتی ایجاد نشود. تا این جا حدود ۳۲ کیلومتر را طی کرده اید.

خودرو را کنار خیابان اصلی روستا پارک کنید به میدان اصلی آهار که رسیدید باید از پل فلزی روی رودخانه عبور کنید و بقیه مسیر را از کوچه پس کوچه های روستای آهار در خلاف جهت رودخانه و سمت راست پل فلزی با پای پیاده به سمت روستای ده تنگه طی کنید طی این مسیر پنج کیلومتری حدود یک ساعت زمان خواهد برد.

روستای ده تنگه؛ قصه دره و آب

گشت و گذار در دره زیبا و سرسبز ده تنگه و رسیدن به آبشار چهل پله در حوالی تهران، یک آخر هفته خوب برایتان می سازد. این دره که در منطقه اوشان در شهرستان شمیرانات است، اواخر خرداد ماه آب و هوای خنکی دارد.

در روستای ده تنگه چه می بینیم؟

آبشاری در دامنه

در کوچه باغ های روستای آهار بیشترین چیزی که توجه شما را جلب می کند، باغ های گیلاس و آلبالو است که بعضی از آنها در فصل بهار و تابستان پرشکوفه اند.

روستای ده تنگه و آبشار چهل پله

از آهار تا روستای ده تنگه:

با گذشتن از آهار وارد یک جاده خاکی خواهید شد که در امتداد رودخانه کشیده شده است و از میان دره های زیبا شما را به سوی روستای ده تنگه هدایت می کند. اگر از مسیر اصلی خارج شده، به کنار رودخانه بروید، پرندگان مختلفی مثل کبک را خواهید دید که برای پیدا کردن خوراکی و نوشیدن آب به کنار رودخانه می آیند.

اگر گیاهان دارویی را هم بشناسید که انواع بابونه، آویشن، پونه، شنگ، کاسنی، والک، سیرک و تره کوهی را خواهید یافت. در طول مسیر به نقاطی که رودخانه عبور می کند توجه کنید تا شاهد پدیده های مختلف زمین شناختی از جمله چین خوردگی های عمودی و افقی باشید.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

روستای ده تنگه و آبشار چهل پله

در بعضی نقاط از دامنه های کنار مسیر، چشمه هایی با آب گوارای کوهستان وجود دارد که می توانید از آب آنها برای درست کردن چای و دمنوش استفاده کنید.

از روستای ده تنگه تا آبشار:

در انتهای مسیر به روستای ده تنگه می رسید که در آن جا تعداد معدودی خانه در میان باغ های گیلاس و آلبالو قرار دارند، که در فصل بهار هنوز مقداری برف روی کوه های اطراف دیده میشود. در آخر بهار و ابتدای تابستان، هوا در روستای ده تنگه هنوز خنک است و آب رودخانه چنان سرد است که چند ثانیه بیشتر، نمی توانید دست خود را داخل آن نگه دارید.

از روی پل دست ساز کوچکی که توسط اهالی روی رودخانه ساخته شده، عبور کنید و از سمت چپ مسیر اصلی خودتان را به جنوب غربی روستا برسانید. حالا شما در ابتدای مسیر پاکوبی قرار دارید که کوهنوردان برای صعود به قله قلعه دختر از این نقطه عبور می کنند.

روستای ده تنگه و آبشار چهل پله

اگر به دامنه نسبتا مرتفع سمت چپ خود توجه کنید، متوجه فرو ریختن آب از ارتفاع حدود ۵۰ متری خواهید شد که روی سنگ های روشن کوه می غلتد و در ۱۰ متر آخر مسیر فرو می ریزد. این آبشار معروف به چهل پله است. اگر قصد دیدن قلعه دختر را دارید باید حداقل شش ساعت زمان برای رفت و برگشت در نظر بگیرید که البته نیاز به تجربه و امکانات قبلی دارد.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما