راهنمای سفر به روستای ییلاقی زشک در اطراف مشهد

رها کیانی 19:56 - 1398/09/20

روستای ییلاقی زشک

فصل تابستان که فرا می رسد، روستاهای ییلاقی از همیشه شلوغ تر می شوند. روزهای گرم تابستان زمان مناسبی است که از شلوغی و گرمای شهر خود را به خنکای آبادی های ییلاقی برسانید. مشهد هم چندین روستای ییلاقی معروف دارد که یکی از زیباترین آنها روستای ییلاقی زشک است که پذیرای مشهدی ها و زائرانی است که در این فصل به این کلانشهر زیارتی آمده اند.

البته ناگفته نماند که پاییز این مناطق نیز دیدنی است. عمده این ییلاقات در محدوده کوهپایه های جنوبی کوهستان بینالود و در محدوده شهرستان «طرقبه شاندیز» قرار دارند. روستای ییلاقی زشک، یا آن طور که اهالی و مشهدی های قدیم می گویند «زشک زیبا»، یکی از آنهاست.

روستای ییلاقی زشک

در روزهای فصل تابستان در کوچه باغ های این روستای سرسبز می شود خنکای صبح های بهاری را حس کرد و صدای شرشر رودخانه را شنید که مثل موسیقی ملایمی در تمام فراز و فرودها جاری است. اما در پاییز این منطقه به شدت سرد می باشد.

شما میتوانید تابستان به مشهد سفر کنید و ساعاتی را هم در روستای ییلاقی زشک بگذرانید. روستای ییلاقی زشک، برای اهالی، هنوز همان زشک زیباست و برای مسافران در روزهای شلوغ شهر مشهد، جایی برای استراحت و تفریح.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

روستای ییلاقی زشک

چطور به روستای ییلاقی زشک برسیم؟

در ییلاقات مشهد

زشک یکی از روستاهای ییلاقی اطراف مشهد است که در کمتر از یک ساعت به آن جا خواهید رسید. روستای ییلاقی زشک که از جمله ییلاق های شهر مشهد است، در محور گردشگری شهر شاندیز قرار دارد. برای سفر به روستای ییلاقی زشک ابتدا باید به شهر شانديز بروید.

یک جاده مستقیم از پارک وکیل آباد مشهد، شما را به این شهر می رساند. از شاندیز تا روستای ییلاقی زشک، حدود ۱۵ کیلومتر راه است. روستای «ابرده» هم در همین مسیر و در میانه راه شاندیز و زشک قرار دارد. خوبی روستای ییلاقی زشک آن است که می تواند، محل مناسبی برای گردش مسافران پرشمار شهر مشهد، آن هم در فصل گرم سال فراهم کند.

روستای ییلاقی زشک؛ خنکای نزدیک

شهر مشهد، یکی از پرمسافرترین شهرهای ایران، در طول فصل تابستان است؛ اگرچه در این شهر بزرگ، باغ و بوستان های مختلفی برای گردش و تفریح وجود دارد. اما در سفر به مشهد نباید از ییلاقات اطراف آن غافل شد. روستای ییلاقی زشک در نزدیکی محور گردشگری شانديز، یکی از این ییلاق های خنک و باصفاست.

در روستای ییلاقی زشک چه می بینیم؟

روستای سقف های شیروانی

باغ های پر شیوه و رودخانه پر آب یا آب های سرد، به علاوه بافت سنتی روستا، بهترین مناظری است که می شود در زشک دید. زشک، یک روستای کوهپایه ای ییلاقی در اطراف مشهد است.

روستای ییلاقی زشک

معماری روستای ییلاقی زشک: در روستای ییلاقی زشک، هنوز هم می شود بافت تاریخی روستاهای کوهپایه ای خراسان را دید. خانه هایی با دیوارهای سنگچین وسقف های شیروانی مشخصه بافت قدیمی این روستاهاست و روستای ییلاقی زشک یکی از بهترین روستاهاست که هنوز هم می شود در آن خانه هایی از این دست دید چنارهای تنومند و پرسایه دیگر دیدنی زشک است.

در باغ های روستای ییلاقی زشک میوه های تابستانی با بهترین کیفیت به عمل می آید آلبالو، گیلاس، زردالو وهلوی زشک معروف است. اگر به این جا سفر کردید حتما از میوه های نوبرانه تابستانی این روستا بخرید.

چشمه قلقلی روستای ییلاقی زشک: چشمه قلقلی میعادگاه طبیعت گردهای مشهدی است. این چشمه یکی از پرآب ترین و دیدنی ترین چشمه ها در ییلاقات اطراف مشهد است. آب این چشمه مثل لوله آبی ترکیده با قل قل از زمین میجوشد.

برای رسیدن به چشمه باید از روستا در امتداد بالادست رودخانه، به طرف روستای «حيطه» رفته از زشک تاچشمه قلقلی، چهار کیلومتر راه خاکی است. چشمه قلقلی ابتدای راه صعود به قله های چمن، فلسکه و شیرباد هم هست.

روستای ییلاقی زشک

قله چمن: قله چمن با سه هزار و ۴۰ متر ارتفاع، یکی از قله های کوهستان بینالود است که روستای ییلاقی زشک در دامنه های شمالی آن قرار دارد این قله با شیب ملایمی که دارد، یکی از مناسب ترین قله ها برای راهپیمایی و کوهنوردی های سبک است.

همچنین دامنه های قله چمن، یکی از بهترین رویشگاه های گیاهان خوراکی و دارویی در اطراف روستای ییلاقی زشک است، عمده سبزی های کوهی و گیاهان دارویی که مخصوصا در بهار در این منطقه عرضه می شود از دامنه های قله چمن، چیده شده اند.

قله شیرباد: قله شیرباد بلندترین قله کوهستان بینالود است. این قله با ارتفاع سه هزار و ۳۳ متر از سطح دریا بلندترین قله رشته کوه بینالود است و راه صعود به آن از روستای ییلاقی زشک می گذرد. روستای ییلاقی زشک و حیطه آخرین روستاهای این مسیر هستند.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

روستای ییلاقی زشک

راه صعود به قله یک مسیر پاکوب است که از حاشیه رودخانه به سمت ارتفاعات می رود. جان پناه شیرباد هم در این مسیر و ارتفاع سه هزار متری قرار دارد. قله شیرباد بلندترین ارتفاع را در بین سه استان خراسان دارد و به همین دلیل به «بام خراسان» شهرت دارد.

دره نهل: دره نهل، در دامنه های شرقی قله شیرباد، دره ای سرسبز است که سرچشمه رودخانه زشک در آن قرار دارد. چشمه نهل یک چشمه پر آب است که در چمنزاری موسوم به اولنگ قرار گرفته است. یکی دیگر از مسیرهای صعود به قله شیر بالا هم از همین دره واز کنار چشمه پر آبش آغاز می شود. حاشیه رودخانه زشک در دره نهل، رویشگاه گل های بابونه هم هست.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما