راهنمای سفر به روستای مالخواست مازندران

رها کیانی 20:03 - 1398/09/21

روستای مالخواست مازندران

مدت زمان زیادی است که روستای مالخواست و دیگر روستاهای منطقه پشتکوه مازندران چندان برای گردشگران آشنا نبودند. اما چشمه های "باداب سورت" که کم کم دیده شدند و عکس هایشان دست به دست چرخید و نامشان به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی ایران معروف شد، باعث شدند تا روستاهای اطراف آنها نیز پر مسافرتر و پر گردشگر تر شوند.

یکی از روستاهای تماشایی و خوش آب و هوای این منطقه از مازندران در جنوب شهرستان ساری؛ روستای مالخواست است. روستای مالخواست مازندران از روستاهای دهستان پشتکوه در بخش چهاردانگه شهرستان ساری است. یکی از  سرراست ترین راه ها برای رسیدن به روستای مالخواست، جاده کیاسر به ساری است.

نام روستای مالخواست از دو قسمت تشکیل شده است.

مال به معنای "مالامال" است و کلمه "خواست" هم از واژه "خواستره" گرفته شده که به معنی پراگاه خوب و بخشنده می باشد. روستای مالخواست؛ روستایی پر از چراگاه ها و مرتع های خوب و بخشیده شده. با توجه به شغل اکثر روستاییان که دامداری است، نام گذاری مالخواست، بسیار مناسب و خوب به نظر می آید.

ضمن این که در روستای مالخواست یک اقامتگاه بومگردی هم برپاست. غیر از معماری روستای مالخواست، بافت دو روستای همسایه «اورست Orost» و «قلعه سر» هم تماشایی است. مطمئنا یکی از مهم ترین جاذبه های سفر به روستای مالخواست، دیدن چشمه های حیرت انگیز باداب سورت می باشد. چشمه هایی که به صورت طبیعی و پس از گذشت میلیون ها سال، شبیه به حوضچه های پلکانی درآمده است. امروزه این مدل، در معماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

روستای مالخواست مازندران

چطور به روستای مالخواست مازندران برسیم؟

سه راه تا روستای مالخواست

مسير ۱۲۰ کیلومتری ساری تا روستای مالخواست را با وسیله نقلیه شخصی تقریبا دو ساعته طی خواهید کرد.

ساری: از جاده کیاسر ۲۸ کیلومتر به سمت دو راهی «تاکام» رفته سپس به سمت چپ مسیر را تا دوراهی «تلمادره» ۷۰ کیلومتر دیگر رانندگی کنید. دو راهی تلمادره را به سمت چپ رفته، با طی ۲۲ کیلومتر به روستای مالخواست می رسید.

سمنان: از سمنان ۲۸ کیلومتر به سمت شهمیرزاد حرکت کرده، سپس از جاده «فولاد محله» ۷۵ کیلومتر به سمت کیاسر مسیر را ادامه دهید تا به دو راهی تلمادره برسید. دو راهی تلمادره را به سمت راست رفته، با طی ۲۲ کیلومتر به روستای مالخواست برسید. رانندگی در این مسیر ۱۲۵ کیلومتری با خودروی شخصی حدود دو ساعت زمان می برد.

تهران: در جاده فیروزکوه دو کیلومتر مانده به پل سفید در سمت راست و از کنار پمپ بنزین از جاده فرعی به سمت افراچال و سد سلیمان تنگه بپیچید. این مسیر ۷۵ کیلومتری را تا دوراهی تاکام ادامه داده، در آنجا به سمت کیاسر و پس از آن به سمت دوراهی تلمادره بروید.

پس از ۷۰ کیلومتر به دو راهی تلمادره می رسید که بعد از ۲۴ کیلومتر به روستای مالخواست می رسید. هرچند این مسیر ۳۶۴ کیلومتری طولانی تر است و حدود شش ساعت در راه خواهید بود، اما مسیری زیباست.

البته گفتنی است که روستای مالخواست، فقط گردشگر ایرانی ندارد. جاذبه های این روستا به گونه ایست که حتی پای گردشگران اروپایی را نیز به این روستا کشانده است. اتفاقا با ورود برخی گردشگران خارجی بود که روستاییان متوجه ظرفیت گردشگری بالقوه و بالای روستای مالخواست شدند.

در روستای مالخواست مازندران چه می بینیم؟

پر ترددترین فصل سال در استانهای شمالی کشور، تابستان است. اما شمال خلاصه نمیشود به موج های دریا و زیبایی ساحل. میتوان از دیگر جاذبه های شمال کشور هم لذت برد. به عنوان مثال، همین روستای مالخواست در منطقه چهاردانگه ساری. روستای مالخواست، هم دارای چشمه های باداب سورت است و هم دارای اقامتگاه های بومگردی.

چشمه، روستا، قله

هم پیاده و هم با اسب می توانید به دیدن مقاصد گردشگری روستای مالخواست و اطرافش بروید. روستای مالخواست از روستاهایی است که تقریبا بافت سنتی خود را حفظ کرده است.

بافت روستای مالخواست: هنوز هم می توان در روستای مالخواست، نمونه های فراوانی از سبک معماری در شمال ایران را مشاهده کرد. علاوه براین در روستای مالخواست می توانید طعم غذاهای محلی مثل «كارديلا»، «گوهر ماست»، «دیکی» و «آش دوغ» را بچشید.

روستای مالخواست مازندران

ضمن آن که میتوانید جاجیم، خورجین، گوال، شلوار، جامه، چادرشب، نمد و آثار لاکی بخرید. هنوز هم می توانید بعضی زنان مُسِن روستا را مشغول بافت پارچه ها یا زیراندازهای سنتی ببینید و از آنها خرید کنید.

باداب سورت: چشمه های باداب سورت، را می توان از دیدنی ترین چشمه کشورمان دانست. جنس این چشمه آهکی است که در رنگهای متنوع پدید آمده. چشمه باداب سورت در 10 کیلومتری روستای مالخواست قرار گرفته است. بالغ بر میلیون ها سال طول کشیده تا این چشمه ها به وجود آمده اند. امروز اما به دلیل بدرفتاری برخی گردشگران و حفر معادنی در اطراف این چشمه های آهکی، باداب سورت آسیب های زیادی دیده است.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

روستای مالخواست مازندران

بهتر است وقتی به روستای مالخواست و چشمه باداب سورت، سفر کردید، خودروی خود را دورتر ازچشمه پارک کنید. سپس پیاده به سمت چشمه راهی شوید. در این صورت، هم کمی بیشتر از منطقه لذت می برید وهم آسیب کمتری به بکر بودن منطقه می رسد. به عنوان یک توصیه دیگر؛ سعی کنید که بدون کفش وارد چشمه شوید.

قله شاهدر کوہ: قله شاهدرکوه که حدود دو هزار و ۵۰۰ متر ارتفاع دارد، در نزدیکی روستا قرار دارد به همین دلیل برخی برای صعود به این قله به روستای مالخواست می روند. اگر قصد صعود به قله را دارید از بَلَدهای محلی کمک بگیرید.

غارها: غارهای «دزد دره» یا «کلاغکالی»، «اچیپ چیبی»، «جولدر» مهم ترین غار روستا و غار «دیلی» در «رومات»، از غارهای اطراف مالخواست هستند که برای رفتن به آنها باید با بلدهای محلی همراه شوید.

جالبه بدونید که نام روستای مالخواست در یکی از کتب تاریخی معروف نیز آمده است. گریگوری ملگُنُف در سفرنامه خود از ایران و مناطق شمالی کشور ما، نام این روستا را آورده است. البته او نام روستای مالخواست را "بالخاس" نوشته است.

بر اساس سرشماری سال 1395، جمعیت روستای مالخواست به صورت زیر می باشد:

شمار خانوار: 107 خانوار
تعداد جمعیت:339 نفر

تعداد زنان: 179 نفر

تعداد مردان: 160 نفر

روستای مالخواست مازندران

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما