راهنمای بازدید از موزه مشروطه جونقان

رها کیانی 21:12 - 1398/09/25

موزه مشروطه جونقان

بدون شک یکی از نام آور ترین مشروطه خواهان ایرانی «سردار اسعد بختیاری» است. فردی که پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی که توسط «لیاخوف» روسی و به فرمان محمدعلی شاه قاجار در اواخر دوره قاجار صورت گرفت به پشتیبانی مشروطه خواهان برخاست و به همراه چندین هزار سوار و نیروی پیاده توانس اصفهان را فتح کند و از مسیر اراک راهی مجلس شورای اسلامی در تهران شود.

اگرچه پس از فتح تهران توسط نیروهای مختلف، مشروطه فراز و نشیب های مختلفی طی کرد، اما فاتحان تهران همچنان از قهرمانان ملی باقی ماندند. ۱۱ سال قبل، دقیقا ۱۰۰ سال پس از روزهای فتح تهران، خانه یکی از همین فاتحان یعنی سردار اسعد تبدیل به موزه مشروطه شد.

قلعه «حاج علی قلی خان» سردار اسعد دوم بختیاری در شهر جونقان از توابع شهرستان فارسانه استان چهارمحال و بختیاری که به دلیل ارزش های معماری و تاریخی اش سال ۱۳۵۶ به ثبت ملی رسیده بود، حالا تبدیل به موزه مشروطیت این استان شده است.

می توانید به بهانه سالروز امضای مشروطه سری به موزه مشروطه جونقان بزنید و بخشی از میراث بختیاری ها و ساکنان غرب را در مشروطه از نزدیک دید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

موزه مشروطه جونقان

چطور به موزه مشروطه جونقان برسیم؟

شهرکرد مقصد اول

اگر از سمت مرکز و شمال ایران می آیید برای رسیدن به جونقان باید اول به شهرکرد برسید. از شهرکرد،  مرکز استان چهارمحال و بختیاری، باید وارد جاده اردل شوید و یک ساعت بعد، پس از ۴۲ کیلومتر رانندگی به شهر جونقان برسید.

زمان رانندگی با خودروی شخصی از تهران تا شهرکرد با در نظر گرفتن مسافت ۵۲۵ کیلومتری، حدود پنج ساعت و نیم طول خواهد کشید. پس از ورود به جونقان، در خیابان ارشاد اسلامی به مجموعه تاریخی، فرهنگی موزه مشروطیت چهارمحال و بختیاری با همان موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی خواهید رسید. قلعه حاج علی قلی خان سردار اسعد دوم بختیاری در جنوب شهر جونقان و کنار شهرداری این شهر قرار گرفته است.

خانه سردار موزه مشروطه جونقان

اینجا خانه یکی از مهم ترین سرداران تاریخ ایران است؛ سردار اسعد بختیاری که نامش با نام مشروطه گره خورده است و یکی از فاتحان تهران در دوره استبداد محمدعلی شاه قاجار بود. این خانه که یک قلعه زیبا و تاریخی است، حالا موزه ای شده برای یادآوری دلاوری های این سردار در دوران مشروطه.

در موزه مشروطه جونقان چه می بینیم؟

یادگاری های یک ایل بزرگ

بنای موزه مشروطه جونقان یا قلعه سردار اسعد، مربوط به دوره قاجاریه است و معماری آن تلفیقی از سبک معماری ایرانی و اروپایی است. جدای از عکس ها و اشیای درون موزه مشروطه جونقان، معماری آن هم زیبا و دیدنی است.

موزه مشروطه جونقان

ساختمان و حیاط موزه مشروطه جونقان:

این عمارت در زمان شکوهش متعلقاتی مثل گلخانه، بهاربند، اندرونی، گرمابه و مطبخ در یک زمین ۱۴ هزار متر مربعی داشته است، در حال حاضر فقط قسمت شاه نشین و سردر آن باقی مانده و بقیه قسمت ها به مرور از بین رفته اند.

در ورودی عمارت، حد فاصل سردر و حوض اصلی، دو توپ تماشایی مربوط به دوره پهلوی اول و تندیس علی قلی خان سردار اسعد دوم بختیاری روبه روی پلکان ورودی بخش شاه نشین قرار دارند علاوه براین ها در حیاط، مجموعه آثار سنگی شامل قطعات سنگی، سرستون و سنگ قبرهای صفوی و قاجاری قرار دارند.

طبقه اول موزه مشروطه جونقان:

در طبقه پایین علاوه بر ماکت کلی بنا و نماد فلز کاری صنایع دستی استان، قالیچه ۱۳۰ ساله منسوب به «علیمردان خان چهارلنگ بختیاری» - از روسای ایل بختیاری ۔ ۵۰ تابلو از تصاویر، تندیس و زندگینامه مفاخر و مشاهير ۱۰۰ سال اخیر استان چهارمحال و بختیاری در زمینه های مختلف و همچنین تصاویری از شهدای انقلاب اسلامی و جنگ قرار داده شده اند.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

موزه مشروطه جونقان

طبقه دوم موزه مشروطه جونقان: آنچه برای دیدنش تا جونقان آمده اید؛ یعنی آثاری مربوط به دوره مشروطه در این منطقه از ایران در طبقه دوم ساختمان قرار دارند. طبقه بالایی ساختمان در واقع، بخش اعیانی و شاه نشين اصلی را شامل می شده و حالا بخشی از آن کتابخانه تخصصی تاریخ معاصر ایران و چهار محال و بختیاری است.

این کتابخانه و آثار مختلف آن از جمله نشریات مربوط به مشروطیت در غرب ایران، پس از تشکیل موزه، به مرور توسط مدیران آن جمع آوری شده، بنابراین برای مطالعه و تورق این آثار نیاز به عضویت ندارید و وقت بازدید می توانید از این آثار چاپی هم استفاده کنید.

اشیای منحصر به فرد تاریخی این مجموعه شامل پنج قبضه تفنگ و تعدادی سلاح های سرد مورد استفاده از دوره صفویه تا روزگار حاضر است. ۵۰ سند، مدرک و تصویر مربوط به تاریخ قاجاریه، مشروطیت اول ودوم، تصرف اصفهان، فتح تهران و بزرگان، رجال، مشاهیر و مفاخر مرتبط با مشروطه و ایل بختیاری به نمایش گذاشته شده اند.

موزه مشروطه جونقان

این عکس ها که برخی از آنها مربوط به مشروطه خواهان شناخته شده بختیاری است. به علاوه اسناد و نامه ها مدارک مهمی در تاریخ ایل بختیاری است.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما