باغ کتاب تهران؛ باغی برای لذت و آموزش

رها کیانی 17:54 - 1398/09/26

باغ کتاب تهران

هنگام عبور از تپه های عباس آباد تهران یک کشتی خواهید دید که عرشه آن با تکه های مستطیل شکل درختکاری شده اند. این کشتی باغ کتاب تهران است؛ مجموعه ای مجهز و تماشایی که بزرگترین مرکز سرگرمی های علمی و فرهنگی کشور شناخته شده است.

این کشتی آرام که مشرف به یک دریاچه پر پیچ و خم است، بی آن که سطح آب را بشکافد و خطی از رفتنش روی موج ها باقی بگذارد، روی تپه ای از اراضی عباس آباد لنگر انداخته تا درمانی برای هفته های بدون کتاب باشد.

باغ کتاب تهران

هنگام پایه گذاری باغ کتاب تهران، تپه غربی کتابخانه ملی (جایی که اکنون باغ کتاب تهران روی آن جای دارد) قرار بود محلی برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باشد. اما به دلیل اینکه فضای در نظر گرفته شده آنقدر وسیع نبود که بتواند عهده دار آن باشد برنامه ریزی ها تغییر یافت و باغ کتاب تهران به محل فروش کتاب و محصولات فرهنگی و هنری اختصاص یافت.

باغ کتاب تهران بین سال های 1386 تا 1396، با 65 هزار متر مربع زیر بنا و 110 هزار متر مربع وسعت در تپه های عباس آباد ساخته شد. شما میتوانید در اوقات فراغتتان برای گشت و گذار و خرید کتاب از مجموعه باغ کتاب تهران دیدن کنید. مخصوصا آن که باغ کتاب تهران، در نزدیکی با مجموعه هایی مانند کتابخانه ملی ایران، فرهنگستان زبان ادب و فارسی، باغ هنر و باغ موزه دفاع مقدس و پل محبوب طبیعت هم قرار دارد که می تواند این بازدید را لذتبخش تر کند.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

باغ کتاب تهران

چطور به باغ کتاب تهران برسیم؟

باغ کتاب تهران؛ در باغ های عباس آباد

علاقه مندان می توانند پس از این که به وسیله خط 1 مترو خود را به ایستگاه حقانی رساندند با ون هایی که در پایانه حقانی وجود دارد خود را به باغ کتاب تهران برسانند. بعضی از اتوبوس های مسیر بزرگراه حقانی مثل مسیر ونک-رسالت هم در مسیر غرب به شرق در ایستگاه کتابخانه ملی مسافران را پیاده می کنند.

اما اگر با خودروی شخصی می خواهید به باغ کتاب تهران بروید، می توانید از بزرگراه شهید همت مسیر شرق به غرب از تقاطع بزرگراه شهید مدرس عبور کنید تا به خروجی کتابخانه ملی برسید. باز طرف میدان ونک وارد بزرگراه شهید حقانی شوید تا به خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران برسید.

باغ کتاب تهران؛ باغ آشنایی

در باغ کتاب تهران امکان بازی با کلاه قرمزی و دوستانش، پینوکیو، گربه نره و روباه مکار و بسیاری از شخصیت های داستانی و کارتونی وجود دارد و همین امر فضای بسیار جالبی برای تفریح کودکان فراهم آورده است.

باغ کتاب تهران، یکی از بهترین مکان ها برای گذراندن یک آخر هفته خوب با کودکان است. جدای از عروسک های آشنا برای کودکان، انواع بازی های فکری هم در این مجموعه گنجانده شده است.

باغ کتاب تهران

در باغ کتاب تهران چه می بینیم؟

باغ کتاب تهران؛ یک کشتی در سه طبقه

باغ کتاب تهران در سه طبقه ساخته شده که شامل چهار بخش کودک و نوجوان، گذرگاه خیال، سینما و تئاتر و بزرگسالان به مراجعه کنندگان خدمات ارائه می دهند. خرید کتاب، بازی با عروسک ها، تماشای فیلم و نمایش از جمله تفریحاتی است که در باغ کتاب تهران می توانید از آن ها استفاده کنید.

طبقه همکف: این طبقه از چهار بلوک تشکیل شده شمالی ترین بلوک، «بلوک بهارستان» نام دارد. این قسمت خانه کودک است که به فروشگاه کتاب کودکان و سرگرمی های آنها اختصاص دارد. میان قفسه های سفید و طولانی که کتاب های کودک و نوجوان در آن ها ردیف شده اند.

باغ کتاب تهران

مجسمه های شخصیت های کارتونی مثل «رابین هود» همراه «پرنس جان» و افعی مشهورش، «روباه مکار» و «گربه نره» کارتون پینوکیو که مجسمه عروسک چوبی را رها نکرده اند و در حال دسیسه چینی برای او هستند. «کوزت»، «جودی ابوت»، «کلاه قرمزی» ، «فامیل دور» و «چوپان دروغگو با گل هاش» نیز حضور دارند.

احتمالا در میان عروسک های کودکی گذر زمان را از یاد می برید و این موضوع باعث می شود این بخش یکی از خاطره ساز ترین قسمت های باغ کتاب تهران به خصوص برای کودکان دیروز و والدین امروز باشد.

در انتهای قفسه های عریض این بخش، میز و صندلی های سفیدی برای خردسالان چیده شده که ارتفاعشان بیشتر از چند وجب نیست و می توانند همان جا کتاب ها را ورق بزنند. «گذر خیالستان» راهرویی است که دو بلوک «بهارستان» و «نگارستان» را به هم متصل می کند.

در دو طرف این گذر پروژکتورهای قرار دارد که تصاویری را روی دیوارها نمایش می دهند و فضایی خیال انگیز ساخته اند. با قرار گرفتن روی پیاده برها در طول راهرو لذت تماشا و عکاسی چند برابر می شود.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

باغ کتاب تهران

«بلوک نگارستان» مرکز هنری است و فروشگاه آثار هنری و سالن های سینما در آن قرار دارد. سالن سینمای اصلی ۵۰۰ نفر ظرفیت دارد. انتهای سالن یا همان «بلوک سروستان» مختص فروش کتاب های بزرگسالان و سالن های گالری و آثار هنری است. «لم کده» نیز تا انتهای مسیر بازدید کننده ها را همراهی می کند تا زمانی که خسته شدند، استراحت کنند.

طبقه اول: این بخش از باغ کتاب تهران، شامل باغ علم نوجوانان، کودکان وخردسالان است که البته بخش مربوط به خردسالان هنوز تکمیل نشده. باغ علم نوجوانان فضایی برای فعالیت های آموزشی و علمی است. دستگاه رعد و برق مصنوعی و مولد تسلا، دستگاه محرک دائم گردش آب، لوله های صوتی ای که فاصله یک ثانیه ای میان دمیدن و شنیدن را برای بازدید کنندگان مشتاق به صورت ملموس نمایش می دهند.

باغ کتاب تهران

پروژه رسانایی سنج، گالری آینه ها و اسکلت گونه خاصی از وال که غیر از انسان ها حتی به همنوع خودش حمله می کند، از جمله جذابیت های این بخش از مجموعه است. تجربه نوشتن در دفتر یادگاری دیجیتال این بخش نیز در نوع خود شیرین و جذاب است.

طبقه زیر زمین: هر چند باغ کتاب تهران، ذهن را به سوی کتابخوانی معطوف می کند اما تدارک فضای نمایش هم در محوطه آن مورد توجه قرار گرفته. دو سالن نمایش در زیر زمین باغ کتاب تهران قرار گرفته است. علاوه بر این ها یک آمفی تئاتر ۵۰۰ نفره روباز و تابستانی هم در پشت بام باغ کتاب تهران انتظار مخاطبان را می کشد.

 

باغ کتاب تهران، در حاشیه بزرگراه حقانی قرار گرفته و از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب باز می باشد

چند نکته جالب در مورد باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران؛ بزرگترین نمونه در جهان

  • قبل از احداث باغ کتاب، بزرگ ترین کتاب فروشی جهان، شعبه اصلی فروشگاه بارنز و نوبل در نیویورک با مساحت ۱۴۳۰۰ متر مربع بود. بعد از این کتاب فروشی بزرگ به ترتیب کتاب فروشی های پاول در پورتلند امریکا با مساحت ۶۳۰۰ متر مربع و استرند با ۵ هزار متر مربع مساحت در نیویورک قرار دارند. جالب اینکه باغ کتاب تهران با ۲۵ هزار متر مربع مساحت با مجموع مساحت ۳ کتاب فروشی بسیار بزرگ در جهان برابری می‌کند..
  • بزرگترین کتاب فروشی جهان در دو بخش کودک و بزرگسال با ۲۵ هزار مترمربع زیربنا در باغ کتاب تهران قرار دارد که ۴۰۰ هزار عنوان کتاب در آن عرضه شده است.

باغ کتاب تهران

  • روی بام کتابفروشی باغ کتاب تهران، ۲۵ هزار مترمربع فضا پیش‌بینی شده و علاوه بر بام سبز، ۲۰ هزار مترمربع سبز نیز در محوطه این باغ پیش‌بینی شده است.
  • یکی از متفاوت‌ترین بخش‌های باغ کتاب تهران، باشگاه رباتیک است که اعضای این باشگاه می‌توانند دوره‌های تخصصی هوش مصنوعی آن بگذرانند و اطلاعات خودرا با سایر اعضا در این باشگاه و باشگاه‌های مشابه دراقصی نقاط جهان به اشتراک بگذارند.
  • علاوه بر ۴ بلوک اصلی باغ کتاب تهران، این پردیس فرهنگی شامل استریو، بلوار، نمازخانه، رستوران و دریاچه است.

باغ کتاب تهران

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما