شهر آلاشت مازندران؛ بهشتی در منطقه سوادکوه

رها کیانی 21:17 - 1398/09/27

شهر آلاشت مازندران

یکی از زیباترین شهرستان های جنوبی استان مازندران، سوادکوه است که در دامنه شرقی کوهستان دماوند جا خوش کرده است. سوادکوه دامنه ها، طبیعت بکر، غارها و تنگه های تماشایی، چشمه ها و آبشارهای فراوانی دارد. البته سوادکوه شهرهای زیبا و دوست داشتنی ای دارد. شهر آلاشت مازندران یکی از معروف ترین این شهرهاست.

شهر آلاشت مازندران تنها 4 ساعت با تهران فاصله دارد و همین فاصله کم و از آن مهمتر، طبیعت بسیار زیبا و خاص این منطقه توجه پایتخت نشینان را برای تعطیلات و گذراندن وقت به خود جلب می کند.

 شهر آلاشت مازندران شهری است خنک، سرسبز و مه گرفته؛ اما مهم تر از این ها، بخشی از بافت سنتی شهر است با کوچه های تنگ و باریک و سنگ فرش شده و خانه های خشتی و شیروانی های چوبی. این بافت تاریخی زیبا در فهرست آثار ملی هم ثبت شده است.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

شهر آلاشت مازندران

محلی های شهر آلاشت مازندران به آن اِلاشت نیز می گویند که در زبان مازندرانی به معنی آشیانه عقاب می باشد.

با ما همراه شوید تا یک روز را به گشت و گذار در محله های قدیمی شهر آلاشت مازندران و کوچه پس کوچه های باریکش و معماری منحصر به فردش بپردازیم و از خنکای شهر لذت ببرید.

چطور به شهر آلاشت مازندران برسیم؟

از تهران تا سوادکوه

شهر آلاشت مازندران در ۲۳۷ کیلومتری تهران و در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. برای دسترسی به شهر آلاشت مازندران در جاده فیروز کوه، حدود پنج کیلومتر بعد از «پل سفید» به یک پاسگاه پلیس راه خواهید رسید که آغاز مسیر فرعی شهر آلاشت مازندران است.

طبق تابلوی راهنما از جاده اصلی خارج شوید و به خروجی سمت چپ که به سمت شهر آلاشت مازندران می رود رانندگی کنید. این مسیر ۳۶ کیلومتری را با احتیاط برانید، جاده باریک و پر پیچ و خم است. در این مسیر فرعی، تقریبا در نیمه راه، جاده دو شاخه می شود و شما باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید.

شهر آلاشت مازندران؛ منشعب از جاده

اگر به دنبال جایی خنک و سرسبز می گردید شهر آلاشت مازندران می تواند گزینه خوبی باشد. هم به دلیل نزدیکی به پایتخت مناسب حال تهرانی هاست و هم دیدنی ها و گشتنی های فراوان دارد. شهری در منطقه سوادکوه که از جاده فیروزکوه می توان به آنجا رسید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

شهر آلاشت مازندران

در شهر آلاشت مازندران چه می بینیم؟

از موزه مردم شناسی تا رصدخانه

در شهر آلاشت مازندران غیر از طبیعت دلچسب، می توانید سراغ  گشت و گذار در میان آثار تاریخی هم بروید. دیدنی های شهر آلاشت مازندران بیشتر بیرون شهر قرار دارند.

بافت شهر آلاشت مازندران: 

شهر آلاشت مازندران شهر نسبتا مرتفعی است و اطرافش هم تپه های کوچک و بزرگ فراوانی وجود دارد. هم روی این تپه ها و هم داخل شهر، درختان قدیمی و زیبایی را خواهید دید. یکی از جذابیت های شهر، غیر از این طبیعت زیبا، بافت خانه های قدیمی شهر است.

شهر آلاشت مازندران

این خانه های قدیمی خشتی است و سقف آنها چوبی که معمولا با رنگ های مختلف رنگ شده اند و از دور چشم انداز زیبایی به شهر می دهند. از گشت و گذار در بخش قدیمی شهر که در فهرست میراث ملی هم ثبت شده، با کوچه های باریک و پرشیبش غفلت نکنید.

موزه مردم شناسی شهر آلاشت مازندران:

عمارت ۱۵۰ ساله «مرادعلی خان»، عمارتی منسوب به پدربزرگ پهلوی اول از معدود عمارت های روستایی- تاریخی در منطقه سواد کوه است که حالا موزه مردم شناسی شهر آلاشت مازندران شده.

خانه ای در قسمت غربی شهر، طبقه دوم این ساختمان در زلزله سال ۱۳۳۶ تخریب شد، اما تا سال ۵۳ بازسازی شد و در سال ۵۹ به عنوان کتابخانه عمومی مورد استفاده قرار گرفت تا این که درهای آن به عنوان موزه مردم شناسى شهر آلاشت مازندران رسما باز شد.

شما می توانید در بازدید از این موزه هم با معماری بومی منطقه مازندران آشنا شوید و هم با ابزارهای زندگی سنتی اهالی قدیم این منطقه این ابزارها شامل ادوات ریسندگی، ظروف فلزی و چوبی، چراغ های گردسوز نفتی، ابزارهای کشاورزی مثل داس، تبر، ترازو و چرتکه می شود.

شهر آلاشت مازندران

البته اشیای دیگری متعلق به حسینیه های شهر آلاشت مازندران و ظروف مربوط به آنها همچون منبرهای چوبی، سماور قدیمی، چراغ نفتی، کتری مسی، پارچ چوبی و آفتابه لگن قدیمی هم داخل موزه برای نمایش قرار داده شده اند.

نردبانی به نام «کاتی» با قدمت ۳۵۰ سال و از جنس چوب گلابی وحشی در این موزه قرار دارد که به عنوان قدیمی ترین اثر موجود در موزه از آن یاد می شود.

رصدخانه شهر آلاشت مازندران:

شهرداری شهر آلاشت مازندران در سال 86 مجموعه «آسمان نمای شهر آلاشت» را که در واقع اولین رصدخانه استان مازندران است روی یکی از تپه های شهر بنا کرد. این مجموعه با زیربنای ۳۰۰ متر، بر بالای تپه ای به ارتفاع ۵۰ متر از سطح شهر بنا شده که از سه طرف به پرتگاه منتهی می شود.

شهر آلاشت مازندران

تنها راه دسترسی به آن از طریق پلکانی در کنار بوستان شهر است. در این رصدخانه دو تلسکوپ 6 و ۱۴ اینچی زیر یک گنبد با قطر چهار متر نصب شده است. از امکانات دیگر این مجموعه می توان به آسمان نما، ترازوی نجومی، مجموعه ای از نرم افزارها، کتابها و عکس و پوسترهای اخترشناسی اشاره کرد.

غار زنگیان شهر آلاشت مازندران:

غار زنگیان از زیباترین غارهای منطقه سوادکوه است. اگر ابزار و مهارت کافی دارید و می خواهید به آنجا بروید، باید از شهر آلاشت مازندران خارج شوید و مسیر را به سمت پل  فید برگردید. وقتی به دو راهی ابتدای مسیر رسیدید، مسیر فرعی سمت چپ را انتخاب کنید تا بعد از حدود ۱۵ کیلومتربه روستای «زنگیان» برسید.

شهر آلاشت مازندران

از اهالی سراغ غار را بگیرید. غار دو مسیر برای پیمایش دارد و در هر دو مسیر سازه های آهکی بسیار زیبا خواهید دید. توصیه مهم ما این است که به هیچ وجه بدون غارنوردان حرفه ای وارد غار نشوید.

صنایع دستی شهر آلاشت مازندران

از زمان های قدیم زنان مازندرانی برای کمک به اقتصاد خانواده با دستان هنرمندشان به این امر کمک می کرده اند. منبع در آمد زنان شهر آلاشت مازندران جوراب های پشمین است که بسیار مورد توجه اهالی می باشد و از قدیمی ترین هنرهای دستی این منطقه به شمار می آید.

 جاجیم بافی، یکی دیگر از هنرهای دستی این منطقه می باشد که شهرت جهانی دارد و در گذشته علاوه بر شهر های کشور، به کشورهای دیگر نیز صادر می شده است و در سال 97 نیز ثبت ملی شده است.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما