سد اکباتان؛ سدی برای گردش همدانی ها

رها کیانی 15:06 - 1398/09/28

دریاچه و سد اکباتان 

همدان شهری است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. این جاذبه های گردشگری تنها به درون شهر خلاصه نمی شوند بلکه اطراف شهر نیز جاذبه های تفریحی زیبایی وجود دارد. یکی از این جاذبه ها، سد اکباتان می باشد.

سد اکباتان، که به آن سد یلفان نیز می گویند در جنوب شرقی همدان قرار دارد و همانند سد های دیگر در بستر دره ها  و با وسعت 60 هکتار و ارتفاع 53/8 متر احداث شده است. این سد حدود نیم قرن عمر دارد و تاریخ ساختش به اوایل ده 40 خورشیدی باز میگردد.

دریاچه و سد اکباتان

وجود طبیعت بکر در اطراف دریاچه و سد اکباتان  باعث شده که این سد مقصد خوبی برای سفر یک روزه شهروندان همدانی باشد. در سال های اخیر حدود ۱۵ هکتار از زمین های اطراف سد درختکاری شده و این سد خنک را پر طرفدارتر هم کرده است.

اگر ساکن شهر همدان هستید یا تعطیلات را در غرب کشور می گذرانید، دریاچه و سد اکباتان گزینه خوبی برای بازی و تفریح در یک بعد از ظهر می تواند باشد.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دریاچه و سد اکباتان

چطور به دریاچه و سد اکباتان برسیم؟

سد اکباتان؛ یک سد نزدیک

برای رسیدن به دریاچه و سد اکباتان ابتدا باید وارد جاده همدان به ملایر شوید، پس از حدود پنج کیلومتر و گذر از روستای «سنگستان» مسیر انحرافی از جاده، با تابلوی سد اکباتان شما را برای رسیدن به سد راهنمایی می کند. سد اکباتان بر رودخانه های «یلفان» و «قره چای» بسته شده تا دریاچه ای با وسعت حدودا ۶۰هکتاری به وجود بیاورد.

در دریاچه و سد اکباتان چه می بینیم؟

آب آبی عمیق

دریاچه سد اکباتان در محل تلاقی رود ابرو و رودخانه یلفان ایجاد شده است. این دریاچه را می توان تنها دریاچه در نزدیکی همدان دانست و یکی از منابع اصلی تامین آب شرب شهر را تشکیل می دهد. پیش از رسیدن به آنجا می توانید تصفیه خانه و سایر تاسیسات سد را از دور ببینید.

تفريح در سد اکباتان: عمق سد اکباتان که در میان دره های عمیق تشکیل شده، در حدود 79 متر است. در مسیر و در حاشیه رودخانه و روستای سنگستان و تفریجان، باغ ها و زمین های کشاورزی فراوانی قرار دارد که مسیر رسیدن به سد را بسیار زیبا کرده است.

دریاچه و سد اکباتان

علاوه بر این، در سال های اخیر، حدود ۱۵ هکتار از زمین های اطراف سد با درختانی مثل صنوبر، کاج، اقاقیا و زبان گنجشک درختکاری شده، در سایه این درختان می توان به راحتی محلی را برای استراحت و برپایی کمپ پیدا کرد.

علاوه بر طبیعت تماشایی، وجود امکاناتی همچون ورزش های آبی مانند اسکی روی آب، قایقرانی و ماهی گیری، رستوران ها و اقامتگاه های گردشگری سد اکباتان را از نظر جنبه عملکردی نیز به تفرجگاهی زیبا تبدیل کرده است.

اما متاسفانه بعضی از گردشگران، با ریختن زباله، آتش افروزی، شکستن درختان و تخریب بوته ها به طبیعت این منطقه آسیب می زنند و باعث ایجاد آلودگی در آب شرب اهالی همدان می شوند.

شنا در سد اکباتان ممنوع است. این ممنوعیت نه فقط به خاطر نوشیدنی بودن آب سد که به دلیل خطر این کار است. برای لذت بردن از این دریاچه مصنوعی باید تنها به تماشا یا پیاده روی در حاشیه آن بسنده کنید.

دریاچه و سد اکباتان

ماهیگیری با قلاب: امکان ماهیگیری با قلاب برای علاقه مندان به این ورزش تفریحی در سد اکباتان و تالاب های مجاور فراهم است، اما برای ماهیگیری با قلاب ابتدا باید به اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان مراجعه کنید تا مجوز لازم را برای اینکار دریافت کنید.

البته این کار با هماهنگی و تایید شرکت آب منطقه ای همدان به لحاظ زمان بهره برداری از سد به منظور ماهیگیری انجام می شود تا این کار ممنوعیتی نداشته باشد. قوانین دیگری همچون توجه به زمان صدور مجوز نیز لازم است.

پروانه ماهیگیری از اوایل خرداد ماه تا پایان دی ماه صادر می شود هر پروانه دو ماه اعتبار دارد و تعداد مجاز صید حداکثر روزانه ۱۰ قطعه ماهی است. ماهی موجود در سد نیز از خانواده «کپور ماهیان» مانند کپور معمولی و کپور علف خوار یا سفید پرورشی است.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دریاچه و سد اکباتان

حواستان باشد که صید ماهی با تور نیز ممنوع است و محیط بانانی که دائم در منطقه در رفت و آمدند، در صورت مشاهده، با شما برخورد می کنند.

منطقه شکار ممنوع: دریاچه سد اکباتان و مناطق مجاور آن در محدوده ای تقریبا ۲۰۰ هکتاری از مناطق تیراندازی و شکار ممنوع همدان است. این کار به دلیل کنترل بر شکار و صید و رصد گونه های جانوری منطقه است. سد اکباتان محل حضور پرندگان مهاجر هم هست.

دریاچه و سد اکباتان

این پرنده ها، بیشتر در رده گونه های غواص ماهیخوار، لجن خوار و انواع پرنده های کنار آبزی طبقه بندی می شوند؛ پرنده هایی مثل اردک سرحنایی، کشيم، انواع حواصیل، باکلان یا قره غاز، لک لک و بوتیمار از جمله پرندگانی هستند که در اواخر زمستان و اوایل پاییز در دریاچه سد اکباتان دیده شده اند.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما