دشت لار؛ منطقه ای کوهستانی برای دوچرخه سواری

رها کیانی 23:41 - 1398/09/29

دشت لار دماوند

در فاصله 70 کیلومتری تهران و و در کنار لواسان دشت هایی وجود دارد که علاوه بر بکر بودن، پر از گل های شقایق است. به این منطقه زیبا دشت لار می گویند. دشت لار دماوند سالانه گردشگران زیادی را برای گردش و تفریح به خود جذب می کند.

در اطراف دشت لار هیچ گونه منازل مسکونی وجود ندارد و در شمال آن کوه نور قرار دارد و در جنوبش لواسانات. در قسمت غربی دشت لار، خاتون بارگاه و گرمابدر را میبینیم. اما زیباترین منظره دشت لار، مربوط به قسمت شرقی آن است که پلور و کوه دماوند قرار گرفته است. چشم انداز کوه دماوند در این منطقه بسیار زیبا و دلنشین است.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دشت لار دماوند

نام دشت لار دماوند در سال 54 به پارک ملی لار تغییر پیدا کرد. وسعت این دشت 73500 هکتار است که از این میان 31000 هکتار آن به عنوان پارک ملی لار شناخته می شود. این منطقه، حفاظت شده می باشد و در فصل زاد و ولد حیوانات نمی شود با ماشین در این منطقه تردد کرد. از 15 خرداد تا 15 شهریور در این منطقه شکار ممنوع می باشد.

آب هوای دشت لار دماوند، همانند تمام مناطق کوهستانی دیگر در بیشتر ماه های سال برفی و بارانی است که همین امر چهره ای زیبا به این منطقه می دهد. فصل تابستان هم، زمان مناسبی برای سفر به این طبیعتِ تماشایی می باشد که بخش زیادی از طراوت بهار را همچنان در خود نگه داشته و هوایی دلپذیر دارد.

دشت لار دماوند

چطور به دشت لار دماوند برسیم؟

از کناره های هراز

از تهران و از طریق جاده هراز، تا منطقه پلور و منظریه حدود ۹۰ کیلومتر راه دارید. برای رسیدن به شهر پلور باید وارد جاده هراز شوید. بعد از گردنه امامزاده هاشم و سرازیر شدن از جاده، چند کیلومتر برانید تا به منطقه منظریه از توابع شهر «پلور» برسید. نشانه رسیدن به منظریه، پست راهداری و پمپ بنزین منظریه است که بعد از تونل بزرگ بهمن گیر قرار دارد. در کنار پمپ بنزین، محوطه ای قرار دارد که می توانید خودروی تان را آن جا پارک کنید و مشغول دوچرخه سواری شوید.

دشت لار دماوند؛ درمیان دره خنک

مسیر رفت برنامه رکاب زنی از سمت شمال دره و کنار غار گل زرد و چشمه معروف آن شروع می شود و پس از صعود از گردنه و دیدن دشت لار، در دامنه جنوبی و جاده خاکی تمام می شود.

مسیر رفت:

از جاده هراز تا گوسفندسرا؛ حدود چهار کیلومتر؛ یک ساعت و نیم: مسیر رفت از جاده هراز و ورودی دره منظریه شروع می شود که جاده های خاکی دارد. در فرعی جاده هراز، باید حدود دو کیلومتر رکاب بزنید تا وارد دره گل زرد و دره منظریه شوید.

دشت لار دماوند

بعد از ورود به دره، دو کیلومتر دیگر در جاده خاکی و در امتداد رودخانه رکاب بزنید تا به گوسفندسرا برسید. در طول این مسیر زنبورداران زیادی کندوهای زنبور عسل خود را در منطقه قرار داده اند. مسیر از گوسفندسرا تا گردنه دیگر جاده ندارد و در مسیر کوهنوردی باید دوچرخه ها را حمل کنید.

از گوسفندسرا تا گردنه مشرف به دریاچه لار؛ حدود چهار کیلومتر، یک ساعت و نیم: از گوسفندسرا بخش پرهیجان و ماجراجویانه مسیر شروع می شود. در این بخش از مسیر، دره تنگ می شود و از جاده خاکی راحت خبری نیست مسیر در امتداد رودخانه ادامه پیدا می کند.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دشت لار دماوند

در اوایل رکابزنی از یک مسیر با دره های باریک می گذرید که ورودی غار گل زرد است و در انتها به قله گل زرد میرسد، اما نباید وارد آن شوید؛ از کنار آن عبور کنید. چند جایی در امتداد مسیر مجبور خواهید شد که از دوچرخه پیاده شده آن را روی دست بگیرید. در ادامه مسیر وارد دره های فرعی خواهید شد که نشانه ورود به آن، آبی است که از آن به بیرون روان است. چشمه پر آبی کف دره قرار دارد و دبی آب آن چنان زیاد است که سازمان آب منطقه ای تهران، برای آبرسانی به روستاهای اطراف لوله کشی انجام داده است.

دشت لار دماوند

از کنار چشمه عبور کنید و به سمت گردنه مقابل حرکت کنید که مسیری سربالایی است. در اینجا هم باید دوچرخه ها را روی دست بگیرید یا روی شانه تان بیندازید تقریبا با یک ساعت و نیم کوهپیمایی از گوسفندسرا به گردنه میرسید. به بالای گردنه که برسید، چشم اندازی از دشت و دریاچه سد لار رو به روی شماست. می توانید اینجا کمی استراحت کنید و برای برگشت آماده شوید.

مسیر برگشت:

از گردنه تا منظریه و جاده هراز؛ حدود هشت کیلومتر دو ساعت: پیشنهاد ما برای مسیر برگشت، دامنه روبه رویی است.

دشت لار دماوند

این مسیر سرازیری، البته در جاده های خاکی است. از گردنه که راه بیفتید، یکی دو صخره کوچک پیشرو دارید که مجبور هستید برای عبور از آنها، دوچرخه ها را با کمک همرکابان دست به دست کنید تا از تنگه بیرون بیایید. بعد از عبور از صخره ها، جاده خاکی سرازیری به سمت ابتدا و ورودی دره شروع میشود. این جاده با شیبی ملایم به جاده هراز می رسد، اما اگر می خواهید خطری متوجه شما نشود، مراقب افزایش سرعت باشید.

دشت لار دماوند

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما