آبشار آینه رود تهران (روح افزا)؛ آبشاری به زلالی آینه در اطراف تهران

رها کیانی 02:15 - 1398/10/01

آبشار آینه رود تهران (روح افزا)

دامنه های جنوبی البرز انتخاب مناسبی برای تفریح پایتخت نشینان می باشد. این دامنه ها علاوه بر موقعیت جغرافیایی مناسب، دارای آبشارها، چشمه ها و رودخانه هایی پرآب و خنکی هستند. یکی از این آبشارها، آبشار آینه رود می باشد. آبشار آینه رود تهران (روح افزا) با ارتفاع حدود 30 متر در یک کیلومتری شرق شهرستان دماوند، در محله روح افزا در دره گروبار، قرار دارد. دره گروبار درختان كهنسال ارس و گردو با قدمت چندين صدساله دارد كه قطر هر كدام از آنها به ۱۴ متر مي ‌رسد.

این منطقه، منطقه ای قدیمی می باشد که در گذشته سنگ آسیاب، قبرهاي متعدد و بازار در آن وجود داشته و همچنین محل داد و ستد اهالي بوده است؛ به همین خاطر از نظر میراث فرهنگی بسیار حائز اهمیت است.

آبشار آینه رود به دلیل فاصله کمی که با تهران دارد و همچنین پیاده روی کوتاه و راحت، می تواند مقصد یکی از سفرهای یکروزه ساکنان تهران و شهرهای اطراف باشد. قدم زدن در تنگه روح افزا و تماشای فرود آب و لمس خنکای رودخانه در مردادماه واقعا روح افزاست.

آبشار آینه رود تهران (روح افزا)

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

چطور به آبشار آینه رود تهران برسیم؟

گذر از شهر دماوند

آبشار آینه رود در دو کیلومتری شمال شرق شهر دماوند است. از تهران که خارج شوید کمتر از ۶۰ کیلومتر با آن فاصله خواهید داشت.

از تهران: وارد آزادراه تهران - پرديس شوید و کمربندی بومهن را هم رد کنید تا به «گیلاوند» و سپس شهر دماوند برسید، در آن جا باید وارد بلوار شهید بهشتی در سمت چپتان شوید.

آبشار آینه رود تهران (روح افزا)

از سمنان و گرمسار: ساکنان استان سمنان هم می توانند از جاده سمنان - فیروزکوه یا جاده ایوانکی – آبسرد - دماوند، خود را به شهر دماوند رسانده، در همان ابتدا وارد بلوار شهید بهشتی در سمت راست تان شوند.

وسایل نقلیه عمومی: اگر سوار خط دو مترو شوید و در ایستگاه انتهایی اش (ایستگاه فرهنگسرا) پیاده شویده می توانید سوار تاکسی های شهر دماوند شده، آن جا هم تاکسی دربست به مقصد آبشار بگیرید و برای ساعت برگشت تان هم با راننده هماهنگ کنید.

آبشار آینه رود تهران؛ در کنار آب و آیینه

آبشار آینه رود تهران که به زلالی آبش شهره است. در ارتفاعات البرز قرار گرفته جایی خوش آب و هوا که سفر به آن ناحیه در تابستان، بسیار لذت بخش خواهد بود. این آبشار زیبا با ۳۰متر ارتفاع آبی بسیار خنک دارد و می توانید با رعایت جوانب احتياط خود را تا زیر آن هم برسانید.

آبشار آینه رود تهران؛ مسیر روح افزا

برای رسیدن به آبشار آینه رود باید به محله روح افزا در شهر دماوند بروید و سپس خود را به تنگه روح افزا برسانید. مسیر رسیدن به آبشار آینه رود هم طبیعتی بسیار دیدنی دارد

آبشار آینه رود تهران (روح افزا)

رسیدن به پای آبشار آینه رود تهران:

وارد بلوار بهشتی که شدید، چهار میدان را که سر راهتان است، مستقیم رد کنید تا در نهایت وارد بلوار شهرداری شوید. در انتهای این بلوار باید خیابان روح افزا را در سمت راستتان انتخاب کنید و وقتی هم به خانه های مسکونی محله روح افزا در دامنه کوه رسیدید باید وارد خیابان سمت راستتان شوید که از شهر خارج می شود و به طرف آبشار می رود.

این مسیر خاکی، دو کیلومتر است، از اواسطش به بعد، رودخانه را در سمت راست جاده خواهید دید. در انتهای این مسیر باید خودرو را پارک کرده و یک پیاده روی یک کیلومتری در سمت چپتان و به طرف شمال داشته باشید تا در تنگه روح افزا و از کنار مسیر آب، به آبشار آینه رود برسید.

مسیر پیاده روی آبشار آینه رود تهران:

در محلی که از خودرو پیاده می شوید، مسیر روبه رویتان که به طرف شرق می رود، تنگه «گروبار» نام دارد که رودخانه ای در کف آن جاری است و یکی از مسیرهای کوهپیمایی به طرف دریاچه های «تار» و «هویر» است، اما تنگه ای که در سمت چپتان به طرف شمال می رود، تنگه روح افزاست و در مسیرتان به سمت آبشار آینه رود، درختان بید و گردو و آرس را خواهید دید که برخی از آنها بسیار بزرگ و کهنسال هستند.

آبشار آینه رود تهران (روح افزا)

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

این تنگه در مجاورت دشت «مزار» است و آب جاری در آن، از کوه «میان رود» سرازیر است که پلکان های ایجاد شده در مسیر، این آبشار زیبا را خلق کرده اند.

آبشار آینه رود تهران:

آبشار آینه رود تقریبا ۳۰ متر ارتفاع دارد و در منطقه ای مرتفع که حدود دو هزار و ۱۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، واقع شده است. آب آبشار بسیار خنک است و با توجه به زلالی آبش، نام آینه رود برازنده اش است.

هوای خنک منطقه هم به شما کمک می کند که کوهپیمایی راحتی داشته باشید. در انتخاب کفش برای این سفر یک روزه، حواستان باشد که بعضی جاها شاید لازم باشد درون آب راه بروید. علاوه بر این، یک کوله پشتی کوچک و سبک هم با خود ببرید که بتوانید غذا و لباس اضافه و... با خود حمل کنید.

سوغاتی دماوند: علاوه بر سیب دماوند که معروف است، اگر در فصل تابستان به این منطقه بروید می توانید گیلاس، زردآلو، آلبالو و گردوی محلی هم از باغداران منطقه بخرید. همچنین عسل دماوند هم مرغوب است و بسیاری از کندوداران، عسل های خود را در حاشیه جاده به مسافران و گردشگران می فروشند.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما