شهر تاریخی ایزدخواست؛ شهری با شکوه قلعه طبقاتی

رها کیانی 22:16 - 1398/10/01

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست

در میانه راه جاده شهررضا به آباده وقتی از خشکی و بی آب و علفی مسیر خسته شده اید، سرزمین کهن و تاریخی فارس اولین نگین خود را به شما نشان می دهد. تابلویی که بر آن نام شهر ایزدخواست نوشته شده است و شما قلعه ای را می بینید که شباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد.

شهر ایزدخواست در عهد ساسانی یکی از شهرهای مهم ایالت استخر به حساب می آمده است. شهر ایزدخواست در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان قرار دارد که در گذشته پس از عبور مرز استان فارس و اصفهان اولین شهری که در استان فارس دیده می شد، شهر ایزدخواست بوده است.

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست

دیدنی های شهر ایزدخواست در کنج جنوب شرقی شهر امروزی جمع شده اند. مهم ترین دیدنی تاریخی شهر ایزدخواست غافلگیر کننده و ناگهانی از راه می رسد، قلعه تسخیر نشدنی شهر ایزدخواست در پیچ تند خیابان اصلی شهر، جایی که به نظر می رسد خیابان در حال ترک ایزدخواست است، پنهان شده است.

قلعه تاریخی که از شکل صخره زیرینش پیروی کرده به یک ناو غول آسا می ماند. در همین حوالی دو بنای صفوی هم انتظارتان را می کشد. کاروانسرای شاه عباسی و پل صفوی که عبور از رودخانه ی ایزدخواست را ممکن می کرده در چشم انداز قلعه قرار گرفته اند. صفویان در نزدیکی شهر و بر سر راه رودخانه ایزدخواست یک سد قوسی سنگی هم از خود به یادگار گذاشته اند.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست

چطور به دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست برسیم؟

ابتدای فارس

شهر ایزدخواست در ابتدای دشت آباده و در سمت چپ جاده آباده به شهرضا قرار گرفته است. برای رسیدن به دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست کافی است تا مسیر جاده ای را که به واسطه آن وارد شهر شده اید، ادامه دهید تا در حاشیه شهر ایزدخواست و در جوار زمین های زراعی به قلعه و کاروانسرای ایزدخواست برسید. بعد از خروجی جاده اصلی شهرضا - آباده تا قلعه ایزدخواست کمتر از سه کیلومتر پیش رو دارید.

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست؛ نظاره گر جاده

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست در جوار شاهراه اصفهان به شیراز قرار گرفته اند. برای دیدن گنجینه های این شهر کافیست عجله را کنار بگذارید. درست در 140 کیلومتری اصفهان پای تان را از روی پدال گاز بردارید و فرمان را به سمتی بچرخانید که تابلو شهر ایزدخواست نشانه رفته است.

در شهر ایزدخواست چه می بینیم؟

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست؛ شاهکارهایی از باستان

دیدنی های تاریخی شهر ایزد خواست به دو دوره باستانی و اسلامی تعلق دارند. دیدنی های باستانی حداقل قدمتی ساسانی دارند و ابنیه دوره اسلامی اغلب صفوی اند. بعضی عکاسان دوره قاجار مثل «آنتوان سوروگین» و جهانگردان از مهم ترین اثر شهر ایزدخواست عکاسی کرده اند و بعضی جهانگردان قدیمی تر از آن نقاشی هایی هم دارند.

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست

قلعه ایزد خواست: سازندگان قلعه ساسانی ایزدخواست مجبور بوده اند برای ساخت و سازها به مساحت صخره رسوبی زیرین قلعه قناعت کنند به همین خاطر برای اسکان جمعیت بیشتر خانه ها را دو یا سه طبقه طراحی کردند.

قلعه از سه جهت به پرتگاه منتهی می شود و در ضلع جنوبی که دروازه و پل ورودی قرار دارد با یک خندق دست مهاجمان و دشمنان از اموال قلعه نشینان کوتاه شده است. راه دسترسی به تمامی خانه ها و تاسیسات گذرگاهی است کم عرض در درازای قلعه.

مهم ترین ابنیه عمومی قلعه نیمه ویرانه ایزدخواست مسجد و حمام آن است. قلعه اکنون سکنه ای ندارد و نسبت به عکس های دوره قاجار ویران شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست

مسجد شهر ایزدخواست: بنای اولیه مسجد که به نظر می رسد یکی از قدیمی ترین مساجد ایران باشد، یک چهار طاقی باستانی است که در عهد ساسانی آتشکده قلعه بوده است. چهار طاقی با تمهیدی ساده و با پوشاندن سه ضلع از چهار ضلع بنا، تبدیل به مسجدی کوچک شده است.

وجود آتشکده در قلعه حکایت از استقرار موبدان و اشراف در قلعه دارد و نشانه اهمیت و اعتبار شهر است.

حمام شهر ایزدخواست: به گواهی کتیبه نستعلیق نصب شده بر یکی از ستون های سربینه، این حمام در سال ۱۱۱۰ هجری قمری یعنی در عصر سلطنت شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده، ساخت حمامی در این ابعاد ثابت می کند قلعه در دوره صفوی رونق داشته است.

حمام از سربینه و گرمخانه تشکیل شده و تمام عناصر یک حمام ایرانی با تمام جزئیات در آن وجود دارد، از کفش کن شاه نشین های سربینه گرفته تا گرمخانه و حوض کوچک میانی رختکن.

کاروانسرای شاه عباسی ایزدخواست: کاروانسرای صفوی ایزدخواست با چهار هزار متر زیربنا و استادی و ظرافتی که در ساخت آن صرف شده، نمونه ای معتبر و قابل توجه است. چشم گیر ترین تزئینات کاروانسرا خطوط خوش ثلث سفید رنگی است که بر زمینه لاجوردی رنگ کتیبه سردر نشسته.

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست

همچنین تعدادی سنگ مزار در کنار سردر به حال خود رها شده اند، دم دست بودن این سنگ قبرها اصلا دلیل بی ارزش بودن شان نیست بلکه هر کدام نمونه هایی دیدنی از هنر حجاری هنرمندان ایرانی هستند.

پل شهر ایزدخواست: پل شهر ایزدخواست درست مقابل کاروانسرای شاه عباسی و پر شیاری که ظاهرا زمانی رودخانه شهر ایزدخواست نامیده می شده، بسته شده است. ساخت سد شهر ایزدخواست در بالادست رودخانه، چهار دهنه پل صفوی را از کارایی انداخته و به نظر می رسد که رودخانه تنها در ایام پر باران سال جاری است.

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست

سد قدیمی شهر ایزدخواست: این سد، که به سد سربند نیز معروف است، نخستین نمونه سد قوسی در ایران و جهان است که در 7 کیلومتری شهر ایزدخواست در تنگه‌ای موسوم به گلوگاه که کم عرض‌ترین برش رودخانه بوده قرار دارد. این سد در دوران ساسانیان بر روی رودخانه شهر ایزدخواست بنا شده است.

عمارت کلاه ‌فرنگی شهر ایزدخواست: این عمارت بسیار زیبا که از آثار دوران قاجاریه است دارای نقشه تقریبا دایره‌ای بوده که در میان باغچه‌ای کوچک واقع شده است. این عمارت با وسعتی در حدود 20 مترمربع، دارای چهار در ورودی و پنجره‌های بلند بوده و بر روی سکویی به ارتفاع 80 سانتیمتر قرار دارد.

دیدنی های تاریخی شهر ایزدخواست

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما