گنجینه ثبت احوال ایران؛ تماشای شناسنامه ها

رها کیانی 21:55 - 1398/10/03

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور

میدان حسن آباد تهران را اگر کمی به سمت غرب بروید، به سازمانی می رسید که هر ایرانی در آن نام و نشانی دارد. سازمان ثبت احوال ایران که 101 سال پیش تاسیس شد. از سوم دی ماه سال ۱۲۹۷ خورشیدی که اولین شناسنامه یک ایرانی به نام «فاطمه ایرانی» سند خورد، سنت شناسنامه دار شدن یا به قول قدیمی ها سجل دار شدن در ایران آغاز شد.

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور

حالا هر ایرانی که به دنیا می آید، یک سند در این سازمان به نامش ثبت میشود و با مرگش، شناسنامه اش در اینجا باطل می شود. با این وجود نشانه های بعضی از بزرگان در این سازمان به نام موزه گنجینه سازمان ثبت احوال کشور، یادگار باقی مانده و می ماند.

این اسناد، به همراه ده ها سند مرتبط با هویت ثبتی ایرانیان پشت شیشه های یک ساختمان سفید قاجاری نگهداری می شوند. بنای فعلی موزه در اواخر سلطنت قاجار ساخته شد و پس از چند دست انتقال، در نهایت سندش در سال ۱۳۱۳ توسط خانواده دولتشاهی به نام این سازمان که در آن زمان اداره احصائیه و سجل احوال نامیده می شد، انتقال پیدا کرد.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور

چطور به موزه گنجینه ثبت احوال کشور برسیم؟

پیاده از حسن آباد

می توانید با اتوبوس یا مترو به میدان حسن آباد برسید. ایستگاه حسن آباد در خط ۲ مترو با همان خط آبی پر رنگ قرار دارد. اگر از ایستگاه حسن آباد چند دقیقه ای به سمت غرب بروید، به سازمان ثبت احوال کشور خواهید رسید. پس از عبور از در مراجعان و دنبال کردن خط قرمزی که روی زمین کشیده شده، به ساختمان شماره ۳ یا همان موزه خواهید رسید.

موزه گنجینه ثبت احوال کشور؛ موزه احوال ایرانیان

عمارتی زیبا که روزگاری محل زندگی امرا و درباریان بوده در یک دهه اخیر به محل نگهداری مهم ترین استاد هویتی یا همان شناسنامه های ایرانیان تبدیل شده. غير از شناسنامه افراد معروف و نخستین شناسنامه های ایران، اسناد جالب دیگری مرتبط با ثبت احوال ایرانیان در این موزه برای تماشاست. به بهانه سوم دی ماه روز ثبت احوال کشور می توان به این ساختمان زیباسر زد تا از روند تغییر احوال ثبتی ایرانیان بهتر سردر آورد.

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور

موزه گنجینه ثبت احوال کشور؛ گردش دور چرخ

ساختمان موزه سازمان ثبت احوال یک بنای دو طبقه زیباست؛ طبقه اول با طاق ضربی آجری و طبقه بالا با گچبری های خیره کننده. طبقه بالایی ساختمان محل موزه است که در دو تالار، بخشی از اسناد هویتی ثبتی ایرانی را به نمایش گذاشته است.

تالار اول: پس از ورود به طبقه بالا و گذر از ایوان وارد ساختمان موزه می شوید، در این تالار تعدادی از استاد هویتی مفاخر کشور در موضوعاتی مثل مراجع، علما و شهدا به نمایش گذاشته شده اند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور

در این بخش شناسنامه بزرگانی مثل امام خمینی، آیت الله بروجردی و علامه طباطبایی، امام موسی صدر یا شناسنامه شهیدانی مثل اندرزگو، نواب صفوی، استاد مطهری، مرحوم بهشتی، مرحوم مفتح، مرحوم رجایی و مرحوم باهنر، دکتر چمران، سردار باقری، سردار فکوری و مرتضی آوینی با برخی دیگر از شهدای محراب و هسته ای قرار دارند.

در این تالار علاوه بر شناسنامه ها، برخی دست نوشته ها و احکام استخدامی کارکنان ثبت احوال مربوط به سال های ۱۳۰۷ تا ۱۳۲۰ خورشیدی در معرض دید قرار گرفته اند. مهرهای هویتی و نمونه عقدنامه ها و چندین قرآن قدیمی که والدین نام و تاریخ تولد فرزندانشان را در حاشیه آنها نوشته اند، از دیگر بخش های جالب این تالار است.

ثبت نام و تاریخ تولد فرزندان در حاشیه قرآن ها یکی از شیوه های رایج ثبت تولد در ایران و مخصوصا قبل از سال های ۱۲۹۷ خورشیدی و تشکیل سازمان ثبت احوال بوده است.

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور

تالار دوم: در این تالار بیشتر اسناد هویتی یا همان شناسنامه های شخصیت های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی قرار دارد. شناسنامه های پروین اعتصامی، سهراب سپهری، استاد دهخدا، دکتر معین، استاد شهریار، دکتر قریب، دکتر حسابی و جهان پهلوان تختی در این بخش برای تماشا گذاشته شده اند.

در بخش دیگری از این تالار شناسنامه های بزرگانی مثل دکتر مصدق، دکتر شریعتی و جلال آل احمد همراه اسناد خاندان پهلوی در معرض دید قرار گرفته اند. در این تالار در بخشی دیگر با سیر صدور شناسنامه در ایران از سال ۱۲۹۷ خورشیدی تا امروز و همچنین اولین شناسنامه های صادر شده در داخل و خارج کشور آشنا خواهید شد.

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور

سازمان ثبت احوال کشور در کنار وظایف اصلی خود، تاکنون شناسنامه های بزرگان هر استان را شناسایی و گردآوری کرده و می کند و به عنوان اسناد هویتی مفاخر هر استان در ادارات ثبت احوال مراکز استانها در معرض نمایش می گذارد. آنچه در موزه ثبت احوال ارائه شده، گلچینی از اسناد هویتی مفاخر کل کشور است.

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما