آب پخش؛ شهری درمیان نخل و آب

رها کیانی 22:43 - 1398/10/05

آب پخش در زمستان

اگر چه زمستان ها در مناطق شمالی و مرکزی کشور هوا سرد است، اما در هوای معتدل دشتستان استان بوشهر که یکی از مراکز مهم تولید و صادرات خرمای ایرانی است، نخلستان ها کم و بیش سبزند و بوی خوشی در هوا پراکنده شده. علاوه بر برازجان مرکز این شهرستان، در سایر بخش های این شهرستان مثل آب پخش و سعدآباد هم نخلستان های حاصلخیزی زیر کشت محصول خرما رفته اند. در نخلستان های آب پخش در غرب برازجان، سالانه حدود ۴۰ هزار تن خرما تولید می شود و همین باعث شده که شهر پر از نخل و نخلستان باشد.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

آب پخش در زمستان

حالا که فصل زمستان فرارسیده و خبری از گرمای خرماپزان در بوشهر نیست، می توان سفری لذت بخش به آب پخش ترتیب داد و این درختان بلند، استوار و زیبا را از نزدیک دید و علاوه بر خرید سوغاتی های شیرین و پرانرژی، سری هم به سواحل گرم خلیج فارس زد. ما به شما پیشنهاد سفری معکوس داریم؛ یعنی بر خلاف جریان خرماها حرکت کنید و راهی مرکز تولید خرمای ایران شوید.

چطور به آب پخش برسیم؟

استان به استان تا دشتستان

آب پخش در نزدیکی رود دالکی واقع شده و فاصله اش تا تهران ۹۴۰ و تا بوشهر ۶۰ کیلومتر است.

آب پخش در زمستان

از تهران و اصفهان: وارد جاده اصفهان - شیراز شوید و در کمربندی شهرضا مسیر خود را به سمت سمیرم تغییر دهید. از سمیرم به یاسوج بروید و سپس وارد جاده بوشهر شوید. «نورآباد»، «قائمیه» و «کنارتخته» را که پشت سر گذاشتید، یکی دو کیلومتر مانده به شهر کوچک «دالکی» باید وارد جاده سمت راست تان شوید که به جاده «وحدتیه» معروف است تا بعد از وحدتیه و سعدآباد به آب پخش برسید.

از بوشهر: وارد جاده بوشهر به برازجان شوید و تقریبا ۱۰ کیلومتر مانده به برازجان، جاده سمت چپتان که به طرف گناوه می رود را انتخاب کنید. ۱۵ کیلومتر دیگر که برانید به آب پخش می رسید.

از خوزستان: در مسیر ماهشهر به بوشهر، بعد از بندر ديلم و گناوه، به شبانکاره خواهید رسید و ۱۵ کیلومتر جلوتر هم آب پخش را خواهید دید.

زمانه خرما

فصل سرما بهترین زمان برای سفر به استان های جنوبی ایران است. پیشنهاد ما سفر به دشتستان بوشهر برای دیدن نخلستان ها و خرید محصولات خرماست. نخلستان های آب پخش در شهرستان دشتستان یکی از معروف ترین نخلستان های منطقه است که بخش زیاد تولید خرما در کشور را بر عهده دارد.

آب پخش در زمستان

در منطقه آب پخش چه می بینیم؟

همه چیز از جنس خرما

در این منطقه می توانید انواع فرآورده های این محصول پرانرژی را ببینید و بخرید. بهتر است قبل از هر کاری ابتدا سری به نخلستان های خرما بزنیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

آب پخش در زمستان

درختان خرما آب پخش در زمستان:

نخلستان های آب پخش بیشتر در شرق و جنوب این شهر قرار دارند و از آب رودخانه دالکی یا همان شاهپور تغذیه می شوند این آب از طریق کانال های متعدد و پر تعداد، بین نخلستان ها پخش می شود و علت نامگذاری شهر همین بوده است.

گرچه فصل برداشت خرما نیمه دوم تابستان است، اما به دلیل گرمی هوا، مسافران معمولا در زمستان به استان بوشهر می روند و ضمن تماشای درختان همیشه سبز خرما، سوغات خود را از نخلداران منطقه خریداری می کنند.

آب پخش در زمستان

خرماهای آب پخش شامل انواع کبکاب، شیخالی، پریمی، محبوبی، برهی، قندی و.... هستند که نوع کبکاب آن بسیار گوشتی و آبدار است. برداشت خرما بعد از موسم «خرماپزان» یا همان فصل تابستان انجام می شود، اما هنوز هم می توانید در این شهر خرما بخرید.

می توانید با اجازه باغدارها چند ساعتی را در نخلستان شان بگذرانید. به شرط آنکه هیچ آسیبی به باغ نزنید، نه زباله ای جا بگذارید و نه برگی بچینید.

محصولات جانبی خرما: پنیر خرما یک سوغاتی لذیذ و مقوی و البته بسیار گران قیمت است که از مغز ترد و شیری رنگ تنه نخل ها به دست می آید. همچنین از لیف خرما برای تهیه حصیر، جارو، پرده، سبد و بادبزن استفاده می شود.

آب پخش در زمستان

شیره خرما، عسل خرما و قند خرما هم از دیگر محصولات جانبی نخلستان ها هستند که می توانید در آن منطقه خریداری کنید.

سایر سوغاتی های آب پخش: در باغ های منطقه انواع درختان لیمو (شیرین و ترش)، انجیر، انگور، انار و گاهی مرکبات وجود دارد. همچنین غلات، هندوانه و طالبی هم در آب پخش کشت می شود. اگر هم سری به بندر گناوه بزنید می توانید از بازار بزرگ این شهر و اجناس وارداتی را با قیمت مناسب خریداری کنید.

آب پخش در زمستان

آبشار زیر راه: در مسیر قائمیه به آب پخش و پنج کیلومتر مانده به سعدآباد، یک جاده فرعی و بسیار کوتاه، شما را به آبشار زیرراه در سمت راستتان یا همان غرب جاده هدایت می کند، می توانید بعد از فراغت از نخل گردی سری هم به این آبشار بزنید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما