گنبد نمکی جاشک؛ سفری شور انگیز

رها کیانی 22:40 - 1398/10/06

گنبد نمکی جاشک

ساحل های جنوبی کشورمان در ماه های سرد سال، پذیرای مسافرانی اند که می خواهند در کوران سوز و سرمای زمستان، چند روزی را با لباس تابستانی در کنار آب های گرم بگذرانند. البته جاذبه های گردشگری این مناطق صرفا به نوار ساحلی اش محدود نمی شود و با کمی فاصله از ساحل می توان پدیده های زمین شناسی متعدد و جالبی را از حاشیه دریای عمان تا خلیج فارس دید. یکی از این دیدنی ها گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر است.

گنبد نمکی جاشک

این کوه که قله اش ارتفاعی کمتر از یک هزار و ۵۰۰ متر دارد. گنبدهای نمکی حیرت انگیزی را در دامنه اش جای داده که علاوه بر ارزش علمی و زمین شناسی، پدیده ای زیبا و کمیاب برای گردشگران به شمار می رود.

گنبدهایی از جنس نمک طبیعی که رنگ های متنوعی دارند و برای مسافری که به آن منطقه سفر کرده، حیف است که سری به آنها نزند. این حجم های نمکی، فاصله زیادی از جاده اصلی بوشهر - کنگان ندارند و می توان یک نیم روز را برای گشت و گذار در آنها اختصاص داد و عکس های زیبایی در کنار آنها ثبت کرد.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

گنبد نمکی جاشک

چطور به گنبد نمکی جاشک برسیم؟

دو قدم مانده به پارس

گنبد نمکی جاشک بین دو شهر «خورموج» و «کنگان» واقع شده و فاصله اش تا بوشهر ۱۳۵ کیلومتر است.

از بوشهر: وارد جاده بوشهر به خورموج شوید و خورموج را هم رد کنید تا به شهر کوچکتر «کاکی» برسید. تقریبا ۱۶ کیلومتر بعد از کاکی، یک جاده فرعی خاکی در سمت چپتان است که برای ورود به آن باید از دور برگردان بعدی، وارد باند مقابل شوید. در انتهای این جاده خاکی شش کیلومتری که به جاده معدن نمک جاشک معروف است، می توانید خودروتان را پارک کنید.

از کنگان: اگر از عسلویه یا شهر جم به بندر کنگان رسیده اید، مسیر کنگان به بوشهر را در پیش بگیرید و وقتی شهر کوچک «آبدان» را رد کردید، حدود ۲۲ کیلومتر جلوتر به سه راهی معدن نمک خواهید رسید و باید وارد این جاده خاکی در سمت راست تان شوید.

با اتوبوس: تعاونی ایمن سفر هر روز سرویس اتوبوس VIP تختخواب شو در مسیر تهران - کنگان و برعکس دارد. در پایانه کنگان هم می توانید تاکسی دربست بگیرید.

گنبد نمکی جاشک؛ نمک های ملی

گنبد نمکی جاشک یکی از پدیده های زمین شناسی است که به صورت یک طاقدیس روی دامنه کوه های منطقه دیده می شود و به عنوان یک اثر طبیعی ملی در فهرست مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست ثبت شده است.

در گنبد نمکی جاشک چه می بینیم؟

سرزمین خوش رنگ

در بخش هایی از دامنه های حاشیه ای گنبد نمکی جاشک، تشک برداشت می شود که اگر این فرآیند برایتان جالب است، می توانید بعد از گشت و گذار آنها را تماشا کنید. برای کوهپیمایی سبک میان گنبدها، باید کفش مناسب بپوشید.

پیش به سوی گنبد نمکی جاشک:

در فضای موجود در انتهای جاده خاکی، خودرو را پارک کنید و با کفش مناسب، شروع به دامنه نوردی در میان گنبدهای نمکی کنید. این احجام سنگی نمکی، از همان جا شروع شده و هرچه جلوتر بروید بزرگتر و خوش رنگ تر می شوند.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

گنبد نمکی جاشک

شورابه های کوچکی را هم می توانید در مسیرتان ببینید. برخی از بلورهای نمک آنقدر نوک تیز هستند که اگر برای بالا رفتن از صخره ها دست تان را به آنها بگیرید، شاید دستتان را زخم کنند.

در این کوهپیمایی، انواع بلورها و گنبدها و استوانه های نمکی را در ابعاد مختلف و رنگ هایی همچون قرمز، سبزه زرد، نارنجی، قهوه ای و سفید خواهید دید. حداقل یک ساعت و نیم زمان را برای رفت و برگشت و گشت و گذارتان در نظر بگیرید.

وقت گشت و گذار بسیار دقت کنید تا با رفتن روی گنبدها مخصوصا بخش های تیز آنها به این میراث طبیعی ملی آسیب نزنید.

گنبد نمکی جاشک

علت تشکیل پدیده زمین شناسی گنبد نمکی جاشک:

زمین شناسان می گویند تشکیل این پدیده طبیعی زیبا، مربوط به میلیون ها سال پیش است. زمانی که خشکی این منطقه، در حال بیرون آمدن از زیر آب ها بود، جریان آب و باد باعث ایجاد فرسایش های نابرابر روی سنگ هایی با جنس مختلف شده و نرم شدن خاک اطراف سنگها، چنین استوانه هایی را استوار نگه داشته است.

 شوری آب هایی که در این کوه جاری است، ۱۲ برابر شوری آب دریاهاست. مردم محلی معتقدند تماس مستقیم پوست پاها البته بدون هیچ واسطه ایی مثل کفش یا جوراب در این آب، اثرات درمانی دارد.

پوشش گیاهی و جانوری گنبد نمکی جاشک:

به علت وجود آب و هوای گرم و باران کم و خاک نمکی، پوشش گیاهی منطقه فقط شامل درختچه های شور پسند است، اما از نظر حیات وحش، وضعیت متنوع تر است.

گنبد نمکی جاشک

اگر خوش شانس باشید می توانید شغال، روباه و همچنین پرندگانی مثل کبک، تیهو، سهره، خفاش و پرستو هم ببینید. البته خزندگان متعدد و متنوعی هم در این منطقه زندگی می کنند.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما