بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا؛ چگونه آلودگی هوا را تحمل کنیم؟!

رها کیانی 22:29 - 1398/10/07

بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا

راهکارهای که شهروندان میتوانند هنگام آلودگی هوا انجام دهند تا سالم بمانند و همچنین کارهایی که از آنها بر می آید تا آلودگی هوا کاهش یابد!

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا

در اینجا بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا را به شما آموزش می دهیم.

1-  گریز از شهر

برای رهایی از طاعون چکار باید کرد؟  فرار به دورترین جایی که می شود رفت. آلودگی هوا هم همین است. اگر امکانش را دارید حتما از شهری که وضعیت آلودگی هوا در آن به مرحله "اضطرار" رسیده فرار کنید. این بهترین و موثرترین توصیه است.

2- تحرک کمتر

در شرایط آلودگی هوا هر چه کمتر تحرک داشته باشید کمتر نیاز به استنشاق سموم معلق در هوا را دارید. درنتیجه توصیه می شود در هوای آلوده کمتر ورزش کرده و تحرک کمتری داشته باشید.

3- حمایت از آسیب پذیرترها

کودکان، کهنسالان و بیماران تنفسی در برابر آلودگی هوا آسیب پذیرتر هستند و بیشتر احتیاج به حمایت دارند. به طور مثال در ساعت های اولیه وارونگی دما، چتر دود مه روی سطح خیلی پایین زمین، ارتفاع کمتر از حتی یک متر و نیم، بیشترین غلظت را دارد.

به همین خاطر کودکانی که به مدرسه می روند بیشتر در این ساعت آسیب میبینند. گفته شده شاید همین دلیل ابتلای افزون تر کودکان به سرطان خون در تهران، به نسبت شهرستان ها، باشد.

بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا

4- حذف سفرهای غیر ضروری

تا جایی که می توانید از تردد غیر ضروری در شهر خودداری کنید. به این ترتیب هم به سلامتی خودتان توجه کرده اید و هم باعث کاهش آلودگی هوا می شوید.

5- تنظیم خودرو

خودروهای ملی خیلی زود دچار خرابی می شوند. به همین خاطر برای بررسی قطعات باید تنظیم فنی انجام داد. انجام تنظیم فنی خودرو تاثیر به سزایی در کاهش آلودگی هوا دارد.

6- تنظیم سیستم گرمایشی خانه

به هر رو بخشی از آلودگی هوا ناشی از نقص سیستم های گرمایش خانه ها است و تنظیم این سیستم ها و کمک به کاهش مصرف و کاهش آلایندگی آنها می تواند باعث کاهش آلودگی هوا شود.

7- جستجوی تهویه مطبوع

اگر ناچار به حضور در مکان های عمومی هستید سراغ جایی را بگیرید که تهویه مطبوع دارد. اغلب سیستم های جدید تهویه افزون بر گرمایش و سرمایش کار تصفیه هوا را هم انجام می دهند. فقط دنبال یک بخاری یا کولر نباشید.

8- ملاحظات شغلی

اگر جایی کار می کنید که به نحوی فعالیت آن بر کیفیت هوا اثرگذار است حتما همه را مجاب کنید تمهیدات ویژه آلودگی هوا را رعایت کنند. مثلا اجتناب از کارهایی مثل افروختن آتش، سوزاندن لاستیک، قیرکاری و یا هر کار دیگری که فکر می کنید که تاثیر گذار است.

بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا

9- زمان سنجی

اوج شدت وارونگی دما ساعات اولیه صبح است. برعکس به طور معمول حوالی عصر چون سطح زمین به اندازه کافی گرم شده شدت وارونگی دما به حداقل می رسد. در نتیجه برای کمک به کاهش آلودگی هوا بهتر است تردد و فعالیت اول صبح خود را به ظهر و بعد از آن محول کنید.

10- دقت در سوخت گیری

وقت بنزین زدن نگذارید حتی یک قطره بنزین روی زمین بریزد. می پرسید چرا؟ همین بنزین هایی که سهل انگارانه روی زمین ریخته می شود یکی از دلایل آلودگی هوا است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا

11- رانندگی کم آلاینده

یکنواختی در سرعت و اجتناب از شتاب و کندروی و ترمزگیری های ناگهانی هنگام رانندگی نشان دهنده یک راننده ماهر است. این راننده با این چنین رانندگی باعث مصرف کمتر سوخت و در نتیجه کاهش آلودگی هوا می شود.

12- کاهش آلایندگی فضای داخلی

همیشه می گویند در وضعیت آلودگی شدید در خانه بمانید. غافل از اینکه گاه داخل خانه آلوده تر از بیرون است. سیستم بد گرمایشی، محیط مرطوب و فاقد تهویه مناسب در آشپزخانه و حمام و به طور کلی تهویه ضعیف از جمله عواملی است که می تواند موجب شود هوای داخل خانه حتی آلوده تر از بیرون باشد. عوامل آلاینده هوای خانه رابشناسید و اثر آنها را کمتر کنید.

13- دقت در نشانه های بیماری

آلودگی هوا بیماری های خاص خود مانند اضطراب و آسم و تنگی نفس و افسردگی را به دنبال دارد و یا تشدید می کند.

14- تغذیه مناسب

تنفس به اندازه کافی سم وارد بدن شما میکند، پس شما نباید تعمدا چیزی به آن اضافه کنید. هر چیزی که خوردن و آشامیدن آن در هوای عادی مضر است، در آلودگی هوا ضرر آن چند برابر خواهد شد.

به همین دلایل است که شما در هوای آلوده باید از مصرف فست فود، غذاهای فرآوری شده و... خودداری کنید. اما باید به جای همه اینها از انواع سبزی ها و میوه جات، لبنیات، غذاهای حاوی آنتی اکسیدان و برخوردار از ویتامین های E و D استفاده کنید.

15- استفاده از ماسک هوا

استفاده از ماسک هوا یکی از ضروری ترین راه ها برای در امان ماندن از بیماری های ناشی از آلودگی هوا می باشد. ترجیحا بهتر است از ماسک های P2 و N95 استفاده کنید.

بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا

16- اجتناب از لمس برف و باران

آنچه که متعاقب آلودگی شدید هوا از آسمان می بارد به شدت آلوده است. به همین خاطر باید از لمس یا قرار گرفتن در معرض برف و بارانی که بعد از آلودگی هوا می بارد خودداری کرد.

17- شستشوی مکرر دست و دهان

در وضعیت آلودگی هوا شما به واقع در دریایی از سم شناور هستید. باید هر آنچه را که افزونتر باعث تماس شما با این سم می شود شستشو دهید. البته دست ها و دهان در اولویت هستند.

بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا

18- آب بنوشید

در آلودگی هوا به شدت توصیه می شود که آب فراوان بنوشید. اگر خارج از خانه رفتید، حتما قمقمه یا بطری شخصی همراه خود داشته باشید و اگر دچار ناراحتی تنفسی هستید این توصیه را دو برابر جدی بگیرید و اجرا کنید.

بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا

19- اجتناب از خودروی شخصی

یکی از اساسی ترین عامل آلودگی هوا خودروهای شخصی هستند. در نتیجه در زمان آلودگی هوا از حمل و نقل عمومی برای رفت و آمد استفاده کنید. اما اگر حمل و نقل عمومی مناسبی در دسترس شما نیست میتوانید همپیمایی کنید. همپیمایی به معنی استفاده اشتراکی از خودرو با همسایگان، دوستان و یا آشنایان است. در کل اینکه در روزهای آلودگی هوا از خودرو تک سرنشین استفاده نکنید.

20- جهت آلودگی را بشناسید

همه نقاط یک شهر به طور مساوی آلوده نمی شود. هر زمانی از فصل و هر ساعتی از روز جهت باد غالب یک شهر می تواند متفاوت باشد و این در توزیع آلودگی بسیار موثر است. به طور مثال در تهران معمولا جهت باد غالب از غرب به شرق و از شمال به جنوب است.

بیست راه برای مقابله با آلودگی هوا

در نتیجه در خیابان هایی با جهت شمالی-جنوبی (مثل خیابان ولی عصر) انباشت آلودگی هوا در ضلع شرقی خیابان بیشتر از ضلع غربی است و ترجیحا برای پیاده روی باید ضلع غربی را انتخاب کرد. در خیابان هایی با جهت شرقی-غربی (مثل خیابان آزادی) نیز آلودگی بیشتر در ضلع جنوبی انباشت می شود. پس ترجیحا باید در ضلع شمالی خیابان رفت و آمد کرد.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما