بارگاه امامزاده شاه ابراهیم؛ بارگاهی برای پدر و پسر

رها کیانی 22:17 - 1398/10/08

معرفی آستان مقدس امامزاده شاه ابراهیم (علیه السلام) 

قم همیشه شهری امن برای علویان و خاندان پیامبر(ص) بوده است. به همین خاطر هر وقت که بر ایشان سخت گرفته می شد، بار سفر بسته، سختی راه به جان خریده و راهی قم و دیگر شهرهای اطراف می شدند. از جمله این عزیزان امامزاده شاه ابراهیم و پدرش هستند.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

آستان مقدس امامزاده شاه ابراهیم (علیه السلام) 

بعد از ورود دختر هفتمین امام شیعیان، حضرت معصومه (سلام الله علیها) به قم و وفات و دفن شان در باغ بابلان، خاندان و وابستگان ایشان هم دسته دسته راه قم را در پیش گرفتند. از جمله این وابستگان، امامزاده شاه ابراهیم و پدرش بودند.

به نظر می رسد که ابوجعفر محمد، پدر ابراهیم به همراه برادرش اسحاق، خانواده و نزدیکان در قرن چهارم هجری خاک عراق را ترک و عازم قم شده اند.

پدر و پسر در قم و در مجاورت حضرت معصومه (سلام الله علیها) ماندند، اما اسحاق راهی ساوه شد. حالا پس از گذشت ۱۱ قرن از آن سفر دور و دراز، پدر و پسر هم چنان زیر یک سقف در کنار یکدیگرند.

آستان مقدس امامزاده شاه ابراهیم (علیه السلام) که در مرکز شهر قم قرار دارد و به امامزاده شاه ابراهیم معروف است، در واقع آرامگاه ابوجعفر محمد و پسر عابدش ابراهیم است. از آنجا که پسر در فضل و علم از بزرگان زمانه خود بود، نام و آوازه اش بر سر زبان ها افتاد.

آستان مقدس امامزاده شاه ابراهیم (علیه السلام) 

چطور به امامزاده شاه ابراهیم برسیم؟

از مسیر مطهری

اگر از حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) قصد دارید به امامزاده شاه ابراهیم بروید، کافیست خود را به میدان مطهری قم برسانید.

اگر از پرتردد ترین مدخل شهر یعنی میدان ۷۲ تن وارد قم شده اید، باید از راه بلوار آزادگان و سپس شهید بهشتی خود را به میدان امام خمینی برسانید. دوربرگردان میدان را دور بزنید و در مسیر مستقیم از میدان بگذرید و به سوی تقاطع سی متری کیوانفر برانید.

در تقاطع خیابان امام خمینی و کیوانفر به راست بروید و از پل روگذر عبور کنید تا به میدان معصومیه برسید. خیابان شاه ابراهیم در سمت چپ میدان قرار دارد. حالا کافیست تا میانه خیابان بروید و در سمت چپ خیابان چشم به راه گنبد و گلدسته امامزاده شاه ابراهیم باشید.

اگر از حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) راهی شده اید، خود را به میدان مطهری و سپس میدان سعیدی برسانید تا در ابتدای خیابان امامزاده ابراهيم قرار بگیرید. این دفعه امامزاده در سمت چپ خیابان است.

از میدان ۷۲ تن یا میدان مطهری که در نزدیکی حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) قرار دارد، می توان با تاکسی با اتوبوس خود را به میدان سعیدی رساند و از آن به بعد را هم تا مقابل ورودی امامزاده با تاکسی یا اتوبوس پیمود.

شاهزادگان قمی

امامزاده شاه ابراهیم و پدرش چنان در قم مشهور و محبوب اند که برای زیارت مزارشان احتیاج نیست نشانی در دست داشته باشید. کافیست به هر شخص اهل قمی که رسیدید بگویید به دنبال امامزاده شاه ابراهیم هستید تا کوتاه ترین مسیر به آرامگاه این پدر و پسر را نشان تان بدهد.

امامزاده شاه ابراهیم؛ در مجاورت بانوی مطهر

آستان امامزاده شاه ابراهیم، مجموعه ای است که علاوه بر مقبره، چهار شبستان، یک مسجد، یک حسینیه، گلزار شهدا و یک گورستان را در بر می گیرد. مرقد امامزاده شاه ابراهیم در قم، بنایی است تاریخی و زیبا که پس از زیارت، می توانید سیری در معماری آن کنید.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

آستان مقدس امامزاده شاه ابراهیم (علیه السلام) 

مرقد امامزاده شاه ابراهیم: سابقه ساخت و ساز بر مزار امامزاده شاه ابراهیم و پدرش به قرن هشتم هجری می رسد. مرقد امروزی بنایی است هشت ضلعی که یک گنبد کلاه خودی زیبا به سر دارد. گنبد با کاشی های لعابدار فیروزه ای رنگ پوشیده شده است.

روی ساقه گنبد هم به خط بنایی اسامی خداوند در میان ستاره های هشت وجهی ایرانی آمده است. همچنین کتیبه ای حاوی آیه ۲۲۵ سوره بقره دور گنبد حلقه زده و در پیشگاه گنبد، ایوان و ستاره های بلند بالای مرقد، قد علم کرده اند.

آستان مقدس امامزاده شاه ابراهیم (علیه السلام) 

درست در سینه ایران در میان کاشی های لاجوردی می توانید اسم و رسم و نسب امامزاده را بخوانید. سنگ بنای اولیه مرقد امروزی در حدود سال های ۸۸۹ خورشیدی گذاشته شده است.

شبستان امامزاده شاه ابراهیم: در نمای هوایی آرامگاه، چهار گنبد کوچک اخرایی رنگ، گنبد بزرگ فیروزه ای را همراهی می کنند. این چهار گنبد در واقع پوشش چهار شبستانی هستند که از چهار جهت به بنای اولیه امامزاده شاه ابراهیم اضافه شده اند.

هر کدام از این مساجد با یک طاق قوسی به فضای مرقد و ضریح امامزاده شاه ابراهیم متصل اند. این چهار شبستان و حسینیه ای که در کنار ورودی صحن قرار دارند، در اختیار کاروان های زیارتی قرار می گیرند.

گلزار شهدا امامزاده شاه ابراهیم: این گلزار در واقع بخشی از گورستان بزرگی است که بنای امامزاده و مساجد وابسته اش را در بر می گیرد. این گلزار که یک فضای مسقف است در سمت راست ایوان ورودی امامزاده قرار دارد.

آستان مقدس امامزاده شاه ابراهیم (علیه السلام) 

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما