دیدنی های شهر ارومیه؛ از دریاچه ارومیه تا کلیسای تاریخی تکاب

رها کیانی 22:33 - 1398/10/10

جاذبه های شهر ارومیه

قرن هاست که در گوشه شمال غربی ایران آرام گرفته است. این اثر تماشایی که می گویند دومین کلیسای قدیمی جهان است و توسط حواریون حضرت مسیحا ساخته شده. قره کلیسا یا کلیسای طاطاووس (تادئوس) که در ۴۰ کیلومتری شهر ماکو، در ارومیه قرار گرفته، سال ۱۳۸۷ به عنوان نهمین اثر ایرانی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید.

اما این تنها اثر جهانی استان آذربایجان غربی نیست، حدود ۵۵۰ کیلومتر دورتر از این کلیسای سیاه رنگ، در شهرستان تکاب بنای دیگری قرار دارد که چهارمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی است.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

جاذبه های شهر ارومیه

مجموعه تخت سلیمان مربوط به دوره ساسانی. اما آثار تاریخی آذربایجان غربی و جاذبه های شهر ارومیه محدود به این دو اثر نمی شود. از ماکو و خوی گرفته تا ارومیه و سلماس هر کدام آثاری تماشایی دارند که البته راه رسیدن به آنها در فصل برفی، یک جاده پر پیچ و خم زمستانی است.

به این ها اضافه کنید دریاچه ارومیه را؛ اگر چه بخش زیادی از آن خشک شده، اما همچنان در زمستان تماشایی و پر پرنده است. اگر دل تان یک سفر ماجراجوی برفی می خواهد راهی گوشه شمال غربی ایران شوید.

جاذبه های شهر ارومیه؛ تاریخ و تماشا

وقتی از ارومیه صحبت به میان می آید، احتمالا دریاچه ارومیه اولين تصویری است که به ذهن هر کسی می آید. اما این استان آثار تاریخی ارزشمند کم ندارد. از قره کلیسا در نزدیکی ماکو گرفته تا تخت سلیمان در تکاب که البته هر دو هم در این فصل حسابی سرد و پربرف اند.

جاذبه های شهر ارومیه

جاذبه های شهر ارومیه؛ از قره کلیسا تا تکاب

در زمستان استان آذربایجان غربی، بیشتر نقاط تماشایی برفی و سردند. بهتر است راهی تماشای نقاطی شوید که مسیر دسترسی به آنها چندان مشکل نیست. قره کلیسا و تخت سلیمان معروف ترین آثار تاریخی ارومیه اند.

قره کلیسا:

قره کلیسا در ارومیه یکی از بناهای باارزش جهان است. کلیسایی پوشیده از سنگ های سفید و سیاه با نقوشی اساطیری و سنگ تراشی های یگانه که یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان است.

برای تماشای نمای زمستانی قره کلیسا از تبریز، باید وارده جاده مرند شوید و بعد از حدود ۷۰ کیلومتر و عبور از صوفیان، مرند، «کشک سرای» و «قره ضیا الدین» به شوط برسید. از آنجا وارد جاده سمت چپ شوید تا بعد از حدود ۴۲ کیلومتر کلیسا را ببینید.

تخت سلیمان:

برای تماشای مجموعه دیدنی تخت سلیمان که اثری مربوط به دوره ساسانی است باید تا شهر تکاب بروید. شهر تکاب در منتهی الیه جنوب شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد و به همین دلیل از آزادراه تهران-زنجان هم می توانید به آنجا برسید.

جاذبه های شهر ارومیه

در شهر زنجان از خروجی آزاد راه به سمت زرین آباد خارج شوید و بعد به سمت بیجار جاده را ادامه دهید. از بیچارهم حدود ۱۰۰ کیلومتر تا شهر تکاب راه دارید و از آنجا هم حدود ۳۰ کیلومتر تا «تازه کند نصرت آباد» در شمال تکاب.

حواستان باشد این جاده در زمستان یکی از خطرناک ترین جاده های ایران است و بسیار باید با احتیاط برانید. از تکاب تا رسیدن به محوطه تاریخی تخت سلیمان و آتشکده، کوه زندان سلیمان را خواهید دید. اگر از ارومیه راه افتاده اید باید تا «میاندوآب» بروید و از آنجا حدود ۶۰ کیلومتر دیگر تا شاهین دژ، از آنجا هم پس از طی حدود ۸۰ کیلومتر به تکاب می رسید.

 پیست اسکی خوشاکو ارومیه:

خوشاکو روستایی از توابع بخش سیلوانه و منطقه راژان شهرستان ارومیه است. پیست اسکی خوشاکو در همسایگی روستا، جایی است برای تفریح زمستانی.نه فقط ارومیه ای ها، که برای بعضی مسافران کشورهای همسایه. 

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

جاذبه های شهر ارومیه

از ارومیه تا پیست حدود یک ساعت راه دارید. درهای این پیست روزهای جمعه از ساعت 9 صبح تا ۴ بعداز ظهر به روی گردشگران باز می شود.

از دست ندهید

جاذبه های شهر ارومیه؛ شهر و دریاچه اش

شهر ارومیه، به تنهایی نقاط بسیاری برای تماشا و گشت و گذار دارد. بعد از دریاچه، کلیسای ننه مریم از معروف ترین دیدنی های ارومیه است.

دریاچه ارومیه:

اگر از سمت پل شهید کلانتری وارد ارومیه شده اید، از وسط دریاچه رد خواهید شد. اما اگر در شهر هستید، برای رسیدن به دریاچه باید به خیابان ولی عصر بروید و بعد به جاده دریا برسید.

با این که روز به روز این دریاچه شفابخش کوچکتر می شود، اما می توان تا ساحل نمکی رفت و قدمی زد. در گرما، مسافران در میان نمک و لجن های شفابخش آفتاب می گیرند. اما احتمالا در این فصل باید به پیاده روی و پرنده نگری در دریاچه رضایت بدهید.

جاذبه های شهر ارومیه

کلیسای ننه مریم ارومیه:

کلیسای ننه مریم (شرق آشور) معروف ترین کلیسای ارومیه است. از خیابان خیام، روبه روی کوچه آگاهی می توانید وارد کلیسا شوید. این کلیسا به جز صبح یکشنبه ها و روزهایی که ارامنه مشغول انجام مراسم مذهبی هستند، آماده بازدید است.

جاذبه های شهر ارومیه

مقبره یا برج سه گنبد ارومیه:

برج سه گنبد یک بنای آرامگاهی است که در جنوب شرقی ارومیه و در یکی از کوچه های منشعب از خیابان استاد برزگر قرار گرفته. این بنا یادگار قرن ششم هجری است و در ورودی آن سه کتیبه به خط کوفی خواهید دید.

جاذبه های شهر ارومیه

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما