استان ایلام؛ گردنه تاریخ و طبیعت

رها کیانی 21:44 - 1398/10/16

دیدنی های استان ایلام

استان ایلام از استان هایی است که به واسطه دور بودنش به بسیاری از شهرهای کشور، شاید کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. حال آنکه بسیاری از جاذبه های طبیعی و تاریخی منطقه زاگرس میانی در استان ایلام قرار دارند.

دیدنی های استان ایلام از کوه ها و جنگل های سرسبز و آبشارهای دلربا گرفته، تا آثار به جامانده از تمدن عیلامی. استان ایلام هم مثل برخی از استان های دیگر، دو اقلیم متضاد سردسیر و گرمسیر دارد. گرچه سفر به این استان فاقد پیست اسکی است، اما بخش های شمالی آن سرد هستند. همچنین بخش های جنوبی اش نیز گرم هستند.

به عنوان مثال دره شهر با آب و هوای معتدل و دهلران با آب و هوای گرمسیر، می توانند پذیرای مسافران زمستانی در این استان باشند. می توان در سفری چندروزه، هم از این مناطق و هم از شمال خوزستان دیدن کرد و به قول معروف با یک تیر دو نشان زد.

اگرچه مناطق جنوبی استان ایلام، در زمستان گرم و بهاری هستند، اما در سفر به این استان همچنان اصول ایمنی و احتیاط یک زمستانی را رعایت کنید.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

دیدنی های استان ایلام

چطور به دیدنی های استان ایلام برسیم؟

فاصله تهران تا ایلام و دره شهر و دهلران به ترتیب ۷۲۰ و ۶۳۰ و ۷۶۰ کیلومتر است.

ایلام: اگر علاقه دارید که ابتدا به مرکز استان ایلام برسید، می توانید مسیر تهران - همدان - کرمانشاه را در پیش بگیرید. شهر سردسیر ایلام در ۱۰۰ کیلومتری جنوب کرمانشاه قرار دارد و گردنه برفگیر «قلاجه» هم در مسیرتان است.

دره شهر: آب و هوای دره شهر معتدل است. به جز ایلامی ها که راه مستقیم به دره شهر دارند بقیه باید برای رسیدن به دره شهر، خود را به جاده قدیم خرم آباد - اندیمشک برسانند؛ یعنی جاده ای که از پلدختر می گذرد و نه آزادراه جدید.

از سمت خرم آباد که به پل دختر بروید، پنج کیلومتر بعد از پل دختر یک خروجی در سمت راست می بینید که تابلوی دره شهر دارد. جنوبی ها و خوزستانی ها این خروجی را قبل از پل دختر و در سمت چپ خواهند دید.

این جاده ۴۰ کیلومتری شما را به دره شهر می رساند، مسیر تهران تا دره شهر، با سواری حدود هشت ساعت و با اتوبوس ۱۰ ساعت طول می کشد.

دهلران: دهلران در منطقه گرمسیر استان قرار دارد. برای رسیدن به دهلران، خود را به اندیمشک برسانید و وارد جاده اندیمشک به اهواز شوید. حدود ۱۰ کیلومتر که در این جاده راندید، خروجی دهلران را در سمت راست خود می بینید و از آنجا هم ۱۱۵ کیلومتر تا دهلران دارید.

بیشتر مسیر تهران تا اندیمشک، آزادراه و بزرگراه است. با این حال اگر حوصله رانندگی ندارید، قطار تهران اندیمشک و سپس تاکسی های اندیمشک به دهلران، گزینه مناسبی است.

دیدنی های استان ایلام؛ بهار در زمستان

آب و هوای معتدل بخش های جنوبی استان ایلام در زمستان. فرصت و زمان مناسبی برای گردشگران فراهم می کند تا در این فصل سرد به دیدار زیبایی های طبیعی و تاریخی این استان بروند. در دو بخش دهلران و دره شهر، با مناظر شگفت انگیزی در زمستان روبرو خواهید شد.

در استان ایلام به کجا برویم؟

دو منطقه مهم گردشگری استان ایلام دره شهر و دهلران، در زمستان هم خاطره انگیز هستند. گشت و گذار در ایلام را با دره شهر آغاز و سپس با دهلران ادامه می دهیم.

دره شهر: این شهر به دلیل قرار گرفتن بین رود سیمره و کوه های کبیرکوه، طبیعت زیبا و آب هوایی معتدل دارد. بنابراین در زمستان بارانی و برفی است. البته نه آنقدر سرد که نتوان در میان آثار تاریخی اش گشت.

دیدنی های استان ایلام

شهر تاریخی سیمره یکی از شهرهاییست که در دوره ساسانی ساخته شده و تا چند قرن مورد استفاده بوده. این شهر نامش را از رود سیمره گرفته تا اینکه در زلزله قرن چهارم هجری قسمت قابل توجهی از آن تخریب شد.

در جنوب غربی دره شهر و در محوطه ای بزرگ، آثاری از شهر باستانی سیمره را می توانید ببینید که شامل بناهای حکومتی، مسکونی و تجاری است که با قلوه سنگ و ملات گچ نیم کوب ساخته شده اند.

سیستم دفع فاضلاب شهری و ظروف شیشه ای و بشقاب های لعابدار و قطعات گچبری شده، از مهم ترین کشفیات محوطه تاریخی سیمره هستند. بخشی از این آثار در موزه دره شهر نگهداری می شود.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دیدنی های استان ایلام

اگر از محوطه سیمره در همان جنوب دره شهر، وارد جاده دره شهر به آبدانان شوید، در همان ابتدای جاده یک چهارتاقی سالم را در سمت چپ جاده و بالای یک تپه کوتاه خواهید دید که می توانید خیلی راحت به آن وارد شوید.

دهلران: سه جاذبه اصلی شهر دهلران، آبگرم و غار خفاش و چشمه قیر هستند. از سمت اندیمشک که وارد شهر دهلران شوید در همان ابتدای شهر، تابلویی شما را به سمت این سه پدیده طبیعی راهنمایی می کند.

نام این خیابان در سمت راست شما جاده سرگرو است. قبل از این که به دهلران برسید، شهر موسیان را در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی دهلران خواهید دید.

دیدنی های استان ایلام

در ۱۰ کیلومتری این شهر کوچک، تپه باستانی «علی کش» یا «بزمرده» قرار دارد که گفته می شود قدمتی هزارساله دارد و جزو اولین محل هایی است که بشر در آنها یکجانشین شده و دانه های غله ای همچون عدس و ماش و کتان در آنجا کشت کرده است.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما