استان خراسان جنوبی؛ زمستان زعفرانی

سهیلی 23:03 - 1398/10/21

دیدنی های استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی را با نام زعفران مرغوبش می شناسند. خیابان های شهر قائن پر است از مغازه های زعفران، و مسافرانی که به دنبال کیفیت و قیمت مناسب تر به این شهر می آیند. اما در کنار مزارع زعفران، این استان کویرهای گرمسیر و زیبایی هم دارد و ریگزارها و دریاچه های نمکی اش چشم هر گردشگر خوش سلیقه ای را به خود جلب می کند.

مناطق غربی استان (از شمال غربی و دشت کویر مرکزی، تا جنوب غربی و کویر لوت) سراسر بیابان است و تپه های ماسه بادی و معماری زیبای کویری بیرجند، طبس، فردوس و بشرویه، مقصدهای خوبی برای یک سفر زمستانی خوب است.

مناطق کویری که روزهای گرم آن فصل سرد را از یادتان خواهد برد. وقتی در یک سفر زمستانه به دیدنی های استان خراسان جنوبی می روید، علاوه بر تماشای میراث تاریخی بیرجند و سایر شهرها، جاذبه های بکر کویر را نیز لمس خواهید کرد و در پایان، زعفران به سوغات می آورید. در سفر به استان خراسان جنوبی یادتان باشد که به روستاها و دیدنی های اطراف آنها حتما سر بزنید.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

دیدنی های استان خراسان جنوبی

چطور به استان خراسان جنوبی برسیم؟

بیرجند در ۴۷۰ کیلومتری مشهد و یک هزار و ۳۰۰ کیلومتری تهران قرار دارد و طبس نیز ۸۶۰ کیلومتر تا تهران و ۵۶۰ کیلومتر تا اصفهان فاصله دارد.

خودروی شخصی: اگر بخواهید از تهران به طبس و بیرجند بروید دو راه در پیش روی شماست که از نظر مسافت، فرق چندانی با هم ندارند.

مسیر اول: تهران - کاشان - نایین-انارک۔ چوپانان -خور-طبس- بیرجند.

مسیر دوم: تهران - دامغان - معلمان - چندق - خور-طبس- بیرجند.

مسافران استان های مجاور هم می توانند از این مسیرها برای رسیدن به بیرجند یا طبس استفاده کنند:

مسیر مشهد - تربت حیدریه - گناباد- فردوس - دیهوک – طبس.

مسیر اصفهان –نایین - انارک - چوپانان - خور – طبس.

مسیر یزد – خرانق - رباط پشت بادام -طبس- بیرجند.

مسیر کرمان - شهداد-نهبندان - سربیشه – بیرجند یا کرمان - راور - دیهوک – بیرجند.

 وسایل نقلیه عمومی: یک راه برای گشت و گذار در استان، استفاده از قطارهای «تهران - خواف» و «تهران - طبس» است. این قطارها یک روز در میان (معکوس یکدیگر هستند و می توان سفر را از خواف در استان خراسان رضوی) شروع کرد و پس از گشت در قائن و فردوس و بشرویه، از طبس به تهران برگشت (و یا بالعکس).

فرودگاه بیرجند هر روز به تهران و هفته ای سه روز به مشهد پرواز دارد. پروازهای بین تهران و طبس هم مجددا برقرار شده و روزهای دوشنبه و چهارشنبه با هواپیمای انگلیسی BAE انجام می شود.

دره جن ها

یکی از زیبایی های طبیعی استان خراسان جنوبی دیدن این دره است. کال جنی یا دره جن ها در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان قرار دارد. کال در زبان محلی اصطلاحی است که به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب ها و جریان آب می گویند.

دیدنی های استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی؛ سرزمین انار و بادگیر

بهترین زمان برای سفر به شهرهای کویری در استان خراسان جنوبی فصل زمستان است. استان خراسان جنوبی، در زمستان آب و هوای معتدلی دارد و زمان خوبي است تا از شهرهای کویری آن بازدید کنید.

بیرجند: جاذبه های اصلی شهر بیرجند شامل باغ اکبریه (ثبت یونسکو) واقع در خیابان معلم، قلعه بیرجند (قدمت صفوی) در تپه ای مشرف به خیابان جمهوری، عمارت کلاه فرنگی در خیابان مطهری و بندهای دره و امیرشاه در حومه شهر است.

موزه های باستان شناسی، مردم شناسی و حیات وحش نیز در باغ اکبریه قرار دارند. در بازار شهر می توانید چاروق و سوغاتی های دیگر بخرید.

دیدنی های استان خراسان جنوبی

طبس: طبس در ۲۷۵ کیلومتری غرب بیرجند است. در این مسیر، بعد از خوسف وارد اقليم كویری خواهيد شد. باغ گلشن و کهندژ طبس و امامزاده حسین بن موسی در داخل شهر قرار دارند.

در ۳۰ کیلومتری طبس، تنگه مرتضی علی و طاق عباسی را از دست ندهید که یک چشمه آب سرد و چند چشمه آب گرم دارد و آب هایشان به یک نهر می ریزد. برای دیدن آن باید تا روستای «خرو» عليا بروید.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دیدنی های استان خراسان جنوبی

یکی دیگر از کویرهای زیبای طبس، منطقه «حلوان» است. جاده طبس به خور و بیابانک را در پیش بگیرید تا بعد از حدود ۵۰ کیلومتر به رباط گور برسید. در آنجا فرعی سمت راست را انتخاب کنید که بعد از ۳۵ کیلومتر شما را به روستای زیبا و کویری حلوان می رساند.

دیدنی های استان خراسان جنوبی

فردوس و بشرویه: این دو شهرستان، زیباترین کویرهای استان را دارند. فردوس در ۲۰۰ کیلومتری بیرجند، و بشرویه در ۱۲۰ کیلومتری طبس قرار دارند. جاده بیرجند به قائن را در پیش بگیرید و حدود ۴۰ کیلومتر مانده به قائن دو راهی فردوس را به سمت چپ بپیچید.

در راه از شهر سرایان نیز می گذرید. یک کاروانسرای دو ایوانی، برج حصار سه قلعه و مقبره تورانشاه در سرایان واقع شده اند. سرایان را شهر آب انبارها هم می نامند. به فردوس که رسیدید شهر باستانی تون، مسجد جامع فردوس متعلق به دوره های سلجوقی-خوارزمشاهی و آبگرم روستای «برون» در ۲۰ کیلومتری شهر را خواهید دید.

دیدنی های استان خراسان جنوبی

فردوس را سرزمین انارهای سرخ و بشرویه را «سرزمین بادگیرهای بلند» می نامند. راه را ادامه دهید و به بشرویه برسید. در شهر بشرویه، مسجد و آب انبار میانده متعلق به دوره صفویه، باغ خان و خانه های مستوفی (دوره قاجار) و موزه مردم شناسی، پذیرای گردشگران هستند. از بشرویه می توانید به طبس برگردید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما