استان خراسان شمالی؛ سرزمین یوز ایرانی

سهیلی 19:43 - 1398/10/23

دیدنی های استان خراسان شمالی

 زمستان که می رسد، همچنان که طبیعت تغییر چهره می دهد، شهرها و روستاها هم صورت دیگری از خود به نمایش می گذارند. استان خراسان شمالی با مرکزیت بجنورد، یکی از نقاط مناسب برای دیدن این چهره متفاوت از شهرها و روستاهاست.

استانی با زمستان هایی سرد که در بیشتر مناطقش، حسابی پربرف می شود. البته این استان مناطقی هم دارد که حتی در روزهای سرد زمستان، آفتاب های گرمی دارند و می شود در آنها، هوای گرم تری را تجربه کرد.

پس وقتی در زمستان به دیدنی های خراسان شمالی سفر می کنید، خودتان را برای هر دو آب و هوا آماده کنید. خراسان شمالی از آن استان هایی است که ییلاق و قشلاق؛ هر دو را دارد. بخش عمده استان، ییلاقی است با چند منطقه قشلاقی.

برای همین می شود در زمستان ها، هم به مناطق سردسیر رفت و هم به مناطق قشلاقی تا دو چهره متفاوت از این منطقه از ایران را تماشا کرد. این راهنما به شما کمک می کند تا با چهره زمستانی دیدنی های استان خراسان شمالی بیشتر آشنا بشوید.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

دیدنی های استان خراسان شمالی

کوشکی مشهور

کوشکی تا پیش از آمدن دلبر، تنها یوزپلنگ آسیایی در اسارت در جهان بود. یوزی که به دست یک شکارچی به نام کوشکی به سازمان محیط زیست سپرده شد و حالا چندسالی است که در شرایط نیمه اسارت، در محوطه بزرگ و محصوری در پناهگاه حیات وحش میاندشت، زندگی می گذراند. برای دیدن این یوز زیبا، باید از سازمان محیط زیست مجوز لازم را کسب کنید.

دیدنی های استان خراسان شمالی

کجا بگردیم؟

دیدنی های استان خراسان شمالی؛ استان دشت و قشلاق

در سفر به استان خراسان شمالی می توانید به دیدار «کوشکی» یوزپلنگ مشهور ایران بروید. خراسان شمالی در زمستان دیدنی های فراوانی دارد که می تواند سفرتان را به یکی از خاطره انگیز ترین سفرها، بدل کند. بخشی از دیدنی های استان، این ها هستند.

قشلاق های استان خراسان شمالی:

استان خراسان شمالی در زمستان، یک استان چهار فصل است. در حالی که در مناطق شمالی و شمال شرقی استان، مثل بجنورد و آشخانه هوا به شدت سرد است، در مناطق غربی تر مثل جاجرم و میاندشت هوا متعادل تر می شود.

عشایر خراسان شمالی که بهار و تابستان را در مناطق ییلاقی استان گذرانده اند، زمستان ها را در مناطقی مثل مانه و سملقان، راز و جرگلان، جاجرم، کالیمانی و میاندشت می گذرانند. دیدن زندگی ساده عشایر در مناطق قشلاقی، یک جاذبه مهم زمستانی برای گردشگرها است.

دیدنی های استان خراسان شمالی

 این را هم بدانید که شماری از عشایر در منطقه «کالیمانی» خراسان شمالی به پرورش شتر می پردازند.

پناهگاه حیات وحش میاندشت:

این پناهگاه حیات وحش با وسعت حدود ۸۴ هزار هکتار، یکی از معدود زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی است که نسل آن به شدت در خطر انقراض قرار دارد.

یوزپلنگ مشهور به «کوشکی» هم در همین منطقه و در فضایی محصور زندگی می کند که با مجوز سازمان محیط زیست می توانید آن را از نزدیک ببینید. البته این یوزپلنگ فعلا به تهران منتقل شده و باید ابتدا از حضور او در منطقه اطمینان حاصل کنید.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دیدنی های استان خراسان شمالی

پناهگاه حیات وحش میاندشت در شرق شهرستان جاجرم و جنوب شهر «سنخواست»، زیستگاه آهوی «گواتردار» ایرانی هم هست.

آتشکده اسپاخو استان خراسان شمالی:

یکی از قدیمی ترین بناها و قدیمی ترین آتشکده های خراسان شمالی است. قدمت ساختمان سنگی آتشکده به دوره ساسانیان می رسد. آتشکده اسپاخو در حاشیه روستای اسپاخو، در محدوده شهرستان مانه و سملقان، و در ۱۰۰ کیلومتری بجنورد و ۶۵ کیلومتری غرب شهر آشخانه قرار دارد.

دیدنی های استان خراسان شمالی

آبگرم های استان خراسان شمالی:

آبتنی در آب های گرم، بهترین تفریح زمستانی در خراسان شمالی است که زمستان های سردی دارد. بزرگترین چشمه آبگرم خراسان شمالی، چشمه آبگرم ایوب(ع) پیامبر است که شمال روستای «حاجی عبدالوهاب» و در کنار آرامگاهی قرار دارد که اهالی معتقدند مزار حضرت ایوب(ع) است.

دیدنی های استان خراسان شمالی

روستای حاجی عبدالوهاب، ۹۵ کیلومتر با بجنورد فاصله دارد و در محدوده شهرستان «گیفان» است.

عمارت مفخم:

یکی از مناطق دیدنی شهر بجنورد، عمارت مفخم یا موزه شهر بجنورد است. این مجموعه زمانی اقامتگاه حاکم شهر بجنورد بوده و حالا زیر زمینش موزه مردم شناسی و طبقه همکف هم موزه باستان شناسی است.

دیدنی های استان خراسان شمالی

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما