استان خوزستان؛ سفری بهاری در زمستان

سهیلی 20:36 - 1398/10/25

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

یکی از لذت بخش ترین سفرها، گشت و گذاری زمستانی است در مناطق گرمسیر. جایی که بدون نیاز به لباس های گرم و ضخیم می توان آزادانه قدم زد و از هوای بهاری لذت برد. در استان خوزستان می توان با چنین تجربه ای، بخشی از مهم ترین و باستانی ترین آثار تاریخی ایران را تماشا کرد.

استانی که یکی از استان های وسیع کشور است و با آب و هوای گرم و مرطوبی که دارد، بهترین زمان سفر به آنجا فصل زمستان است. شهر باستانی شوش خواستگاه تمدن ایران و از پایتخت های عیلامی و هخامنشی، زیگورات چغازنبیل عبادتگاه عیلامی که به ثبت یونسکو رسیده، سازه های آبی جهانی و کهن شهر شوشتر، سنگ نگاره های عیلامی و همین طور نخستین چاه نفت خاورمیانه به علاوه یک عالم آثار تاریخی دیگر و البته یک هوای بهاری و دلچسب و طبیعتی سرسبز با یک سفر به این استان نصیب تان می شود.

با یک برنامه ریزی مناسب می توان نهایت لذت را ازجاذبه های گردشگری خوزستان برد. سفری که احتمالا شروعش از یک شهر و پایانش در شهر دیگری است.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

چطور به جاذبه های گردشگری خوزستان برسیم؟

تا جنوب غربی

اهواز در ۸۰۰ کیلومتری تهران قرار دارد و تقریبا در مرکز استان خوزستان واقع شده. این شهر برای گشت و گذار در استان خوزستان می تواند مبدا مناسبی باشد.

خودروی شخصی: بیشتر قسمت های مسیر تهران تا اهواز، جاده یک طرفه است و به ویژه آزادراه جدید خرم آباد-اندیمشک، رانندگان را از پیچ و قوس های سبقت ممنوع در جاده قدیم (پلدختر) خلاص کرده و طول راه را هم کوتاه تر.

اصفهانی ها هم از شهرکرد و جاده «بازفت» می توانند به ایذه برسند و شیرازی ها هم از نورآباد و دوگنبدان می توانند خود را به بهبهان در این استان برسانند.

وسایل نقلیه عمومی: از تهران به سه مقصد اندیمشک، اهواز و خرمشهر قطار مستقیم وجود دارد. یک قطار هم از مشهد مستقیما به اهواز می رود برای پیاده شدن در ایستگاه هایی مانند هفت تپه در نزدیکی چغازنبیل باید قطارهای عادی و نه سریع السیر را سوار شوید.

مهار تاریخی

این سازه های ثبت جهانی شده، مجموعه ای از میزان ها، بندها، آسیاها و پل هایی است که در دوره ساسانی برای مهار و هدایت آب ساخته شده است. ساز و کار سازه های آبی شوشتر که به فرمان شاپور ساسانی بنیاد نهاده شد، شگفت انگیز و در زمان خود بسیار متهورانه و نو آورانه بوده است.

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

از دست ندهید

جاذبه های گردشگری خوزستان؛ استان ساحل و دشت سوسن

استان خوزستان در زمستان آب و هوای بهاری دارد و این فصل بهترین زمان برای سفر به این استان است. در زمستان می توانید شهر به شهر استان خوزستان را بگردید.

اهواز:

رود کارون از وسط شهر اهواز می گذرد و پل معلق سفید و پل راه آهن سیاه از نمادهای این شهر است. قایق سواری در کارون را از دست ندهید. همچنین می توانید به آرامگاه «على بن مهزیار» در خیابان آزادگان و بازار اهواز در خیابان نادری بروید.

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

ایذه:

ایذه یکی از زیباترین بخش های استان خوزستان است و سفر به آنجا و گشت و گذار در میان آثار تاریخی و طبیعت بهاری اش را نباید از دست داد. از اهواز به «رامهرمز» و «باغملک» بروید و وارد جاده ایذه شوید.

تنگه «اشکفت سلمان» در جنوب ایذه و در انتهای دره ای فراخ در دل کوه و در کنار یک چشمه، چهار نقش برجسته مهم را از اواخر دوران تمدن عیلامی دارد. همچنین در اطراف شهر، گوردخمه ها و شیر سنگی های متعددی وجود دارد.

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

اگر وارد جاده جدید ایذه به مسجد سلیمان شوید، حدود ۳۰ کیلومتر بعد از ایذه و نزدیک سد کارون دشت سوسن را خواهید دید. اگر باز هم می خواهید سنگ نگاره های عیلامی ببینید می توانید از ایذه به سمت دهدز و شهرکرد حرکت کنید و در همان اوایل مسير پنج کیلومتر بعد از ایذه، به سمت چپ به دره کول فرح بپیچید تا شش کتیبه دوره عیلامی از جمله مراسم بارعام پادشاه، نواختن موسیقی و مراسم مذهبی را ببینید.

بهبهان: اگر تا قبل از اسفند گذارتان به جنوب شرقی خوزستان می افتد، نرگس زارهای بهبهان را از دست ندهید. معروف ترین دشت سوسن بهبهان، در جاده سیمان و نزدیک پارک جنگلی ارجان واقع شده است.

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

دزفول: پل قدیم و آسیاب های رود دز متعلق به دوره ساسانی، حمام کرناسیون و موزه مردم شناسی متعلق به دوره زندیه و بازار قدیم را در این شهر از دست ندهید. قدم زدن در ساحل رود دز هم که جای خود دارد.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

شوش و چغازنبیل: شهر شوش در اوایل جاده اندیمشک به اهواز است و در مرکز این شهر می توانید کاخ آپادانا، تپه آکروپل، شهر شاهی، کاخ شاوور، مقبره حضرت دانیال و قلعه شوش را ببینید. در کیلومتر ۱۵ جاده شوش به اهواز، خروجی هفت تپه و چغازنبیل در سمت چپتان است و شما را به زیگورات سه هزار و ۳۰۰ ساله چغازنبیل و موزه هفت تپه هدایت می کند.

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

شوشتر: سازه های آبی شوشتر که به ثبت جهانی رسیده اند، در دوره ساسانی ساخته شده، بند میزان و میل منار در شمال خیابان شرافت، مجموعه آبشارها و آسیاب ها در میدان ۱۵ خرداد، نهر داریون و قلعه سلاسل و خانه مستوفی و پل شادروان در میدان انقلاب، و پل قدیمی لشگر در میدان شاهد، از معروف ترین جاذبه های شهر شوشتر به شمار می روند.

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

مسجدسلیمان: این شهر را پایتخت نفت ایران می نامند. اولین چاه نفت خاورمیانه، خود اکنون به یک نقطه گردشگری در این شهر تبدیل شده است. اولین فرودگاه و راه آهن و نیز نخستین کارخانه تصفیه آب و باشگاه گلف و استخر عمومی ایران هم در این شهر راه اندازی شده اند.

علاوه بر چاه نفت «نمره یک» و تاسیسات قدیمی اش در مرکز شهر، می توانید از آتشکده سرمسجد و تپه باستانی کلگه زرین و معبد بردنشانده متعلق به دوره هخامنشی در حومه شهر دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

آبادان و خرمشهر: این دو شهر همجوار، در جنوب غربی استان قرار دارند و هنوز آثاری از جنگ تحمیلی را بر پیشانی خانه های قدیمی خود دارند. در مجاورت کارون و اروندرود، از بازار ماهی و میگوی آبادان، ساختمان های قدیمی خرمشهر از جمله گمرک و هلال احمر، مسجد رنگونی ها و کلیسا ارامنه آبادان دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری خوزستان در زمستان

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما