زنجان؛ شهره به برف و سرما

سهیلی 20:17 - 1398/10/26

گشت و گذار در زنجان

اینجا زنجان است؛ شهره به برف و سرما. بر بلندای قله هایش زود برف می نشیند و دیر آب می شود. همین برف و سرما نه تنها اقلیم دلپذیر تابستانی نصیب این استان کرده که تفریحات زمستانی اش را هم معروف کرده.

برای آنها که در دامنه های غربی و جنوبی البرز ساکن اند، گشت و گذار در زنجان و تماشای دیدنی هایش؛ یعنی حدود چهار ساعت رانندگی و تجربه یک تفریح برفی یکی دو روزه آخر هفته. اگر در زمستان عزمتان را جزم کردید و به زنجان رفتید، در میانه راه می توانید به تماشای گنبد برفی سلطانیه بروید.

با کمی رانندگی، به غار کتله خور سری بزنید و وقتی به شهر رسیدید در میان آثار تاریخی شهر بگردید. پیکر مردان نمکی را ببینید و در موزه رخشور خانه گشتی بزنید. اما در زنجان هرچه را فراموش می کنید از پیست اسکی «پاپایی» غافل نشوید.

یکی از پیست های قدیمی ایران با یک عالم برف های سفید و تازه که می تواند یک روز پرخنده و فراموش نشدنی را نصیب تان کند. یادتان باشد در سفر به زنجان وارد یک فصل سرد زمستانی درست و حسابی شده اید، پس بار و بندیل حسابی برای خود ببندید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

گشت و گذار در زنجان

چطور به زنجان برسیم؟

به سمت غروب

از تهران تا زنجان حدود ۳۲۰ کیلومتر راه است و تقریبا تمام راه آزادراه است. اول وارد آزادراه تهران - قزوین و سپس آزادراه قزوین - زنجان می شوید. مسیر به صورت ساده شامل شهرهای کرج، قزوین، ابهر و زنجان است.

اگر قصد دارید سلطانیه را در ابتدای سفرتان ببینید، پس از ۲۸۰ کیلومتر رانندگی و ۳۵ - کیلومتر مانده به زنجان، با دیدن تابلوی سلطانیه در سمت راست جاده از آزادراه خارج و با ۱۰ دقیقه رانندگی، خود را به سلطانیه برسانید.

گنبد جهانی زنجان

سلطانیه که حالا با این بنای باشکوهش شهرت جهانی پیدا کرده، روزگاری پایتخت ایلخانیان بود و الجایتو با همان سلطان محمد خدابنده دستور ساختش را داد. این بنا که بزرگترین گنبد آجری جهان است، در فهرست آثار فرهنگی جهان در یونسکو به ثبت رسیده است.

کجا بگردیم؟

گشت و گذار در زنجان؛ گردش در دمای زیر صفر 

بهتر است در استان برفی زنجان گشت و گذارتان را به نقاط تاریخی سرپوشیده یا پیست اسکی و برف بازی محدود کنید. در سفر به زنجان، دیدن گنبد سلطانیه را در دستور کار خود قرار دهید.

سلطانیه:

مجموعه سلطانیه هفتمین اثر ثبت شده ایران در یونسکو است با حدود ۷۰۰ سال قدمت یک اثر تاریخی منحصر به فرد به شمار می رود. تماشای سلطانیه برفی، حال و هوای دیگری دارد. اگر حوصله رانندگی داشته باشید، غار کتله خور از تهران ۳۵۰ کیلومتر و از سلطانیه ۱۴۵ کیلومتر فاصله دارد.

گشت و گذار در زنجان

موزه گردی در زنجان:

شهر زنجان میزبان سه مرد نمکی کهنسال است که قدمتشان به هزاره اول پیش از میلاد می رسد. برای دیدن این پیکرهای مربوط به دوره های هخامنشی و ساسانی باید به عمارت ذوالفقاری بروید که در پشت سبزه میدان، تقاطع خیابان طالقانی و زینبیه قرار دارد.

گشت و گذار در زنجان

اگر به موزه رفتید، غیر از تماشای خود مومیایی ها، به وسایل به دست آمده همراه آنها مثل شانه چوبی و گوشواره نقره ای مرد نمکی شماره چهار هم دقت کنید. راستی تا در شهر زنجان هستید سری به یک موزه دیگر شهر بزنید.

موزه رخشورخانه که در میدان انقلاب، خیابان سعدی وسط، کوچه رختشویخانه قرار دارد. یادتان نرود که موزه های زنجان دوشنبه ها تعطیل است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

گشت و گذار در زنجان

اسکی:

اگر علاقه مند به ورزش مفرح اسکی هستید، استان زنجان یک پیست معروف دارد به نام «پاپایی». پیست اسکی پاپایی در ۴۵ کیلومتری زنجان و سه کیلومتری شهر «ایجرود» قرار دارد.

این پیست مجهز به بالابر، تله اسکی، برف کوب، پارکینگ و از همه مهم تر یک مدرسه اسکی است که در فصل زمستان فعال است و حدود ۲۰ مربی دارد.

گشت و گذار در زنجان

بازار زنجان:

در فصل سرد سال، شاید ویترین گردی و گشت و گذار در بازار تاریخی زنجان خالی از لطف نباشد. برای دیدن بازار می توانید از قسمت جنوبی میدان انقلاب و یا ضلع غربی مسجد سید وارد شوید.

برای خرید صنایع دستی زنجان علاوه بر غرفه های مستقر در بنای رختشویخانه میتوانید به مغازه های اطراف سبزه میدان هم مراجعه کنید. چاقوی زنجان پس از گذشت سالیان دراز هنوز با کیفیتی غیر قابل رقابت به شما عرضه می شود. ملیله، این هنر ظریف کاری با نقره برای کسانی که علاقه مند زیور آلات و ظروف نقره هستند، سوغاتی مناسبی از زنجان است.

گشت و گذار در زنجان

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما