استان قم؛ سفری زمستانی برای گذر در تاریخ و دیدار با دریاچه و کویرهایش

سهیلی 22:22 - 1398/11/02

جاذبه های گردشگری قم

بسیاری از مسافرانی که راهی قم می شوند برنامه سفرشان محدود است. به زیارت بارگاه خواهر گرامی امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، خرید یکی دو قوطی سوهان، انگشتر و تسبیح از دکان هان مجاور حرم و احيانا زیارت مسجد مقدس و معظم جمکران.

اما از این سفر می توان انتظارات بیشتری هم داشت. در همین فصل زمستان و در همین کوچک ترین استان ایران، می توان جلوه های متنوع و متفاوتی از طبیعت را تجربه کرد. از مناظر و طبیعت روستاهای برفی تا تصاویر رویایی از غروب های دل انگیز کویری و دریاچه های وسیعی که این روزها میزبان پرندگان مهاجراند.

به این ها باید چشم انداز آثار تاریخی این استان را که گاهی با برف پوشیده شده اند، هم اضافه کرد. کافی است در سفرهای زمستانی تان وقت بیشتری برای دیدن جاذبه های گردشگری قم بگذارید و پیشنهادات پیش رویتان را تجربه کنید تا از این پس نام این استان کویری علاوه بر زیارت و خریدهای سرسری از فروشگاه های اطراف زیارتگاه های شهر، شما را به یاد مناظر و تصاویر دل انگیز و رویایی بیندازد.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

جاذبه های گردشگری قم

از دست ندهید

استان قم؛ تاریخ در شهر

وقتی در سفر به استان قم، راهی زیارت بارگاه حضرت معصومه (س) شدید، سری هم به آثار تاریخی این شهر بزنید که در فصل سرما هم قابل بازدید هستند. غیر از آرامگاه های صحن عتیق و موزه آستان، مقابر گنبد سبز که در مجاورت گلزار شهدای قم و مدرسه جهانگیرخان در همسایگی مسجد جامع قم قرار دارد هم تماشایی است.

جاذبه های گردشگری قم

کجا بگردیم؟

پا جای پای ملاصدرا

کویرگردی احتمالا یکی از نخستین گزینه ها برای گردش در سرمای قم، کویرها و دریاچه های نمکین اش هستند. در سفر زمستانی به استان قم، دیدن دریاچه نمکی را از دست ندهید.

دریاچه نمک استان قم:

دریاچه نمک استان قم دریاچه ای است در مرز سه استان قم، اصفهان و سمنان. بنابراین در سفر به قم هم میتوانید سری به این دریاچه بزنید. این دریاچه فقط در زمستان، توقعاتی که از یک دریاچه وجود دارد را میتواند برآورده کند.

کسانی که کویر مرنجاب و دیدنی هایش را تجربه کرده اند می دانند که قدم زدن روی سطح بلورهای نمکین دریاچه یکی از لذت های این سفر به یادماندنی است. با گذاشتن به عرصه نمکین دریاچه نمک از طریق جاده سنگلاخی آران بیدگل به کاروانسرای مرنجاب ممکن می شود.

جاذبه های گردشگری قم

البته پا گذاشتن در این راه آن هم در فصل زمستان چندان بی خطر نیست، زمین های حاشیه دریاچه نمک به ویژه در فصل زمستان، باتلاقی هستند و می توانند مانع پیش روی شما به درون دریاچه شوند. پس در ورود به این مثلث سفید رنگ احتیاط کنید و از ورودی های معمول دریاچه وارد شوید.

دریاچه حوض سلطان استان قم:

دریاچه حوض سلطان را به نام دریاچه قم و ساوه هم می شناسند. همان پهنه سفید رنگی که در آزادراه تهران - قم در سمت چپ تان می بینید. اگر از تهران به سمت قم می روید، پس از کوشک ناصری و حدود سه کیلومتر پس از پمپ بنزین کنار جاده و در کنار غذاخوری عرشیا در سمت راست باید وارد یک مسیر خاکی شوید و از زیر گذری که زیر آزادراه تهران - قم ساخته شده، بگذرید.

پس از حدود یک کیلومتر به یک دو راهی می رسید که مسیر سمت چپ شما را به دریاچه می رساند. فصل زمستان حوض سلطان در قامت یک دریاچه ظاهر می شود و در دیگر فصول سال پهنه ای است پست، از زمین های سفید رنگ نمکین.

دریاچه حوض سلطان به رسم هر ساله، در فصل زمستان میزبان فلامینگوها و پرندگان مهاجری است که از سرزمین های شمالی می آیند.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

جاذبه های گردشگری قم

کهک:

اگر «کاف» و «های» کهک را با فتحه بخوانید آن وقت نام شهری تاریخی می شود در ۳۰ کیلومتری قم که در عهد شاهان صفویه اقامتگاه ملاصدرای شیرازی بوده است. مسیر دسترسی به شهر تاریخی کهک از جاده قدیم قم - کاشان و روستاهای «لنگرود»، «صرم» و «ورجان» می گذرد.

یادگار آن سال های ملاصدرا برای کمک بخشی از یک عمارت مسکونی است که مردم کمک به نام «خانه ملاصدرا» می شناسندش. در مجاورت این خانه، عصار خانه صفوی کهک قرار دارد که محصولش روغن های خوراکی از جمله ارده بوده است.

از دیگر ابنیه تاریخی کهک، خانه قاجاری عربشاهی است و دو آب انبار قدیمی که تا چندی پیش نیاز اهالی کهک را برطرف می کرده است.

جاذبه های گردشگری قم

روستاهای کهک:

اگر قصد دیدن مناظر روستایی و برفی را دارید و دوست دارید و هوس کرده اید به وقت قدم زدن، برف تا زانوی تان بالا بیایده سری به روستاهای اطراف کهک بزنید. «فردو»، «وشنوه»، «کرمجگان»، «خاوه» و «بیدهند» از جمله روستاهای ییلاقی و خوش آب و هوای قم در فصل تابستان است که در روزهای سرد زمستان تبدیل به خوش منظره ترین روستاهای برفی کشور می شوند.

جاذبه های گردشگری قم

کاروانسراهای تاریخی:

در سفر زمستانی به استان قم می توانید از کاروانسراهای قاجاری، صفوی و سلجوقی استان قم هم بازدید کنید که کاروانسرای «دیر گچین»، «پاسنگان»، «کوشک نصرت» و کاروانسرای سنگی «علی آباد» از همه معروف تر هستند.

دیر گچین را باید در کیلومتر ۸۰ جاده قم به چرم شهر ببینید و دسترسی به دو کاروانسرای قاجاری کوشک نصرت و سلجوقی علی آباد از طریق جاده قدیم قم - تهران میسر است. پاسنگان را می توانید در حاشیه جاده قدیم قم - کاشان در فاصله ۲۹ کیلومتری قم بینید.

جاذبه های گردشگری قم

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما