گشت و گذار زمستانی در استان کردستان

سهیلی 20:40 - 1398/11/03

جاذبه های گردشگری کردستان

قله های پربرف، دریاچه های یخ زده، درختانی که از بارش برف سر خم کرده اند و روستاهای پلکانی که زیر برف آرام گرفته اند را در زمستان های استان سردسیر کردستان بسیار می توان دید. استان کردستان یکی از استان های سردسیر ایران است و برعکس تابستان های مطبوعش، رنگ سفید برف و یخ و سیاهی و تیرگی سنگ ها و شاخه های خشکیده، چشم انداز های قالب در این فصل کردستان هستند.

اما این چشم انداز بکر و برفی، آنقدر بی نظیر است که ارزش یک سفر زمستانی را به این استان دارد. اگرچه تمام استان کردستان در زمستان سرد است، اما نقاط مختلف استان در میزان سرما از هم متفاوت اند.

سنندج مرکز استان سرد و پر برف می شود، جاده مریوان به «دربنددزلی» زمستان هایی سرد و یخبندان های طولانی دارد و مسیر سنندج به سقز زمستان های نسبتا معتدل تری دارد. در سفر زمستانی به جاذبه های گردشگری کردستان مهم تر از همه باید به فکر جاده های پر پیچ و خم زمستانی و خطرات احتمالی بود. به همین دلیل اگر دل تان هوای زمستان استان کردستان را کرد، کلاه و شال و زنجیر چرخ را فراموش نکنید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

جاذبه های گردشگری کردستان

چطور به جاذبه های گردشگری کردستان برسیم؟

مسافران سنندج

مسیر تهران تا سنندج را از دو راه هوایی و جاده ای می توان پیمود.

خودروی شخصی: اگر از تهران راهی شده اید، بهترین راه رسیدن آزادراه تهران - سنندج است که بعد از حدود ۵۲۵ کیلومتر شما را به سنندج می رساند.

وسایل نقلیه عمومی: از پایانه مسافربری آزادی اتوبوس و سواری برای کردستان هست که این مسیر را هشت ساعته طی می کنند. فرودگاه سنندج هم که در جنوب این شهر و در جاده کامیاران قرار دارد، هر روز یک پرواز و در بعضی روزها دو پرواز رفت و برگشت به سمت تهران دارد.

سرسره بر یخ

دریاچه زریوار در نزدیکی مریوان یکی از بهترین گزینه ها برای تفریح زمستانی است. این دریاچه در فصل سرد کاملا یخ می زند و می توان روی آن به راحتی سر خورد. فقط باید به تذکرات راهنماها گوش دهید و به بخش های نازک تر یخ آن نروید که بسیار خطرناک است.

کجا بگردیم؟

جاذبه های گردشگری کردستان؛ دریاچه و اسکی

دریاچه یخ زده زریوار، اورامان پر برف و پیست اسکی نسار بیجار از جمله دیدنی های برفی استان کردستان هستند. هوای استان کردستان در زمستان سرد، اما طبیعت اش به یادماندنی است.

بوستان آبیدر:

آبیدر نام کوهی است در شهر سنندج که نزدیکی اش به شهر، بلندی آن نسبت به تپه های اطراف و از همه مهم تر چشمه های زیر زمینی فراوان آن، باعث شده تبدیل به یکی از جاذبه های طبیعی شهر سنندج شود.

جاذبه های گردشگری کردستان

در زمستان با سفید پوش شدن این کوه بلند، زیبایی اش دو چندان می شود. با بارش اولین برف زمستانی بوستان جنگلی آبیدر، تبدیل به شلوغ ترین تفرجگاه سنندجی ها می شود. می توان در آنجا برف بازی کرد و آدم برفی ساخت. خوردن چای و قهوه خوش عطر، لبوی داغ و لوبیا و نخود گرم در بوته ها و غذاخوری های آبیدر در سرمای هوا دلچسب است.

تماشای نقش برجسته میدان «کوزه بشان» در وسط این پارک جنگلی را از دست ندهید که با الهام از نقوش مکشوفه از تپه باستانی زیویه ساخته شده است.

پیست اسکی:

بیجار از سنندج حدود ۱۴۲ کیلومتر فاصله دارد و تنها پیست اسکی استان کردستان در این شهر قرار دارد. پیست «نسار» مشرف به شهر بیجار است. غیر از دسترسی آسان به پیست، طول و شیب پیست مناسب اسکی بازان حرفه ای و مبتدی است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

جاذبه های گردشگری کردستان

این پیست در سال ۱۳۸۸ افتتاح شده و یک پیست چمن دو هکتاری هم دارد که در تابستان ها قابل استفاده است. برای رسیدن به این پیست باید در جاده سنندج - بیجار وارد خیابان طالقانی شوید تا بعد از شهرک مهدیه به پیست برسید.

این پیست یکی از چند تفریحگاه مهم استان کردستان است که امکاناتی مثل تله کابین، تله سیژ، دستگاه پیست کوب، مدرسه اسکی پارکینگ عمومی، هتل و غذاخوری دارد.

دریاچه زریوار:

مریوان حدود ۱۲۷ کیلومتر از شهر سنندج فاصله دارد. تا همین چند سال قبل دریاچه حدود سه کیلومتر تا مریوان فاصله داشت، اما با گسترش شهر تقريبا به آن چسبیده. کافی است از مریوان حدود ۱۰ دقیقه به سمت غرب برانید تا به دریاچه برسید.

در زمستان تقریبا تمام دریاچه، به استثنای نقاطی که آب چشمه ها از کف دریاچه می پوشند، یخ می زند. اگرچه گاهی یخ روی دریاچه انقدر ضخیم می شود که با دوچرخه هم روی آن می روند، اما توصیه ما این است که روی یخ های نازک دریاچه نروید، چون در صورت شکستن یخ، تقریبا هیچ کمکی وجود ندارد.

جاذبه های گردشگری کردستان

اطراف دریاچه پوشش گیاهی متنوعی وجود دارد و می توانید در میان آنها بگردید. البته به اینها باید اضافه کرد، پرندگانی که در اطراف دریاچه وجود دارند.

اورامانات:

اگر در این منطقه از کردستان هستید و البته خودروی تان مجهز و سالم است، به روستای اورامان سری بزنید. یک روستای زیبا با بافتی سنگی و تماشایی. از سنندج وارد جاده مریوان شوید و ۱۵ کیلومتر بعد از شهر «سرو آباد» یک خروجی در سمت چپ خواهید دید که به سمت نودشه و پاوه می رود.

جاذبه های گردشگری کردستان

وارد آن شوید و حدود ۳۵ کیلومترش را برانید تا در میانه گردنه های موجود در راه خروجی اورامان را در سمت چپ خود ببینید. وارد این فرعی شوید تا پس از طی حدود ۱۰ کیلومتر به اورامان برسید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما