استان کهگیلویه و بویراحمد؛ یک بام و دو هوا

سهیلی 20:27 - 1398/11/07

جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، استانی که کمتر از یک درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده، دو اقلیم کاملا متفاوت را در پهنه خود جای داده. بخش های سردسیر استان کهگیلویه و بویراحمد، یعنی نواحی بویراحمد و دنا مثل همسایگان سردسیر خود در چهارمحال و بختیاری و سمیرم و شمال فارس، شهرهایی مرتفع اند و برفی در زمستان.

در مقابل، بخش های گرمسیر استان مثل گچساران و کهگیلویه مثل همسایگان خود در خوزستان و بوشهرند. جالب این جاست که موقعیت کوه ها و شبکه راه های استان هم به گونه ای است که برای سفر از منطقه سردسیر به گرمسیر استان (یاسوج به دو گنبدان) باید از استان خارج و دوباره به آن وارد شد.

پس اگر قصد دیدن جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد را دارید، می توانید هم سراغ ورزش های زمستانی بروید و هم در هوای بهاری قدم بزنید. اینجا هم پیست اسکی هست و هم دشت های کم ارتفاع. اگر زمستان به این استان می روید، هم لباس گرم به همراه داشته باشید و هم لباس خنک، تجربه ای که به امتحان کردنش می ارزد.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

چطور به جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد برسیم؟

فاصله تهران تا یاسوج ۷۲۰ کیلومتر و تا دوگنبدان ۸۸۰ کیلومتر است. دوگنبدان در ۲۳۰ کیلومتری شیراز ، ۷۰ کیلومتری بهبهان قرار دارد.

از تهران و اصفهان: برای رسیدن به یاسوج و پیست اسکی کاکان باید به اصفهان و سپس شهرضا بروید و در کمربندی شهرضا، جاده سمیرم و یاسوج را انتخاب کنید که از سمیرم و پاتاوه عبور می کند و به یاسوج می رسد.

اگر هم هدفتان مناطق گرمسیر استان است از یاسوج راه را به سمت جنوب و بوشهر ادامه دهید و حدود ۲۰ کیلومتر مانده به نور آباد ممسنی، سه راهی «بابامیدان» را به سمت راست بپیچید که به دوگنبدان و دهدشت می رود.

 از شیراز و بوشهر: اگر از هر یک از این دو شهر، جاده کازرون را در پیش بگیرید باید در اواخر مسیر به جای کازرون به نور آباد بروید سپس نورآباد را به سمت شمال ادامه دهید و بعد از ۲۰ کیلومتر، سه راهی بابامیدان را مستقیم به طرف دوگنبدان بروید. ضمنا مسیر مستقیم شیراز به یاسوج، از سپیدان اردکان می گذرد.

از خوزستان: در شرق کمربندی بهبهان، جاده ای که به دوگنبدان و دهدشت می رود را انتخاب کنید. اسکی بازان هم می توانند از دوگنبدان به بابامیدان و سپس به یاسوج برسند.

جشنواره در کاکان

برگزاری جشنواره برفی دنا که در نیمه دوم بهمن ماه در پیست اسکی کاکان برگزار مي شود فرصت مناسبی است تا لباس ها و آداب و رسوم قدیمی منطقه را از نزدیک ببینید. پیست اسکی کاکان تنها پیست اسکی در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در شرق یاسوج قرار گرفته.

جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

کجا بگردیم؟

جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد؛ هم سرما و هم گرما

در استان کهگیلویه و بویراحمد، می توانید هم هوای سرد زمستان و هم معتدل بهاری را تجربه کنید. بنا به مبدا حرکت یا برنامه ریزی خاص سفر، می توانید راهی مناطق گرمسیر یا سردسیر استان شوید.

پیست اسکی کاکان:

تنها پیست اسکی استان کهگیلویه و بویراحمد است که در شرق یاسوج قرار گرفته. برای رفتن به این پیست باید در شمال یاسوج و در میدان جهاد، جاده سی سخت را انتخاب کنید و حدود دو کیلومتر بعد از میدان سه راه را به طرف راست و کاکان و اقلید بپیچید. بعد از حدود ۲۰ کیلومتر، ورودی پیست اسکی کاکان را در سمت راست خود خواهید دید.

اگر هم از سمت شیراز می آیید، در شهر سپیدان جاده قدیم یاسوج را انتخاب کنید که از «مهر» و کاکان می گذرد. حدود ۱۰ کیلومتر بعد از کاکان، پیست را در سمت چپ جاده خواهید دید.

جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

گچساران (دوگنبدان):

کوه دژ سلیمان است از کوه قلعه های زیبا و پرابهت منطقه به شمار می رود. برای دیدن این قلعه طبیعی، باید در این شهر در بلوار ولیعصر، به میدان هفت تیر یا همان فلکه سه راهی برسید و آنجا جاده گناوه را انتخاب کنید. حدود ۱۵ کیلومتر که از شهر دور شدید، کوه قلعه را در سمت راست جاده خواهید دید.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

دهدشت:

برای رسیدن به منطقه گرمسیری دهدشت می توانید از شهر باشت در میانه راه بابا میدان به دوگنبدان یا از شهر دوگنبدان جاده دهدشت را در پیش بگیرید که البته پیشنهاد ما دومی است. در طول مسیر دوگنبدان تا دهدشت، فرعی های دو روستای کوهستانی مارین معروف به ماسوله جنوب و «اسپر» را در سمت راست جاده خواهید دید.

جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

 می توانید در صورت مساعد بودن شرایط جوی، سری به آنها هم بزنید. بعد از این دو خروجی، روستای شامبراکان و قلعه دوره قاجارش را در مسیر اصلی می بینید. در ادامه در سمت چپ جاده، از کنار دریاچه سد کوثر رد خواهید شد و حدود دو کیلومتر مانده به شهر چرام، چشمه و باغ زیبای بلقیس را در سمت چپ خود خواهید دید.

از چرام تا دهدشت هم حدود ۲۰ کیلومتر راه دارید. قدمت دهدشت به دوران ساسانی برمی گردد و نامش «بلاد شاهپور» بوده است. حمام تاریخی «کهیار» هم در کنار کاروانسرای قدیمی، که هر دو مربوط به دوره صفوی اند، در خیابان ابوذر غفاری در جنوب دهدشت قرار دارند.

جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما