لرستان؛ منطقه ای با کوه ها، يخشارها، دریاچه ها و تالاب های شگفت انگیز

سهیلی 19:19 - 1398/11/13

جاذبه های استان لرستان

اینجا سرزمینی محصور در کوه های مرتفع و صعب العبور است که آب و هوایی متنوع دارد؛ تنوعی در جاذبه های استان لرستان که از شمال به جنوب و از شرق به غرب این استان کاملا محسوس است. زمستان، هنگامی که در شمال لرستان و یا در بخش های غربی مانند سفیدکوه، برف و کولاک ادامه دارد، قسمت های جنوبی و یا قسمت های شرقی، یعنی دورود و الیگودرز، هوایی مطبوع و بارانی دارد.

لرستان به خاطر وجود تالاب های متعدد، چشمه آبگرم، آبشارهای هفت گانه، جاذبه های برفی از جمله قلل مرتفع اشترانکوه، دریاچه یخ زده گهر و تونل برفی ازنا به یکی از پرجاذبه ترین استان ها برای گردشگران زمستانی تبدیل شده است. به طوری که مسئولان تصمیم بر آن دارند که با احداث پیست اسکی و مراکز اقامتی جدید تسهیلات بیشتری برای گردشگران فراهم آورند.

گر چه هنوز متاسفانه این استان پیست اسکی ندارد، اما می توانید برای سفری زمستانی و تفریح در برف و سرما، کوله بار سفر ببندید و به این استان زیبا بروید تا زمستان را به تمامی درک کنید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

جاذبه های استان لرستان

گهر یخ زده

دریاچه گهر از زیباترین جاذبه های استان لرستان است؛ دریاچه ای کوهستانی که در میان رشته کوه اشترانکوه در ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده. این دریاچه که یکی از بهترین تفریحگاه های روزهای گرم در لرستان است، وقتی یخ می زند جلوهای بسیار زیبا می گیرد.

جاذبه های استان لرستان

کجا بگردیم؟

لرستان؛ از کوه تا یخ

لرستان به خاطر داشتن کوه های زیبا و مرتفع بسیار مورد توجه کوهنوردان و یخ نوردان است. کوهنوردی، پرنده نگری، دیدار از دریاچه و آبشارهای یخ زده، از تفریحات مهم زمستانی در لرستان است.

کوهنوردی: معروف ترین رشته کوه استان لرستان، اشترانکوه، رشته کوهی به طول تقریبی ۵۰ کیلومتر است که در محدوده الیگودرز و بروجرد در جهت شمال غربی-جنوب شرقی امتداد دارد. یخچال های طبیعی و دائمی این رشته کوه که یکی از زیباترین کوه های کشور به شمار می رود، در تمام سال از برف و یخ پوشیده است.

اشترانکوه در جنوب شهر دورود و ازنا قرار دارد و اگر چه از نظر تقسیمات استانی جزو بروجرد نیست؛ اما به لحاظ تاریخی و کوهنوردی از کوه های ناحیه بروجرد به حساب می آید. بهتر است حتما قبل از برنامه ریزی برای صعود به کوه های لرستان با رئیس هیات کوهنوردی استان هماهنگ کنید.

جاذبه های استان لرستان

در این فصل برنامه های آموزشی یخ نوردی در «تنوره دره دایی» معروف به «کول جنون» توسط فدراسیون کوهنوردی برگزار می شود و علاقه مندان می توانند با هماهنگی قبلی در این دوره ها شرکت کنند.

پرنده نگری: استان لرستان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و قرار گرفتن در بخش زاگرس میانی و داشتن منابع آبی فراوان به ویژه تالاب های زیبا، یکی از ایستگاه های پرندگان مهاجر آبزی محسوب می شود. تالاب های ۱۱ گانه «پلدختر»، «بیشه دالان» بروجرد، «تنوردر» دورود و دریاچه گهر مهم ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در استان لرستان هستند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

جاذبه های استان لرستان

دریاچه یخ زده گهر: در میان رشته کوه های زاگرس و در دامنه اشترانکوه، دریاچه آب شیرین دائمی تشکیل شده که به صورت یکی از جاذبه های دیدنی استان لرستان و حتی کل کشور شناخته می شود.

این دریاچه زیبا در فاصله حدود ۳۵ کیلومتری شهرستان دورود واقع شده و مسیر اصلی دسترسی به آن هم از همین شهرستان است. بیشتر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ می بندد و به همین دلیل وقت سفر زمستانی به آنجا باید بسیار احتیاط کنید.

يخشارها: آبشارهای هفت گانه لرستان هر کدام در نوع خود آبشارهای منحصر به فردی هستند که شاید نتوان مانند آنها را در دیگر نقاط کشور مشاهده کرد. آبشارهای «بیشه»، «آب سفید»، «نوژیان» «چکان»، «سرکانه» «وارک» و «افرینه» از جمله آبشارهای لرستان هستند که هر کدام زیبایی های منحصر به فردی دارند.

جاذبه های استان لرستان

گاهی به دلیل سرمای هوا در بعضی از ایام زمستان قسمتی از آب این آبشارها یخ میزند که به یخشار معروف است. اگر نزدیک این یخشارها رفتید، به دلیل خطر سقوط قندیل های تیز، زیر آنها نروید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما