راهنمای گشت و گذار زمستانی در استان مرکزی

سهیلی 19:58 - 1398/11/15

استان مرکزی

اگر چه اسمش مرکزی است اما دقیقا در مرکز ایران نیست. از یک سو بخشی از کویر مرکزی ایران را در خود جا داده و از سوی دیگر در محل چین خوردگی البرز و زاگرس قرار گرفته است. به اینها باید اضافه کرد واقع شدن در حوضه آبریز دریاچه های نمک، حوض سلطان و شور هزار میغان.

همه اینها باعث شده که استان مرکزی آب و هوایی متنوع داشته باشد؛ آب و هوایی شامل معتدل و کوهستانی، سرد و کوهستانی و نیمه بیابانی. شمال استان مرکزی در شهرستان زرندیه کم باران ترین و  ارتفاعات شازند در جنوب غربی از پرباران ترین مناطق استان مرکزی هستند. بنابراین اگر می خواهید زمستان برف و بارانی را تجربه کنید، راه تان را به سمت جنوب غربی این استان کج کنید.

در این استان می توانید هم دیدنی های طبیعی همچون غار نخجیر را ببینید و هم در پیست اسکی شازند، به تفریحات زمستانی بپردازید. علاوه بر اینها، استان مرکزی به دلیل شهر پر گل محلات به استان گل ایران هم معروف شده و می توانید در سفر زمستانی به این استان، با دست های پر از گل برگردید.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

استان مرکزی

تالاب درناها

تالاب میقان، گرچه جزو تالاب های کنوانسیون رامسر نیست، اما یکی از زیباترین تالاب های کشور است. دیدن هزاران درنا در این تالاب، از شگفتی های به یادماندنی پرنده نگری در ایران به حساب می آید. متاسفانه این تالاب با آلودگی های فاضلابی و صنعتی بسیاری دست به گریبان شده است.

استان مرکزی

کجا بگردیم؟

پیست، میقان، خورهه

در زمستان های استان مرکزی، هم امکان اسکی و برف بازی دارید و هم پرنده نگری و هم تماشای آثار تاریخی. دیدن غار، پرندگان مهاجر و گل های رنگارنگ از جمله دیدنی های استان مرکزی است.

غار نخجیر:

غار نخجیر در شمال شرقی شهر دلیجان قرار دارد و تاکنون بیشتر از یک کیلومتر از مسیر اصلی آن آماده بازدید شده. برای رسیدن به این غار باید وارد جاده دلیجان به نراق شوید و در کیلومتر هشت این جاده، در سمت چپ جاده وارد دوراهی غار نخجیر شوید که با تابلو مشخص شده.

استان مرکزی

در این جاده فرعی حدود چهار کیلومتر باید برانید تا دیوارهای غار را ببینید. دمای غار در زمستان حدود پنج درجه بالای صفر و دمای بیرون از آن حدود دو درجه بالای صفر. برای گردش در این غار حتما لباس گرم همرا ببرید.

تالاب میقان:

این تالاب در پنج کیلومتری شمال شرقی شهر اراک و نزدیکی شهر «داوودآباد» قرار دارد. تالابی ۱۲ هزار هکتاری که از مرتفع ترین شوره زارهای ایران است و حدود ۱۵۴ گونه پستاندار، پرنده، خزنده و دوزیست در آن شناسایی شده.

شهرت میقان بیشتر به خاطر پرندگان ساکن و مهاجرش است. چنگر، خوتکا اردک نوک پهن، غاز خاکستری، هوبره، حواصیل، اردک سرسبز از جمله پرندگان این تالاب هستند. اما درنا از همه قابل توجه تر است. بهترین راه رسیدن به این تالاب، کمربندی شمال اراک است که در امتداد جاده روستای «ترمزد» است و با ۱۵ کیلومتر رانندگی شما را به تالاب می رساند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

سراب عباس آباد شازند:

سراب یا چشمه معروف شازند در شرق شهر شازند در دامنه شمالی کوه راسوند است و به سوی روستای عباس آباد جریان دارد. این سراب را نباید با سراب کویری اشتباه بگیرید. این سراب به معنای سرِ آب است.

چند سالی است یک بوستان بزرگ در اطراف آن ساخته شده و امکانات گردشگری برپا شده اما حواستان باشد که در سرمای زمستان اطراف چشمه یخ می زند. از اراک وارد جاده شازند شده و در شازند هم وارد جاده عباس آباد شوید تا بعد از حدود سه کیلومتر به سراب برسید.

استان مرکزی

پیست اسکی پاکل شازند:

شازند کوهستانی، یک پیست اسکی دارد به نام «پاکل» که زمستان ها مقصد بسیاری از اهالی استان می شود. گردنه روستای پاکل که پیست روی آن قرار دارد، در جنوب شهر شازند قرار دارد و باید وارد جاده هندودر شوید تا بعد از دو کیلومتر رانندگی در جاده آسفالت به روستا برسید. اما حواستان باشد که این جاده در زمستان لغزنده و برفی است.

استان مرکزی

آبگرم و گلخانه های محلات:

چشمه های آبگرم بسیار معروف است و جان می دهد برای روزهای سرد زمستانی. در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شرق محلات می توانید از طریق جاده محلات - دلیجان به آنجا برسید. اطراف محلات پر است از گلخانه هایی که در آنها گیاهان آپارتمانی، گل های زینتی، شاخه ای و انواع دیگر گیاهان باغچه ای و باغی را پرورش می دهند.

استان مرکزی

خورهه:

در استان مرکزی، یک منطقه باستانی مربوط به دوره پیش از اسلام به نام «خورهه» وجود دارد که مورخان فرضیات مختلفی درباره آن دارند. خورهه در نزدیکی روستای خورهه در ۴۸ کیلومتری محلات قرار دارد و برای رسیدن به آنجا باید وارد جاده قم به اصفهان شوید و نرسیده به دلیجان یعنی در ۷۰ کیلومتری قم به روستای دودهک و بعد ۱۲ کیلومتر برانئید تا به خورهه برسید.

استان مرکزی

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما