یزد؛ گرمای تاریخ در سرما

سهیلی 22:17 - 1398/11/19

یزد

برای دیدن یک بافت زنده تاریخی باید عازم شهر یزد شد. بافتی از خشت و گل، به سبک معماری کهن کویری ایران که پس از قرن ها پابرجاست و ساکنانش هنوز آن را حفظ کرده اند. این بافت تاریخی به ثبت ملی هم رسیده است و به خاطر قدمتش، آثار تاریخی فراوانی در دلش جای داده از خانه لاری ها گرفته تا باروی کهن و زندان اسکندر.

اما این تنها شهر یزد نیست که بافتی تاریخی و زنده دارد به علاوه آثار تاریخی در درونش شهرهایی مثل میبد و تفت و البته ده ها شهر و روستای بزرگ و کوچک هم در این استان چنین ویژگی هایی دارند. به دیدنی های این استان باید کویرهای معروفی را هم اضافه کرد.

از کویر ساغند و ریگ زرین گرفته تا کویرهای اردکان و ابرقو که می توان در خشکی روزهای زمستانی سری به آنها زد. استان یزد در مرکز ایران، آب و هوایی خشک و کویری دارد؛ اما حتی در سرمای زمستان هم می توان از نقاط تاریخی و طبیعی این استان لذت برد. به شرط آنکه احتیاط های زمستانی را، مخصوصا در سفر به کویر رعایت کرده باشید.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

یزد

کجا بگردیم؟

رمل های زمستانی یزد

استان یزد یکی از بهترین استان ها برای کسانی است که می خواهند در زمستان به یک منطقه خشک و کویری سفر کنند. روستاهای کویری استان، پیشنهاد اصلی ما برای زمستان گردی است.

روستای خرانق:

روستای تاریخی خرانق، اگر چه امروز روستایی کوچک است، اما زمانی برای خود عظمتی داشته. این را از بخش قدیمی روستا که تاریخش تا دوره ساسانی عقب می رود، می توان فهمید. قلعه خرانق با کوچه های پیچ در پیچ اش، بسیار تماشایی است.

به این اثر تماشایی منارجنبان، مسجد جامع، کاروانسرا، حمام، آسیاب، حسینیه، گورستان را هم باید اضافه کرد. در نزدیکی خرانق می توانید به پیر سبز یا چک چک هم بروید. برای بازدید از پیر چک چک که زیارتگاه زرتشتیان است، حدود ۳۰ کیلومتر باید از خرانق به سمت جاده اردکان رانندگی کنید. پل آبراه هم که به سبک پل های ساسانی ساخته شده و به تازگی در فهرست آثار ملی جای گرفته را در حاشیه روستا می توانید ببینید.

یزد

کویر ریگ زرین و ساغند:

کویر ریگ زرین از کویرهای استان یزد است. برای دیدن رمل های زیبای این کویر، باید از شهر یزد به سمت ساغند راه بیفتید و بعد از ساغند در سمت چپ جاده به سمت روستای مغستان حرکت کنید. کویر ساغند هم در جنوب جاده قرار دارد.

ساغند را که ۵۰ کیلومتر به سمت معادن چادرملو ادامه دهید، در سمت چپ جاده به این کویر خواهید رسید. در مسیر اصلی تقریبا ۲۵ کیلومتر بعد از روستای ساغند میتوانید کاروانسرای شاه عباسی الله آباد را هم ببینید. این کاروانسرای صفوی، تا حدودی بازسازی شده و می توان در حیاطش کمی استراحت کرد.

یزد

شهر میبد:

شهر میبد یکی از شهرهای تاریخی استان یزد است که بناها و عمارت های تاریخی آن در تمام بافت سنتی شهر پراکنده اند. جالب است بدانید این شهر با این تعداد آثار تاریخی، بافتی تاریخی دارد که زنده است و نفس می کشد و نزدیک به نیمی از آثار آن به ثبت ملی هم رسیده است.

در شهر غیر از بافت تاریخی آن، آثاری را همچون برج کبوتر خانه، نارین قلعه، کاروانسرای شاه عباسی، چاپارخانه و یخچال خشتی برای تماشا دارید. از یزد ۴۵ دقیقه ای به میبد می رسید، کافی است وارد جاده سنتو شوید و جاده مستقیم را تا میبد بروید.

یزد

محله فهادان یزد:

محله فهادان از قدیمی ترین محله های شهر یزد است که شکل سنتی خود را حفظ کرده و یکی از معدود بافت های سنتی زنده ایران است. پیاده روی در این بافت یکی از جذاب ترین بخش های یزدگردی تان خواهد بود.

مخصوصا این که آثار و عمارت های تاریخی مثل: موزه سکه (خانه عرب زاده)، خانه نواب وکیل، مسجد جامع، خانه لاری ها، زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه) و هتل فهادان هم در همین محله قرار دارند.

یزد

آتشکده یزد:

یکی از بهترین نقاط برای دیدن یادگارهای به جا مانده در آتشکده زرتشتیان در شهر یزد در نزدیکی میدان مار کار قرار دارد. مخصوصا که گفته می شود آتش این آتشکده از دوره ساسانی تا امروز هنوز شعله ور است.

این آتشکده هر روز به جز روزهایی که برای انجام مراسم مذهبی تعطیل است برای بازدید عموم باز است. بهتر است در این محل تا حد ممکن از پوشیدن لباس های تیره خودداری کنید و به چیزی دست نزنید.

یزد

مجموعه امیرچخماق یزد:

مجموعه امیرچخماق یزد از مهم ترین آثار تاریخی این شهر کهن است که شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب انبار مي شود. این مجموعه تاریخی که قدمت آن به دوره تیموریان یعنی به ۷۰۰ سال پیش بر می گردد، در وسط بافت قدیمی شهر یزد قرار گرفته است.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

یزد

از دست ندهید

باغ های یزدی

در داخل شهر یزد باغ هایی زیبایی وجود دارد که اگرچه بخشی از درختان آنها بی برگ شده، اما همچنان دیدنی اند. در سفر به استان یزد، جدای بازدید از باغ های زیبای آن، قدم زدن در بافت تاریخی این شهر کهن را حتما در برنامه خود بگذارید.

باغ دولت آباد یزد:

گردش شما در باغ دولت آباد یزد که اتفاقا در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده، متفاوت خواهد بود. چون در کنار یک مجموعه تاریخی و یک بادگیر ۳۳ متری، یک باغ ایرانی هم خواهید دید که البته در این وقت سال خشک است. این باغ در انتهای خیابان ایرانشهر قرار دارد.

یزد

باغ مشیرالممالک یزد:

باغ مشیرالممالک هم از باغ های معروف یزد است. باغی که امروزه به هتل باغ سنتی تغییر کاربری داده است. این باغ در بلواری به همین نام قرار دارد. اگر وارد بلوار جمهوری یزد شوید که به جاده یزد - تهران ختم می شود، یکی از فرعی های سمت راست شما را به این بلوار می رساند.

یزد

بوستان ناجی یزد:

اگر از سمت جاده کرمان - یزد وارد یزد شوید، تابلوی راهنمای بوستان ناجی و حجمی از درختان شما را به سمت این بوستان هدایت می کند. این بوستان از باغ های قاجاری یزد است که در نجف آباد یزد و در مسیر قنات نجف آباد قرار گرفته.

یزد

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما